Jemiola
#1

   
Jemioła (Viscum) ang. Mistletoe
Rodzina jemiołowatych zawiera niewielkie, zimozielone krzewy liściaste (pół)pasożytujące zazwyczaj na gałęziach drzew.
Dzięki zielonym częściom (liście, pędy) prowadzą one proces fotosyntezy, ale wodę i substancje mineralne pobierają z tkanek rośliny-gospodarza.
Służą do tego specjalne korzenie penetrujące powierzchniowe warstwy ciała żywiciela.
Jemiołowate występują praktycznie na całym świecie, a ich największa koncentracja ma miejsce w strefie tropikalnej.
Głównym i najbardziej znanym przedstawicielem jemiołowatych jest oczywiście jemioła (Viscum) - rodzaj zimozielonych krzewów rosnących na drzewach, posiadających kulisty pokrój oraz sztywne i skórzaste liście.
Rodzaj jemioła obejmuje 70-100 gatunków, z których jeden - jemioła pospolita (V. album), zwana też jemiołą europejską, występuje naturalnie w Polsce.
Z innych gatunków można wymienić pochodzącą z ciepłych stref Azji, Afryki i Australii, ale rosnącą naturalnie także w Hiszpanii i Portugalii, czerwono-owocową V. cruciatum.
Ciekawym i rzadkim gatunkiem jest pochodząca z Afryki V. minimum - krzew posiadający bardzo zredukowane liście i pędy, którego organizm w przeważającej części jest ukryty wewnątrz tkanek żywiciela (są nim w tym przypadku dwa gatunki wilczomlecza).
W systemie APG II rodzina jemiołowatych nie istnieje, a rodzaj jemioła jest włączony do rodziny sandałowcowatych (Santalaceae)

W Polsce występuje jeden gatunek - jemioła pospolita (powszechna w całej Europie i Azji), która ma trzy podgatunki:
1) jemioła biała - rośnie na drzewach liściastych (topolach, jesionach, klonach, brzozach, lipach, gruszach, jabłoniach, grochodrzewach, jarzębinach),
2) jemioła rozpierzchła - rośnie na sosnach, rzadziej na modrzewiach i świerkach (występuje rzadziej niż podgatunek jemioły białej), 3) jemioła jodłowa - rośnie na jodłach (najrzadsza w Polsce)
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości