14-06-2012, 14:52
aqua&fire' napisał(a):Drążyłam to kiedyś. Wyjaśniam (w kontekście nadmienię numerologicznym ) tych trzech pozytywnych trójek : kielichów, buław, denarów – do tej 3 mieczy ,odstającej w symbolice n. trójki ( jako negatywna, skłoniła do poszukiwania ,uchwycenia sensu RW, co autor „ mógł mieć na myśli „ znając jego trendy) .
No właśnie tu wychodzi paradoks tarota - z jednej strony mamy do czynienia z uniwersalnymi symbolami, z drugiej skazani jesteśmy na mniej lub bardziej świadome projekcje autorów talii.
Co do mieczy - Waite'owi sporo ludzi zarzuca, że miecze w jego talii są takie dołujące, ale nie wiem ile w tym osobistych intepretacji, ile wkładu autora a ile konwencji
Cytat:Ciekawostką jest też przy omawianiu VIII / XI przy okazji ,że jeden pan ( z użyciem wyobraźni jaką wykazał ), dodam ze współczesnych znawców ( astrolog ), sugerowanie na swoim portalu, odniesienia karty Mocy Crowleya do „Szału uniesień „ Podkowińskiego.
Sugerując w komentarzu „ czy oby pani L. F. Harris , projektując te karty ,czasami nie widziała wtedy tego obrazu ? sławnego mistrza ( aż z ciekawości sprawdziłam daty malarza ) inspirując się nim twórczo.
Niestety od kiedy zrobił częściowo płatną wersję strony, nie mogę znaleźć linka do tego komentarza ( nie gromadząc bazy danych / wszystkiego z przyczyn oczywistych i technicznicznych ) ale obraz i kartę można sobie porównać wg i takiej koncepcji jak się okazuje, którą można mieć .
Ciekawy koncept. Nie wiem, czy Frieda kiedykolwiek odwiedzała Polskę lub Rosję, co nie znaczy, że n.p nie słyszała o tym obrazie. Sam motyw graficzny nie jest bynajmniej nowy (n.p. <!-- m --><a class="postlink" href="http://s180.photobucket.com/albums/x263/scarletimprint/BABALON/?action=view¤t=christian_babylon.jpg">http://s180.photobucket.com/albums/x263 ... abylon.jpg</a><!-- m --> albo <!-- m --><a class="postlink" href="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d5/Burgkmair_whore_babylon.jpg">http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... abylon.jpg</a><!-- m -->), aczkolwiek rzadko przedstawiony był tak ekspresywnie. Z drugiej strony zgaduję (bo nie potrafię odnaleźć tego w korespondencji między nimi), że Crowley powiedział po prostu Harris: namaluj zboczony obraz nagiej kobiety ujeżdżającej bestię o czterech głowach, no i efekt tego widoczny mamy
Pozdrawiam
Aur Ganuz