24-05-2013, 22:45
Działanie
Zawarte w kłączach tataraku substancje śluzowe działają przeciwzapalnie i powlekająco, a gorycze pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, regulując przemianę materii.
Dlatego ajer jest dobrym środkiem przy zaburzeniach trawiennych, a także dolegliwościach żołądka i jelit (np. nadkwasocie, wrzodach, zaparciach, wzdęciach, gazach).
Znana zielarka i autorka wielu książek o ziołolecznictwie Maria Treben twierdziła zawsze, że za pomocą ajeru jest w stanie wyleczyć większość chorób układu pokarmowego.
Ponadto korzystnie wpływa on na pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, działa krwiotwórczo, moczopędnie (od wieków był stosowany przy skąpomoczu), przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, bakteriobójczo, przeciwrobaczo, a także uspokajająco. Jako środek żółciopędny wspomaga pracę wątroby i działa na organizm odtruwająco.
Wzmacnia, doskonale wpływa na układ kostny – kąpiele z jego dodatkiem zalecane są dla dzieci z krzywicą oraz osobom z osteoporozą.
Poprawia również krążenie, o czym powinien pamiętać każdy, kto uskarża się na przykład na zimne stopy i dłonie – dolegliwości tej zapobiega moczenie ich 2 razy dziennie w bardzo ciepłym naparze z kłączy.
No i faktycznie jest skutecznym lekiem przy chorobach kobiecych, a także przy hemoroidach – najlepiej sprawdza się w takich przypadkach w postaci nasiadówek i irygacji, a jako napar lub macerat do picia – przy zbyt skąpych, nieregularnie się pojawiających miesiączkach.
Rzeczywiście zatem tatarak można – i warto – stosować w tych wszystkich przypadkach, w jakich go zalecali nasi przodkowie – zarówno wewnętrznie, w postaci naparów, odwarów, nalewek, maceratów, jak i zewnętrznie – w okładach, płukankach (przy bólu gardła, stanach zapalnych jamy ustnej, bólu zębów), kąpielach (uspokajających, przeciwartretycznych, przeciwreumatycznych, przy nerwobólach, problemach ze skórą – podrażnie- niach, wypryskach, oparzeniach, np. posłonecznych, łojotokowym zapaleniu skóry).
Wspomniana już Maria Treben osiągała również dobre wyniki w leczeniu za pomocą ajeru stanów przedrakowych, a nawet wczesnych stadiów raka jelita grubego i płuc.
Zalecała w takich przypadkach żucie suszonych kłączy oraz dodatkowo picie rano i wieczorem maceratu wodnego z krwawnika.
Kłącze tataraku jest też dobrym środkiem wspomagającym przy rzucaniu palenia – należy żuć jego kawałek, gdy nachodzi chęć na papierosa – kiedy palacz potem pozwala sobie „na dymka”, odczuwa niesmak, a nawet lekkie mdłości i papieros przestaje stanowić pokusę.
źródło