Kuchnia Marokańska
#1

U bram Cieśniny Gibraltarskiej, w północno-zachodniej części Afryki, leży kraj, który swoją kulturą zachwyca niemal wszystkich przyjezdnych.
Ta barwna, oblewana wodami Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego kraina, to także kolebka wspaniałej, pachnącej aromatycznymi przyprawami kuchni.

Kuchnia
Kuchnia marokańska podobnie jak kultura i historia kraju, to wypadkowa wielu zewnętrznych wpływów.
Poza kuchniami, które nadały smak przewodni potrawom marokańskim czyli kuchni Berberów oraz Arabów pojawiają się tutaj także smaki i składniki charakterystyczne dla kuchni wszystkich krajów położonych w obrębie basenu Morza Śródziemnego.
Do nich zalicza się oliwki, oliwę, cytrusy, świeże warzywa.
Ponadto w kuchni marokańskiej ważną rolę odegrała także kuchnia Żydów sefardyjskich, która uchodzi za dość pikantną i wyrazistą.
Pełna jest aromatycznych przypraw takich jak cynamon, suszony imbir, czosnek, kolendra, oregano.
Tutaj także pojawia się wspólny mianownik dla wszystkich kuchni śródziemnomorskich czyli oliwa, orzechy oraz warzywa takie jak bakłażany, cukinie czy pomidory.
Francja, pod której wpływem znajdowało się Maroko, również odznaczyła swoje piętno na kuchni marokańskiej czyniąc ją bardziej wyszukaną i elegancką.
Biorąc pod uwagę cechy wszystkich kuchni jakie kształtowały marokańskie kulinaria należy wyszczególnić składniki, które tworzą clou tejże kuchni.
Wśród nich znajdują się liczne aromatyczne przyprawy takie jak wspomniany już cynamon, kmin, kolendra, ale także szafran, kardamon, ziarna sezamowe, papryka oraz mięta.
Dania główne bazują zazwyczaj na mięsie drobiowym, wołowinie lub jagnięcinie, a także rybach.
Kuchnia marokańska, mimo tego, że uchodzi za bardzo mięsną, posiada także w swoim repertuarze liczne dania na bazie warzyw zarówno duszonych, grillowanych i świeżych, serwowanych jako dodatek do dań głównych oraz w postaci sałatek.
Zarówno z mięsa jak i warzyw oraz elementu charakterystycznego dla kuchni północnej Afryki, jakim jest kaszka kuskus, przyrządza się chyba najbardziej znamienną dla kuchni marokańskiej potrawę - tadżin.
Jej nazwa pochodzi od glinianego, stożkowatego naczynia w jakim potrawa jest przyrządzana.
W skład tadżinów zazwyczaj wchodzi mięso duszone z warzywami. Wyróżnia się tadżiny z wołowiny, z kurczaka, jagnięciny oraz z ryb, ale istnieją także tadżiny wegetariańskie w dużej mierze przyrządzane pod kątem turystów.
Do innych niezwykle popularnych dań marokańskich zalicza się smaczną i pożywną zupę harirę, której podstawą jest oczywiście mięso, warzywa, liczne przyprawy, a także niezwykle popularna i dodawana do wielu marokańskich dań ciecierzyca.
Dodaje się ją także do sałatek oraz tworzy się z niej popularną w kuchni arabskiej pastę hummus serwowaną do pieczywa.
Smakiem bardzo charakterystycznym jest smak kiszonych cytryn, które można przyrządzić w prosty sposób również w warunkach domowych.
Dodawane są one do wielu dań, aby nadać im oryginalności. Marokańczycy lubują się także we wszelakich słodkich deserach i ciastach, których podstawą są bakalie, orzechy, syropy, a także owoce zwłaszcza te słodkie np. figi.
Popularną słodką przekąską są rogi gazeli zwane kaab el ghzal – czyli drobne rurki nadziewane pastą z migdałów oraz obsypane cukrem.
Natomiast najbardziej popularnym drinkiem jest atai, przyrządzany z zielonej herbaty z dodatkiem mięty i sporej ilości cukru.
Napój spożywany jest nie tylko w celu zaspokojenia łaknienia, ale także odgrywa ważną rolę w codziennym życiu Marokańczyków.
Parzenie i spożywanie go to rytuał jednoczący rodziny oraz znajomych.
Należy zaznaczyć, że poza intensywnymi smakami kuchnia marokańska to także niezwykle apetyczna gra kolorów, soczystych i kuszących, które dodatkowo podkreślają jej wyrazistość i przyciągają rzesze smakoszy.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

Kuchnia marokańska: zioła i przyprawy, czyli jak pachnie Maroko
Kmin, imbir, papryka, mieszanka szarmula – to te przyprawy są tajemnicą smaku marokańskiej kuchni.

Marokańskie przyprawy
Suszony i mielony imbir ma kolor złota, kmin przypomina bałtycki piasek, pieprz jest oczywiście czarny, a kurkuma żółta.
Najważniejszy jest kmin, ma w Maroku status specjalny, stawia się go na stołach obok solniczek.
W tadżinach, sałatkach owocowych oraz ciastkach faszerowanych mięsem króluje z kolei cynamon.
Równie ważny jest szafran, który jest dodawany niemal do każdej potrawy, także do herbaty
Marokańczycy kochają też paprykę.
Słodka jest wściekle czerwona, ostra nazywa się Sahara Chili i dodawana jest do potraw bazujących na pomidorach, jak tadżin z warzywami czy też szermula.
Ta ostatnia to marynata do ryb, w której skład wchodzi świeża kolendra, czosnek, papryka, kmin, sól oraz szafran.
Szermulę można spotkać na stołach całej północnej Afryki od Agadiru po Aleksandrię.
Do większości deserów (np. pyszny mahallabija, czyli mleczny pudding z wodą różaną oraz orzechami) dodaje się kardamon - imbirowatą przyprawę, która wygląda trochę jak suszone pestki słonecznika.

Zioła Maroka
Obok przypraw na marokańskich stołach królują także zioła.
Na każdym suku dostaniemy sprzedawane razem: kolendrę oraz natkę pietruszki.
To zestaw obowiązkowy, na drugim miejscu jest mięta, główny składnik atai - czyli specyficznie podawanej, miętowej herbaty.
Ten napój nie jest tu traktowany jedynie jako napój chłodzący, lecz też jako wyraz przyjaźni oraz wierności tradycji.
Ze względu na swoją popularność atai serwowana jest cały dzień, przy każdym posiłku i każdej rozmowie.
Herbata ta to bardzo intensywny napar z dużych liści mięty posłodzony ogromną ilością cukru.

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości