Aromaterapia...
#3

Kwiatowe olejki eteryczne należą do najcenniejszych składników perfum, kremów, szminek, toników. W kosmetykach spełniają nie tylko funkcję zapachową. Mogą nawilżać, odżywiać, tonizować, łagodzić podrażnienia.

» Róża - królowa kwiatów. Z jej płatków wytwarzany jest olejek (najmniej alergizujący spośród wszystkich olejków eterycznych). Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Koi cerę wrażliwą, a zmęczonej dodaje blasku. Korzystnie wpływa na rozszerzone naczynka krwionośne, wzmacnia je i zmniejsza zaczerwienienia. Ponadto poprawia stan starzejącej się skóry – wygładza zmarszczki i zwiększa jej jędrność. A dodany do kremów pod oczy zmniejsza cienie i obrzęki.
Natomiast woda różana (pozostałość po procesie destylacji płatków) jest bogata w bioflawonoidy i lotne olejki eteryczne. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco. Oczyszcza, poprawia napięcie skóry, nadaje jej zdrowy koloryt. Jest idealnym tonikiem do każdej cery, bo nie narusza ochronnej warstewki hydrolipidowej skóry. Z wody różanej można przygotowywać okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki. Skutecznie łagodzi podrażnienia oczu, dodaje im blasku.
» Lilia wodna – kwiat zwany też lotosem, kojarzy się z niewinnością i czystością. Wyciąg z kwiatów i nasion wykorzystywany jest w kosmetykach niwelujących zmarszczki mimiczne, bo ma właściwości rozluźniające – po zastosowaniu kremów z lilią wodną skóra staje się gładka, nawilżona, elastyczna i zrelaksowana.
Wyciąg z lotosu często łączony jest z wyciągiem z bambusa, który ma zdolność pobudzania wewnątrzkomórkowej przemiany materii. Duet tych roślin odświeża i rozświetla skórę, można go znaleźć zwłaszcza w żelach pod prysznic, balsamach do ciała czy lekkich kremach do twarzy. W szamponach wykazuje działanie regenerujące.
» Ylang-ylang – ten egzotyczny kwiat o odurzającym zapachu cieszy się opinią afrodyzjaku. Ma właściwości antyseptyczne i nawilżające, reguluje wydzielanie sebum. Można go znaleźć w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej oraz zalecanych do pielęgnacji przetłuszczających się i wypadających włosów. Wykorzystywany jest także w olejkach do masażu i balsamach oraz preparatach antycellulitowych.
» Lawenda – kwiat o wspaniałym odświeżającym, relaksującym zapachu. Sprawdza się w pielęgnacji każdej cery – ma właściwości antyseptyczne, łagodzi podrażnienia skóry, stymuluje regenerację jej uszkodzeń. Nawilża, oczyszcza, tonizuje. Olejek lub ekstrakt z lawendy można znaleźć zarówno w perfumach, jak i płynach do kąpieli, mydłach, kremach.
» Orchidea – stanowi symbol wiecznej młodości. Ten egzotyczny kwiat z rodziny storczyków jest jednym z najczęściej stosowanych w kosmetykach. Zawdzięcza to zarówno zmysłowemu zapachowi, jak i walorom pielęgnacyjnym. Orchidea ma bowiem właściwości gojące i przeciwzapalne, hamuje reakcje wolnorodnikowe, działając przeciwstarzeniowo. Optymalizuje nawilżanie skóry, pobudza regenerację jej komórek i wygładza drobne zmarszczki mimiczne.

Olejki eteryczne - uczta dla zmysłów

Dzięki kwiatowym olejkom kosmetyki dostarczają także wrażeń zapachowych, a zapach ma ogromną siłę oddziaływania. Jest odbierany przez system limbiczny, odpowiedzialny m.in. za seksualność i uczucia. To dlatego zapach jest doświadczeniem emocjonalnym, a nie racjonalnym, oddziałuje na nastrój. Ten sam aromat przez różne osoby może być uważany za ładny, pobudzający, relaksujący albo niemiły – wszystko zależy od emocji i wrażeń zapachowych zapisanych w pamięci. Ale dzięki różnorodności olejków eterycznych każdy ma możliwość odnalezienia swoich ulubionych zapachów.
O ile w dobrych kosmetykach pielęgnacyjnych zwykle stosuje się naturalne olejki kwiatowe, to w perfumach często są to związki syntetyczne, łatwiej dostępne i znacznie tańsze. Dla mniej wrażliwego nosa jest to różnica nie do uchwycenia, często nawet zapach syntetyczny jest odbierany jako trwalszy i ładniejszy od jego naturalnego odpowiednika. Perfumy zawierają co najmniej kilkanaście składników zapachowych.
fragmenty ze strony:www.poradnikzdrowie.pl

Apropo należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, otóż jest  różnica pomiędzy naturalnymi olejkami zapachowymi, a olejkami zapachowymi ! Należy pamiętać, że odmienny skład przedstawionych olejków ma bardo duży wpływ na sposób ich stosowania.
Pachną bardzo wyraziście i charakterystycznie, jednak bardzo surowo.
Można używać do: kompresów, kąpieli, masaży (konieczność rozcieńczenia z olejem bazowym) Naturalne olejki mogą być również stosowane przy profilaktyce i leczeniu takich schorzeń jak: cellulitis, rozszerzone naczynia włosowate, żylaki, trądzik, łupież i wiele innych.
Nie ma możliwości uzyskania takich zapachów jak: – wanilia, kawa, opium, piżmo, zielona herbata i wielu innych, Uzyskanie wymaganej ilości olejku w naturalny sposób jest bardzo kosztowne, lub uzyskane naturalną metodą zapachy są nietrwałe.
Rzadko stosuje się w kominkach aromaterapeutycznych, gdyż wysoka temperatura zabija ich właściwości.
Używane są w aromaterapii. Odpowiednio dobrane i oczywiście odpowiednio zastosowane naturalne olejki mają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia.
Używamy do nawilżaczy powietrza, suszonych kwiatów, odkurzaczy, żelazka.
Można skropić nim dosłownie wszystko: ubranie, dywan wycieraczkę, tapicerkę, materiały. Pomimo swojej oleistej konsystencji nie zostawiają plam na materiałach.
Olejki zapachowe
Są mieszankami wielu odpowiednio dobranych składników tworzących nieograniczona liczbę zapachów na każdy gust.
Nie zaleca się stosować na skórę.
Możliwość uzyskania takich zapachów jak wanilia, kawa, opium, piżmo, zielona herbata i wielu innych.
Stosuje się przy użyciu kominków aromaterapeutycznych.
Używany w aromaterapii nie bezpośrednio.W olejkach zapachowych najważniejszą rolę pełni zapach. Jak każdy przyjemny zapach wpływa dobrze na naszą psychikę i samopoczucie, a wiadomo, że stres jest przyczyną wielu chorób.
Używamy do nawilżaczy powietrza, suszonych kwiatów, odkurzaczy, mogą nadać oryginalny zapach pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Można skrapiać również wszystko, należy jednak pamiętać, iż mogą pozostawiać ślady.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości