Kropki przy głównej numeracji talia 1JJ Swiss
#3

Dziękuję @LeCaro za odpowiedź, liczyłam na Ciebie, bo się chyba specjalizujesz w taliach klasycznych Uśmiech
To ciekawe, czytałam na jakiejś angielskiej stronie, że jest podejrzenie, że było dwóch autorów tej talii. Co do numeracji, to myślałam, że w aranżację ilustracji nie zmieściła się VIIII, więc dali IX, ale widzę, że na innych kartach (np. gęsto upakowana jest 10 Mieczy) po prostu zmniejszyli czcionkę. Pustelnik też ma zapis VIIII. Taki sam trick z numerami zrobił Royo w The Labyrinth Tarot.
Na pewno nie drukowano kart w 2 fabrykach, bo jak czytałam, Rauch kupił fabrykę kart i 'przeniósł ją' do swojego domu, który przebudował w tym celu i pierwszą talię tarota, jaką tam wydrukował był właśnie 1JJ Tarot. Karty kielichów nie różnią się od siebie wizualnie, ale tylko na nich nie ma dodatkowej numeracji w prawym dolnym rogu.
Wszystkie 9-tki:

   

Natomiast faktycznie mam wrażenie, że obie karty-zamienniki, czyli Junona zamiast Papieżycy i Jupiter zamiast Papieża zostały dorysowane przez kogoś innego, bo na Jupiterze i jego orle cieniowanie jest aż za mocne, a na twarzy Junony cieni nie ma, a wszystkie inne postacie te cienie mają.

   

Może chodzi o jakaś grę, jak Troggu itp. dodawanie wartości i te specjalne liczby zostały oznaczone kropkami? Tyle, że akurat w Troggu nie gra się pełną talią, bo karty As-4 Mieczy i Buław oraz 7-10 Kielichów i Denarów są usunięte. Gra Troccas używa całej talii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Troccas
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kropki przy głównej numeracji talia 1JJ Swiss - przez Drakonia - 05-11-2021, 20:33
RE: Kropki przy głównej numeracji talia 1JJ Swiss - przez LeCaro - 06-11-2021, 00:51
RE: Kropki przy głównej numeracji talia 1JJ Swiss - przez Drakonia - 06-11-2021, 11:06



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości