5-Dziewięć Światów
#3

https://author.today/content/2017/08/02/...0fd2d4.jpg
Kosmologia nordycka podzieliła wszechświat na dziewięć dziedzin. 
Centrum wszechświata stanowiło wielkie Drzewo Świata Yggdrasil, a dziewięć królestw albo rozciągało się od drzewa, albo istniało na poziomach rozciągających się od korzeni w dół i marginalnie na boki.
Wcześniejsze dzieła nordyckie (znane jako poezja eddycka i skaldycka) zakładają znajomość kosmologii i nie zawracają sobie zbytnio głowy opisami miejsc, a w niektórych przypadkach nawet szczegółami tego, jak te krainy wyglądały i z tego powodu – oraz faktem, że Religia  Nordycka nie miała spisanych pism świętych – niektóre dziedziny są mniej jasne niż inne.

Nordyckie wierzenia religijne charakteryzowały się koncepcją síður (co oznacza „zwyczaj” lub „nawyk”) w tym sensie, że były w pełni zintegrowane z życiem ludzi. 
Nie uczęszczałoby się na nabożeństwa w niczym podobnym do kościoła, ale obserwowano oddawanie czci bogom we własnym domu, na polanie w lesie lub w jakimś świętym miejscu o chtonicznej mocy. 
Chociaż istnieją dowody na istnienie świątyń bogów, nie ma wzmianki o tym, jak wyglądały nabożeństwa i rytuały.

Islandzki mitograf Snorri Sturluson (1179-1241 n.e.) ostatecznie spisał wielkie sagi nordyckie, ale był dziełem chrześcijańskim przeznaczonym dla chrześcijańskiej publiczności, w związku z czym zmienił oryginalny materiał. 
Nawet Saga o Volsungach , regularnie cytowana przez uczonych jako zawierająca „autentyczne” wierzenia nordyckie, została ostatecznie spisana dopiero około 1250 roku n.e. przez anonimowego chrześcijańskiego pisarza (Crawford, ix). 
Te późniejsze dzieła z pewnością nawiązują do znacznie starszych i autentycznych opowieści nordyckich, ale zabarwia je chrześcijański kontekst, w którym zostały napisane. 
Na przykład koncepcja krainy życia pozagrobowego w Helu jest uważana przez uczonych za całkowicie chrześcijańską koncepcję dodaną do kosmologii nordyckiej po wprowadzeniu Skandynawii do nowej religii, mimo że we wcześniejszej literaturze istniała pewna kraina znana jako Niflhel .

Pierwotnymi dziewięcioma królestwami nordyckiego wszechświata były prawdopodobnie:
Asgard-Kraina Asów
Alfheim-Królestwo Jasnych Elfów
Jotunheim-Królestwo Gigantów
Midgard-Królestwo Ludzi
Muspelheim/Muspell-Ognisty Gigant lub siły chaosu lub ich królestwo
Nidavellir-Królestwo Krasnoludów
Niflheim-Kraina Lodu i Mgły, prawdopodobnie z niższą krainą Niflhel
Svartalfheim-Królestwo Czarnych Elfów
Vanaheim-Królestwo Wanów

Po pracy Snorriego Dziewięć Królestw uległo zmianie, ponieważ wydaje się, że pomylił on Czarne Elfy z Krasnoludami i połączył Nidavellir ze Svartalfheimem jako jedno królestwo, dodając koncepcję Hel jako najbardziej zaludnionej królestwa zaświatów i wprowadzając inne zmiany. 

Dziewięć królestw według Snorriego Sturlusona i tych, którzy pisali po nim, to:
Asgard-Królestwo Asów, połączone z Midgardem tęczowym mostem Bifrost
Alfheim-Królestwo Elfów
Helheim-Królestwo tych, którzy zmarli z powodu chorób lub starości, a następnie większości ludzi
Jotunheim-Królestwo Gigantów i Lodowych Gigantów
Midgard-Królestwo Ludzi pomiędzy Asgardem a Jotunheimem
Muspelheim-Królestwo Ognia, ognisty gigant Surtr i siły chaosu Surtra
Svartalfheim/ Nidavellir-Królestwo Krasnoludów pod ziemią
Niflheim-Kraina Lodu, Śniegu i Mgły niedaleko Muspelheim
Vanaheim-Królestwo Wanów

Przedchrześcijański Skandynaw najprawdopodobniej nie rozpoznałby wszystkich tych dziewięciu, lecz stanowią one najjaśniejszy obraz Dziewięciu Królestw dostępny obecnie. 
To samo dotyczy historii stworzenia świata i ludzi, która mogła wyglądać zupełnie inaczej, gdy religia nordycka była wiarą żywą i dynamiczną.
https://www.worldhistory.org/article/130...cosmology/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości