10-10-2012, 20:19
Gandera napisał(a):Ktoś tu mówił wcześniej, że "jak w Polsce"rzeczywiście, żeby załapać różnice, trzeba by tam pewnie pomieszkać
![]()
Czy mogłabyś nam Miriam przybliżyć jakieś ciekawostki z różnic pomiędzy mentalnością Litwinów i Polaków? Albo coś z wychowania, zwyczajów?
![]()
Bardzo mnie takie sprawy ciekawią
Za moich czasów Wilno należało do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich .


ja urodziłam sie w Polsce ,a ferie i całe wakacje spędzałam właśnie tam . Pamiętam czasy , gdzie na każdym rogu było widać Polskość . (napisy na budowlach na Starym Mieście )W Ostrej Bramie znajdowało się wotum Józefa Piłsudskiego . Dziękuję Ci Matko za Wilno.
![[Obrazek: ost08.jpg]](http://www.jozefslawinski.pl/mwwwd/omnie/mojefotki/ostrabrama/ost08.jpg)
Teraz nie mogłam go znaleźć. Litwini kiedy odzyskali niepodległość usuwali wszystko co było związane z Polskością. To przykre . W tym okresie nikt Ci nie odpowiadał , gdy zwracałaś sie w języku Rosyjskim , czy Polskim . Chyba , ze trafiłeś na Polaka , czy Rosjanina. Teraz to sie zmieniło heheh Poszli chyba po rozum do głowy . Byłam miło zaskoczona w sklepach , w restauracjach, w hotelu można dogadać sie po Polsku . Menu , tez jest w języku Polskim . Mam dużo znajomych Litwinów. Jednak spostrzegam ich jako nacjonalistów. Dla mnie Wilno zawsze będzie polskie i nic to nie zmieni .

Moj tata w czasie wojny , był świadkiem mordowania Polaków i Żydów na Ponarach . Miał wtedy 9 lat. Przeleżał w rowie cały dzień i cała noc. Znaleźli go nieprzytomnego nad ranem.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.polskiekresy.info/index.php?option=com_content&view=article&id=1024:ponary-miejsce-kazni&catid=134:ludobojstwo-na-kresach&Itemid=631">http://www.polskiekresy.info/index.php? ... Itemid=631</a><!-- m -->
Dzięki za miłe słowa.
