13-09-2012, 14:51
Cytat:„Według legendy runy podarował ludziom bóg Odyn” – jest to błąd, dość ciekawy, bowiem przysiągłbym, że tym bogiem, który runy ludziom podarował, by jednak Heimdall, czasem przedstawiany też jako Rig (zwracam jednak uwagę, iż to Rig był właśnie wędrowcem, który przekazał runy ludziom – imię Heimdall jest tutaj domniemane na podstawie innego mitu). Heimdall był bogiem strzegącym tęczowego mostu do Asgardu. Niechaj dobrzy Asatryjczycy poprawią mnie, jeśli się mylę. Jednooki faktycznie, według mitów, miał dokonać „odkrycia” run, jednak nie przekazał ich ludzkości. Domyślam się, że pani Dudko nie opierała się w swoim artykule o mitologie, a o książki ezoteryczne, propagujące ten „jednooki” pogląd.
Wow, ten fragment mnie naprawdę bardzo zaciekawił, ponieważ nawet na polskiej stronie Wikipedii pojawiają się takie informacje:
Według wierzeń nordyckich runy podarował ludziom bóg Odyn.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Runy#cite_note-0">http://pl.wikipedia.org/wiki/Runy#cite_note-0</a><!-- m -->
Dopiero na stronie anglojęzycznej o Odynie pisze się jako o tym, który odkrył runy - po prostu, bez utożsamiania tego wydarzenia z podarowaniem ich ludziom:
The poem Hávamál explains that the originator of the runes was the major god Odin. Stanza 138 describes how Odin received the runes through self-sacrifice.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Runes">http://en.wikipedia.org/wiki/Runes</a><!-- m -->
In Rúnatal, a section of the Hávamál, Odin is attributed with discovering the runes.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Odin">http://en.wikipedia.org/wiki/Odin</a><!-- m -->
Może warto nakierować autora tego artykułu również na ten błąd - wygląda na to, że jest na tyle obeznany w temacie, aby kompetentnie temat przeedytować. A do tego mógłby zamieścić informacje, które podaje w tym artykule, tworząc hasło.
Wszak bezcenna Wiki stanowi źródło wiedzy dla wielu (w tym i dla mnie ).