15-08-2012, 06:53
Helge napisał(a):teraz też zaczęłam się zastanawiać czy przedstawienie bez głów nie jest zabiegiem specjalnym - w sensie: przy odczycie kart już w konkretnym przypadku intuicyjnie dobierze się co tam ma być.
czyli przykładowo dla jednego odczytu to będzie "podwójna Maat" - na pierwszym i drugim planie, dla drugiego Maat podparta "respektem" Neftydy, czyli bóstwa opiekuńczego, a jednocześnie kojarzonego z przejściem, śmiercią (wyobrażam to sobie np. dla sprawy rozwodowej).
Może tak być...
Cytat:z trzeciej strony, to na planie głównym może być kapłanka Maat, odgrywająca rolę bogini, uwiecznionej na tablicy za nią, jako Zasada, prawo.
To mi się też podoba!
Tarofides napisał(a):Zastanawia mnie to piórko
Czy w opisie GD jest o nim mowa, czy tylko o bogini Maat. Bo jeżli opis nie podaje takich szczegółów, to widać że malarz korzystał nie tylko z opisu. Najpewniej czytał opis i sprawdzał ... a kto to jest ta Maat Tylko że w opisie jest Neftyda
O Ma'at nie ma mowy w notatkach Soror Q.L., jedynie Neftyda jest wspomniana. Ma'at jest jednak powszechnie kojarzona z tą kartą, co zresztą ma sens - Ma'at jest boginią sprawiedliwości, Neftyda nie za bardzo.
Generalnie jeśli chodzi o boginię sprawiedliwości, jest tu straszne poplątanie. W dużym skrócie namieszali Rzymianie - w bogini Justitia połączyli fizyczne atrybuty Astraei (waga) i Nemesis (miecz) i domeny Astraei, Themis i Dike. Themis z kolei łączona była przez zhellenizowanych Egipcjan z Ma'at. Z racji tego, że w tradycyjnych kartach Sprawiedliwość przedstawiona jest 'po rzymsku' - waga i miecz, taka symbolika pozostała i w kartach GD. Miecz (łączony w GD właśnie z Neftydą) jest im tam na rękę, gdyż ścieżka odpowiadająca Sprawiedliwości łączy Sefirę Gebura (której odpowiada miecz) i Tifaret (Sefira w samym centrum Drzewa Życia, a więc 'balansująca' całość).
Cytat:Jest w tej karcie jakieś pomieszanie z Sądem Ostatecznym.
Trochę tak, ale po pierwsze egipski Sąd nad Duszą różni się trochę od tego chrześcijańskiego, a po drugie trudno mówić o Ma'at, bez wspomnienia o tej funkcji.
Cytat:Inny trop sledztwa, to po prostu malarzowi się pomyliło trafił na kiepskie źródło, gdzie Neftyda była mylona z Maat.
mmm... możliwe, ale mało prawdopodobne
Cytat:Ma ktoś przetłumaczony ten oryginalny opis[/quote]
Tak z biegu (bo lecę do pracy):
Neftyda, trzeci aspekt Luny, bliźniacza siostra Izydy. Sprawiedliwość jako kontrast do miłości. Jej emblemami jest Miecz i Waga. Podobnie jak siostra, ubrana jest w zieleń, lecz ostrzejszy, zimniejszy odcień niż czysty szmaragdowo-zielony Izydy. Uzupełniającymi kolorami są: niebieski, zielono-niebieski, jasny zielony. Jedynie dzięki zastosowaniu kolorów komplementarnych (flashing colours) możemy odnaleźć ukryte ciepło i niezłomność (???).
O 'flashing colours' pisałem kiedyś tu: http://dobrytarot.pl/viewtopic.php?f=6&t...572#p56813
Pozdrawiam
Aur Ganuz