Teresa
#1

Teresa to kobieta szlachetna, dobra, uczciwa, pracowita i wytrwała w swych postanowieniach. Ma zdolność szybkiego podejmowania decyzji, gdyż ma dużą wiedzę i doświadczenie. Dużo pracuje nad sobą, kształci się. Jest uparta w dążeniu do celu, chociaż na swojej drodze często spotyka trudności. Jest wzorową matką, wychowuje dzieci na dobrych patriotów. Ma słabe zdrowie. Teresa jest osobą wierzącą.

Imieniny Teresy
3 marca, 11 marca, 7 marca, 12 kwietnia, 7 czerwca, 27 czerwca, 6 lipca, 9 sierpnia, 26 września, 1 października i 15 października

Patroni i święci
św. Teresa Benedykta od Krzyża
św. Teresa z Lisieux
św. Teresa z Avila
św. Teresa od Dzieciątka Jezus
bł. Matka Teresa z Kalkuty

Zdrobnienia imienia Teresa
Enia, Eniczka, Esa, Rena, Renia, Reniuchna, Reniutka, Resa, Resiatko, Reska, Reśka, Reśquo, Te, Tela, Telcia, Telix, Tenia, Ter, Tera, Tercia, Tere, Terecha, Terechura, Terella, Teren, Terenia, Tereniczka, Tereniuk, Tereniulek, Teres, Teresek, Teresia, Teresinek, Tereska, Tereza, Terezada, Terezja, Terezyta, Tereś, Teri, Terka, Terunia, Terysława, Tesa, Tesia, Tesiara, Tesiek, Tesiok, Tesiula, Tess, Tessa, Tesserka, Tetek, Teti, Tetka, Teś, Teśka, Teńka, Theresa, Theri, Tuśka

Przysłowia
„Każda Teresa ma swe interesa”
„Na świętą Teresę odziej się w bekiesę”

Szczęśliwa liczba: 5
Szczęśliwy kamień: oliwin
Szczęśliwy kolor: turkusowy

Imię Teresa w innych językach
Theresia (łac.)
Teresa, Theresa, Tess, Tessa, Tracy (ang.)
Theresia, Therese (niem.)
Thérèse (fr.)
Teresa, Teresita (hiszp.)
Teresa (wł.)
Tereza, Terezija (ros.)
Tereza, Terezie (czes.)
Terézia, Tereza (słowac.)
Tereza, Terezija (połud.-słow.)

Historia imienia Teresa
Jest to imię żeńskie o niejasnej etymologii. Najczęściej przyjmuje się, że jest to żeńska forma bizantyjskiego imienia męskiego, Tarâsios. Ale to niepewne.
Imię to jest w Polsce dosyć popularne. Pojawia się w wieku XVII. Popularność imienia wyraźnie wzrosła po kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Formy spieszczone tego imienia to: Tereska, Terenia, Renia, Teresia, Tesia, Teres.

TERESA Z AVILI
Urodziła się 28 marca 1515 roku w Avili jako trzecie dziecko Alfonsa de Cepeda oraz jego drugiej żony Beatryczy de Ahumeda. Mając lat siedem, zamierzała z ukochanym bratem wybrać się do ziemi Maurów, by ponieść tam śmierć za wiarę. W r. 1530 ojciec powierzył ją na wychowanie siostrom augustiankom. Na skutek choroby w dwa lata później wróciła do domu.
W listopadzie 1535 roku wstąpiła w Avili do karmelitanek. Nie obeszło się bez przeciwności. Zrazu jej wstąpieniu sprzeciwiał się ojciec, potem przyszła choroba, która zmusiła ją na jakiś czas do opuszczenia domu zakonnego i leczenia się w Becedas. W listopadzie 1539 roku widzimy ją znów w Avili, jest jednak w dalszym ciągu ciężko chora. W połowie sierpnia zdawało się już wszystkim, że nadszedł koniec. Tymczasem po upływie kilku dni, w czasie których była nieprzytomna, odzyskała świadomość i mogła wrócić do klasztoru.
Wkrótce zaczęła doznawać wizji. Na Wielkanoc 1557 r. przeżyła w wizji swoje mistyczne zaślubiny. Nieco później doznała łaski przebicia serca i wielu zachwyceń. Wreszcie w r. 1560 przeżyła straszną wizję piekła i wówczas to złożyła ślub czynienia zawsze tego, co doskonalsze. W grudniu 1560 r. została odwołana do Toledo, gdzie zaczęła spisywać swą autobiografię. W r. 1571 wizytator apostolski mianował Teresę, mimo sprzeciwu sióstr, przełożoną w domu zakonnym, z którego wyszła, tzn. w klasztorze Wcielenia w Avili. Ciągle jednak działa intensywnie.
Sterana ciągłymi podróżami, zapadła ostatecznie na zdrowiu i w ciągu jednej z nich, 4 października 1582 roku zmarła w Alba de Tormes. Pochowano ją w dniu następnym, który z uwagi na przeprowadzoną właśnie reformę kalendarza był dniem 15 października. W tym też dniu obchodzi się jej pamiątkę.

TERESA Z LISIEUX
Urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alencon w Normandii jako dziewiąte dziecko Ludwika i Zelii Martin. Matka obumarła ją zresztą bardzo wcześnie (1877). Tym większą miłością otoczył ją wtedy troskliwy ojciec. W r. 1884 przygotowana bardzo starannie przystąpiła do pierwszej Komunii św. W cztery lata później, pełna gorących uczuć religijnych, podjęła starania o przyjęcie do zakonu. Mimo młodego wieku, kanonicznej przeszkody do przyjęcia jej do klasztoru, pojechała do Rzymu i osobiście zwróciła do Leona XIII z prośbą o dyspensę. W kwietniu 1888 roku przekroczyła próg karmelitanek w Lisieux, gdzie też w rok później otrzymała habit i gdzie we wrześniu 1890 złożyła uroczystą profesję zakonną. Początki jej życia w klasztorze nie przypominały róż. Znieść musiała wiele cierpień i upokorzeń, ponadto troską napawały ją wiadomości o przykrym stanie zdrowia jej ukochanego ojca. Tknięty paraliżem umarł on w roku 1894. Teresa spełniała już wówczas obowiązki mistrzyni nowicjuszek. Wśród tych wzniosłych uczuć i boleści spalała się szybko. W dniu 30 września 1897 r. otoczona szacunkiem sióstr zakonnych, z których dwie były zarazem jej rodzonymi siostrami (Paulina i Maria), zmarła.
Wspomina się ją 1 października.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://imiona.sennik.biz/t/teresa.html">http://imiona.sennik.biz/t/teresa.html</a><!-- m -->
Odpowiedz
#2

TERESA
Osobowość: Ta, co niesie dobrą gwiazdę
Charakter: 97 %
Promieniowanie: 99 %
Rezonans: 64 000 drgań/sek.
Kolor: Pomarańczowy
Główne cechy: Towarzyskość- Wola - Intelekt - Aktyw­ność
Totem roślinny: Lipa
Totem zwierzęcy: Łania
Znak: Wodnik

TYP: Całe ich życie upływa pod znakiem prób zrów­noważenia dwóch tendencji ich charakteru: lekko cholerycznego temperamentu oraz głębokiej skłonności do poświęcenia i oddania.

PSYCHIKA: Byłyby nieszczęśliwe, gdyby przepuściły okazję oddania komuś przysługi. Są bardzo obiektyw­ne i zdolne poświęcić wszystko, co posiadają, łącznie z życiem. Gdy mają do spełnienia konkretną misję, cechuje je pewność siebie, jeśli nie, wracają do nerwo­wej nieśmiałości łani, swego totemu.

WOLA: Zadziwiająca, nie tyle swą aktywnością, co jakością. To wola zdolna przekształcić charakter, by nadać mu bardziej ludzki, bardziej świadomy aspekt!

POBUDLIWOŚĆ: Ogromna, stąd nerwowość tych kobiet.

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Bardzo duża, rozsadziłaby inny charakter. Ale Teresy doskonale panują nad i sobą.

AKTYWNOŚĆ: Szeroka działalność na wielu polach. Na ogół są przedwcześnie dojrzałe, zdyscypli­nowane, mają poczucie etyki zawodowej. Są przede ! wszystkim strażniczkami domowego ogniska, i co za tym idzie, cudownymi matkami rodziny. Mogą I także zostać pielęgniarkami, pediatryczkami, stewar­desami itd.

INTUICJA: Mają intuicję, ale nie ufają jej.

INTELIGENCJA: Syntetyczna, czyli że szybko zdają sobie sprawę z całości problemu i mogą dzięki temu stawić czoła trudnym sytuacjom.

UCZUCIOWOŚĆ: Chociaż są szczęśliwe tylko wów­czas, gdy mogą się czymś dzielić, nie należy sądzić, że są to same święte. Na ogół nie cierpią flirtów i wszel­kich igraszek z uczuciami.

MORALNOŚĆ: Posiadają moralność o wyjątkowej sile, choć nie ma w niej nic agresywnego...Szukają usprawiedliwienia dla cudzych błędów, jednocześnie sobie samym niczego nie wybaczając...

ZDROWIE: Na ogół cechuje je wielka żywotność, odporność na zmęczenie i przemęczenie. Powinny jednak uważać na nerki i narząd rodny.

ZMYSŁOWOŚĆ: Całkowicie podporządkowana roz­sądkowi. Cechuje je również i w tej dziedzinie brak egoizmu, który czyni z nich kochające i wierne żony oraz wspaniałe matki.

DYNAMIZM: Nie odgrywa głównej roli w ich życiu, które jest całkiem ukierunkowane na bliźniego. Żyją, oświetlają, rozgrzewają...To światła na samotnym, zimnym świecie...

TOWARZYSKOŚĆ: Zarówno w zgiełku światowego przyjęcia, jak i u wezgłowia chorego zachowują pocie­szający i uwodzicielski uśmiech.

PODSUMOWANIE: To imię niesie w sobie wielką moc, miłość, ogromne możliwości.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.e-zyczenia.pl/znaczenie-imion/imiona-zenskie/t/teresa">http://www.e-zyczenia.pl/znaczenie-imio ... e/t/teresa</a><!-- m -->
Odpowiedz
#3

TERESA
Pochodzenie: greckie
Liczba imienia: DWÓJKA
Znaczenie: "z wyspy Thera"
Znak zodiaku: Skorpion
Planeta: Pluton

Po grecku imię Teresa znaczyło: "pochodząca z wyspy Thera". Wyspa ta, dziś nosząca nazwę Santoryn, jest szczytem olbrzymiego, podmorskiego wulkanu. Ponad trzy tysiące lat temu wybuch tego wulkanu zniszczył kwitnącą cywilizację na sąsiedniej wyspie Krecie. Pamięć o tej katastrofie dała początek legendom o Atlantydzie. W nazwie wyspy Thera tkwi stary indoeuropejski rdzeń *ter*, oznaczający "zwierzę". Od niego pochodzi greckie słowo *therion* i niemieckie *Tier* (w obu językach: "zwierzę"), a także nasz "zwierz". Stąd wynika wielka magia imienia Teresa: sygnalizuje ono wielkie siły drzemiące w ludzkiej, a szczególnie kobiecej psychice, w podświadomości, siły, które z mocą zwierzęcia lub wulkanu potrafią się niekiedy wydobywać na jaw. Siły te są źródłem życiowej energii, ale również przyczyną wielkich przemian. W astrologii owe "wulkaniczne" siły podświadomości symbolizuje najdalsza z planet -Pluton. Pluton był dominującą planetą w horoskopie urodzeniowym najsłynniejszej Teresy - mistyczki z Hiszpanii, świętej Teresy z Avila. łagodności. Oznacza raczej dwutorowość życia i obecność owej drugiej, odwrotnej, czyli podświadomej, strony osobowości. Teresy są wierne swoim głębokim powołaniom, które kryją się w ich nieświadomej psychice. Teresy zwykle nie mieszczą się w schematach, a ich życiorysy pełne są nagłych zwrotów i życiowych przemian. Zmieniają zawody, miejsca zamieszkania; są gotowe wyjechać gdzieś daleko i tam zacząć życie od nowa. Często pociąga je błyskotliwa kariera. Obcy jest im zastój i nie chcą poprzestawać na małym. Kiedy w duszy kipi wulkan, raczej nie grozi szarość i nuda. Za to zdarza się Teresom, że przez długie lata nie znają swojej prawdziwej natury, swoich prawdziwych możliwości. Z tym większą energią, gdy już dojdzie do przełomu, rzucają się w wir swojego prawdziwego powołania. Teresy są pełne pasji. Często dzielnie walczą o sprawy własne i innych ludzi, stają w obronie innych. W otoczeniu wzbudzają silne uczucia, zarówno wdzięczności, jak i niechęci. Ich zawiłego życia wewnętrznego często nie rozumieją nawet najbliżsi. Również w męskich sercach potrafią Teresy wzbudzić wielkie namiętności. Zdarza się też Teresom, choć raczej w późniejszym wieku, że obrażają się na świat i wycofują gdzieś na ubocze, na wieś, a w dawnych wiekach - do klasztoru. Na zasadzie magicznych podobieństw imię Teresa zaczyna się szczególnie podobać matce dziewczynki, kiedy młoda istota jest ze znaków Skorpiona lub Barana, a najsilniejszą planetą w jej horoskopie jest Pluton. Właśnie dla Skorpionów i Baranów to imię jest najbardziej odpowiednie. "Poradzą" z nim sobie jeszcze tak silne osobowości, jak Lew, Strzelec lub Wodnik. Teresy ze znaków Koziorożca i Panny będą narzucać sobie surowe obowiązki i wysokie cele w życiu. Ryby czuć będą pociąg do mistyki i umartwień. (Dziś odpowiednikiem średniowiecznego umartwiania ciała są surowe diety odchudzające!) Teresy Raki i Byki nadmierną wagę będą przykładać do spraw materialnych. Wagi i Bliźnięta spędzą życie na ciągłych podróżach.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.zyciowedrogowskazy.pl/znaczenie-imion/imiona-zenskie/353-teresa">http://www.zyciowedrogowskazy.pl/znacze ... 353-teresa</a><!-- m -->
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości