11-08-2012, 13:04
Helge napisał(a):leszczyna była jednym ze szczególnych drzew w mitologii celtyckiej, ponieważ wszystkie drzewa również uważane były za święte, niektórych królów pogańskich chrześcijanie nazywali właśnie "czcicielami leszczyny".
Helge napisał(a):z innego źródła:
"Inaczej jest z orzechem laskowym, który oznacza płodność, miłość, małżeństwo, poród. W starożytnej Irlandii za ścięcie leszczyny będącej w tym kraju świętym drzewem groziła kara śmierci.
Celtowie wyjątkowo mieli zintegrowaną przyrodę z człowiekiem i dużą wagę przykładali do tych odniesień( raczej głównie dla człowieka , tu bez wątpienia przy tej talii, faktycznie odgrywa rolę znajomość mitologii pogańskiej ). Jedno i drugie ( plus - przez dodanie do karty wody ) „trzyma „ konwencję Asa pucharów w tym wypadku.
Dodać należy ,że orzech ten „na oko „ przypomina serce, zwłaszcza jego owoc bez skorupki ( trzyma więc tę strukturę wizualną karty– tego serca : jako siedliska uczuć , w wyrażeniu dosłownym kochać sercem, wyrażać uczucia sercem, wkładać w coś serce, dzielić uczucia całym sercem).
Łosoś zaś na poziomie symbolicznego pucharu ze swoją tu ekwilibrystyką może wskazywać na wigor jaki mają ryby typu :„ czuć się jak ryba w wodzie „ w odniesieniu do tego jak czują się ludzie w stanie wigoru i tej miłosnej euforii kiedy każdego dotyka ( każdy jest wtedy żwawy, rzeźki, płynie z nurtem na fali uczuć ).
Ta karta celtyckiego oghamu, którą przedstawię wyraźnie nawiązuje do tego ( zawierając przy okazji te wszystkie elementy, symbole ) i chyba dlatego znalazła odniesienie w symbolice w tarocie DC: