Kuchnia Czeska
#1

Kuchnia czeska
Tradycyjna kuchnia czeska (ta w restauracjach jest nieco inna niż domowa) kojarzy się z knedlikami – typowym dodatkiem do potraw mięsnych z sosami.
Warto pamiętać, że są one dwojakiego rodzaju: bułczane (houskový knedlík) i ziemniaczane (bramborový knedlík).
Gotowany na parze knedlik kroi się na kromki.
O smaku decyduje sos, gęsty i najczęściej dobrze przyprawiony.
Typową potrawą jest gulasz albo pieczeń z polędwicy w śmietanie (svíčková na smetaně), podawana zwykle ze słodką albo kiszoną kapustą.
Kuchnia czeska preferuje mięsa w szerokim wyborze.
Przeważnie na stoły trafiają pieczenie wołowe, wieprzowe i cielęce, ale także pieczone gęsi, kaczki (często z farszem) oraz przyrządzone na różne sposoby kurczaki.
Wielu smakoszy z pewnością zadowolą rolady, rolki mięsne z nadzieniem, szaszłyki oraz różnego rodzaju kotlety.
Ważnym daniem obiadowym są zupy, bazujące na wywarach mięsnych.
Bardzo lubiane są zupy podprawiane śmietaną albo zasmażką, na czele z kartoflanką (bramboračka), której niewiele ustępują grzybowa, cebulowa i jarzynowa.
Dużo jest różnorodnych potraw z ziemniaków, gotowanych albo pieczonych, oraz dań mącznych na bazie ziemniaków, jak škubánky (z gotowanych ziemniaków), chlupaté knedlíky (z surowych ziemniaków), gotowane w wodzie, a także znane i u nas placki czy zapiekanki ziemniaczane.
Warzywa zdecydowanie nie są mocną stroną czeskiej kuchni.
Sytuacja poprawiła się w ostatnich latach w związku z apelami o zdrowe odżywianie i obok typowych zestawów sałatek z pomidorów, ogórków oraz jarzyn konserwowych lub marynowanych (słynne znojemskie ogórki) pojawiły się bardziej wyszukane surówki.
Z deserów warto polecić słynne pardubickie pierniki, popularne naleśniki (palačinky) i racuchy (lívance).
Tradycyjnym czeskim łakociem są wafle karlowarskie (karlovarské oplatky), sprzedawane na specjalnych ulicznych wózkach (na gorąco).

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości