#4

   
Uczep rózgowaty  (Bidens ferulifolia)
Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz) to krótkowieczna bylina pochodząca z południowych stanów USA i północnego Meksyku.
W naszych warunkach klimatycznych jest traktowany jako roślina jednoroczna.
Można wprawdzie przezimować go w ciepłym (około 15 st. C), jasnym pomieszczeniu, ale z każdym rokiem będzie kwitł słabiej.
Uczep rózgowaty rośnie dość szybko, dorastając do około 20 cm wysokości.
Ma początkowo kopulasty, z czasem zwisający pokrój (nowe odmiany są bardziej zwarte i kępiaste, a pędy nie zwisają tak silnie i mają słabszą siłę wzrostu).
Roślina ma liczne, silnie rozgałęzione pędy, które w miarę wzrostu stają się wiotkie i zwisające, osiągając u niektórych odmian nawet 70 cm długości.
Pędy porośnięte są silnie, najintensywniej u podstawy, żywo zielonymi, pierzastosiecznymi liśćmi, które na pędach ułożone są naprzeciwlegle parami.
Około połowy maja na szczytach pędów i w kątach liści rozwijają się na kilku-kilkunastocentymetrowych szypułkach liczne kwiaty, zebrane w koszyczki kwiatowe.
Zewnętrzne, brzeżne kwiaty języczkowe są szerokie, nieliczne, jest ich zwykle 5–8, w jednym okółku (choć są też odmiany o kwiatach półpełnych, złożonych z dwóch okółków).
Kwiaty są dość szerokie, eliptyczne, silnie błyszczące, złocistożółte.
Wewnątrz koszyczków kwiatowych, w kilku okółkach są kwiaty rurkowe, najczęściej żółte, choć zdarzają się odmiany o brązowawych kwiatach rurkowych.
Rośliny kwitną niezwykle obficie i nieprzerwanie (kwiaty rozwijają się stopniowo całe lato, aż do pierwszych przymrozków).
Uczep jest rośliną owadopylną.
Po zapyleniu i zapłodnieniu zawiązują się liczne owoce – niełupki , zaopatrzone w dwa kolce, które łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt czy ubrań i w ten sposób mogą być roznoszone na większe odległości
Uczep rózgowaty to typowa rośliną balkonowa i tarasowa.
Odmiany silnie rosnące doskonale nadają się do obsadzania wiszących pojemników, a te o bardziej zwartym pokroju – do sadzenia w większych donicach i misach.
Można go wykorzystywać do nasadzeń jednogatunkowych i łączyć z innymi roślinami balkonowymi
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości