Akupresura (punkty ratunkowe na dłoniach), Refleksologia, Masaż twarzy
#1

Akupresura: szybka pomoc
Wiele dolegliwości zaskakuje nas w chwili, w której ani trochę się tego nie spodziewamy. W samym środku podróży skręcasz się z bólu brzucha, bo właśnie dostałaś okres. Wyjechałaś z przyjaciółmi do lasu i podczas grzybobrania nagle dopada cię ból zęba. Albo... uczestniczysz w ważnym zebraniu i czujesz, że ogarnia cię senność. Jak pomóc sobie w takiej sytuacji? Ratunkiem może być uciskanie odpowiednich receptorów na dłoniach. Już po krótkim czasie odczujesz przypływ sił, a ból przestanie ci dokuczać. Zaletą akupresury dłoni jest to, że (w przeciwieństwie do uciskania stóp) możesz stosować ją wszędzie.

To nie magia, to terapia
Uciskanie punktów na dłoniach, stopach, uchu, głowie czy innych częściach ciała stosowano już przed tysiącami lat, np. w Chinach, Egipcie czy Mongolii. W tej terapii nie ma żadnej magii, a mechanizm jej działania jest prosty. Zdaniem zwolenników tej metody, przez ciało człowieka biegną od głowy do koniuszków palców stóp i dłoni kanały, umożliwiające swobodny przepływ energii życiowej (Chińczycy nazywają ją chi, czyt. czi). Zakłócenia tego przepływu powodują osłabienie określonego narządu, np. żołądka, nerek czy gardła, przyczyniając się do różnych schorzeń. Jeśli uciskasz punkt odpowiedzialny za pracę danego narządu, układ wegetatywny natychmiast przekazuje ten bodziec do mózgu. Reakcją jest zwiększenie ukrwienia chorego organu. Dociera do niego więcej tlenu i szybciej usuwane są substancje toksyczne. Ból znika albo znacznie się zmniejsza. Uciskasz np. punkty palca lub krawędzi dłoni i... już po krótkim czasie przestaje cię boleć kręgosłup.

Gdzie uciskać dłoń, by pozbyć się bólu?
Najpierw przez 30 sekund potrzyj jedną dłoń o drugą, by dobrze je rozgrzać i pobudzić krążenie krwi. Potem rozluźnij palce i nadgarstki, lekko nimi poruszając.
Teraz już możesz zacząć rytmicznie uciskać (co pół sekundy) odpowiednie receptory – znajdziesz je na „mapkach” obu dłoni, zamieszczonych obok. Poniżej prezentujemy na zdjęciach akupresurę pomocną w określonych sytuacjach.

Receptory znajdujące się na lewej i prawej dłoni
Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości, sprawdź, gdzie znajduje się receptor odpowiedzialny za pracę danego narządu. Uciskanie punktów znajdujących się w środku kolorowych pól pozwoli uwolnić się od bólu.

   
1. Oczy
2. Uszy
3. Nos – zatoki
4. Szyszynka
5. Głowa
6. Gardło
7. Ramiona i barki
8. Układ krążenia
9. Kolana
10. Udo i podudzie
11. Stopa
12. Układ kostny, zęby
13. Płuca
14. Grasica, zaburzenia układu odpornościowego
15. Przepona 16. Żołądek, dwunastnica
17. Jelita
18. Serce
19. Kręgosłup
20. Gruczoły płciowe, węzły chłonne
21. Odbytnica
22. Układ nerwowy
23. Wątroba
24. Pęcherzyk żółciowy
25. Trzustka
26. Nerki
27. Nadnercza
28. Wyrostek robaczkowy
29. Śledziona
30. Pęcherz moczowy

Gdzie uciskać w nagłych wypadkach?

1. Rwa kulszowa, bóle głowy, zębów
 Punkt pokazany na zdjęciu to receptor przeciwbólowy. uciskaj go mocno, gdy cierpisz na bóle głowy lub innych części ciała (10 min).


2. Zdenerwowanie, atak paniki Gdy przeżywasz silne wzburzenie, gniew albo lęk, uciskaj wewnętrzną część przedramienia, 6 cm od nadgarstka (5–8 min).


3. Ból karku, sztywność
 Poranną sztywność, a także ból kręgosłupa szyjnego zlikwidujesz, uciskając przedramię, 5 cm od nadgarstka (10 min).


4. Kołatanie serca, niepokój Uspokoi cię i wyrówna pracę serca uciskanie punktu na powierzchni dłoni, pod palcem serdecznym (5–10 min).


5. Kolka wątrobowa
 Jeśli puchniesz po posiłkach i męczy cię kolka, spróbuj kilka razy dziennie uciskać palcami prawej ręki zewnętrzną krawędź lewej (5 min).


6. Zmęczenie, brak energii
Gdy chcesz szybko odzyskać energię, niezbyt mocno uciskaj przez 5–7 min punkt położony 2 cm od nasady dłoni.  

7. Bolesność i obrzęk kolan
 Palcem wskazującym i kciukiem uciskaj jednocześnie palec środkowy drugiej dłoni, w pobliżu paznokcia. Po 5 min zmień dłonie.  
Aleksandra Barcikowska

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

   
PUNKTY RATUNKOWE
Ogarnęła Cię słabość, zaatakował nagły ból lub nie możesz uporać się ze stresem?
Uciśnij odpowiednie miejsce na swojej dłoni, a poradzisz sobie z kłopotem.
Chodzi o punkty przepływu energii życia, która pobudza cały organizm.
Ich znajomość przyda Ci się jako pierwsza pomoc w nagłych sytuacjach, gdy nie masz pod ręką innych środków.

(fot. 1).
W przypadku zasłabnięć i omdleń masuj czubki palców.
Energiczny ucisk czubka palca środkowego pomoże Ci przy uczuciu strachu wraz z kłującymi bólami serca
a także przy zawrotach głowy, nagłych szumach w uszach oraz przegrzaniu organizmu

(fot. 2).
Stymulowanie punktu znajdującego się w kącie podstawy paznokcia małego palca
wzmocni Cię przy nagłym zdenerwowaniu, skokach ciśnienia krwi, nierównym tętnie, a nawet przy omdleniach

(fot. 3).
Gdy zaciśniesz rękę w pięść, mały palec dotknie kolejnego punktu.
Właśnie to miejsce ugniataj w przypadku uczucia ciężaru i gorąca w klatce piersiowej oraz kołatania serca

(fot. 4).  
Kiedy podnosi się ciśnienie krwi, występują zaburzenia rytmu serca, po stresie pojawiają się bóle w okolicy serca
lub gdy czujesz ściskanie w gardle, masuj punkt w samym środku fałdu poprzecznego nadgarstka

(fot. 5).
Przy nadciśnieniu tętniczym, w stanach nerwicy i zahamowań psychicznych stymuluj miejsce w samym środku dłoni,
między czubkami palców środkowego i serdecznego
Odnajdziesz go, zaciskając dłoń w pięść.

fot. 6).
Na zewnętrznej stronie dłoni znajduje się niezwykle ważne miejsce, odpowiadające za stan energetyczny górnej połowy tułowia.
Znajdziesz je na środku zgrubienia mięśniowego, które utworzy się po wyprostowaniu dłoni  i przyciśnięciu kciuka do palca wskazującego.
Masuj ten punkt w przypadku nagłych zaburzeń snu i łaknienia, a także chwiejności psychicznej.
Jego ucisk sprawi także, że ustąpi ból zęba, głowy oraz bóle szyi i klatki piersiowej.
Po masażu możesz dodatkowo nakleić na to miejsce plaster rozgrzewający lub plasterek czosnku.

Opisane miejsca na dłoni naciskaj i masuj palcami tak długo, jak wyda Ci się to konieczne.
Pamiętaj jednak, że w przedłużających się dolegliwościach stymulacja punktów na dłoniach nie powinna zastępować pomocy lekarskiej.
tekst i zdjęcia: Ariadna i Tezeusz
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#3

Super Krystyno ! Buźki
Odpowiedz
#4

Dobrze znać te metody, można wyjść zwycięsko z opresji
Odpowiedz
#5

Moja przygoda z akupresurą obok ezoteryki zaczęła się jakieś 30 lat temu. Stosowałem początkowo akupresurę z książek. Gdzieś 20 lat temu rozpocząłem testy akupresury na sobie przy wszelkich dolegliwościach, nie wykorzystując punkty książkowe, lecz sam je odnajdywałem zostawiając sobie możliwość skorzystania z wizyty u lekarza w razie niepowodzenia. Jak do tej pory nie zdarzyło mi się z tego skorzystać. Początkowo nie zawsze da się od razu trafić na konkretny punkt, co potwierdzało brak efektów. Praktycznie od tamtej pory pomagam sobie oraz bliskim czy znajomym choć oni są bardziej sceptyczni i choć cierpią i wiedzą że są efekty, to jakoś wolą tradycyjnie się leczyć. Na plecach są najefektywniejsze, ale samemu nie za bardzo można sobie tam pomasować. Pozostają dłonie, na nich najlepiej i w miarę dyskretnie można sobie pouciskać w każdych niemal warunkach.
Ok
Odpowiedz
#6

Czy ktos z Was korzystał z tych metod z pozytywnym skutkiem? Podchodze do tego sceptycznie, kiedys próbowałem na rózne schorzenia, ale raczej z miernym skutkiem. Moze do tego potrzeba cos wiecej niz naciskanie punktu...
Odpowiedz
#7

Ja kiedyś dawno temu próbowałem akupresury na dłoniach ( przedramieniu ) i nic ... ( podobnie jak metoda leczenia BSM ... (samoleczenie bioemanacyjnym sprzężeniem ciała z mózgiem czyli trzymanie rąk na głowie w celach ozdrowieńczych )
Raczej nic nie dały ... - Dobani Bezradny

Mikesz
Odpowiedz
#8

Wśród różnych metod uzdrawiania i naturalnego przywracania zdrowia miałem (i mam) okazje korzystać z terapii Su Dżok (Su Jok). Jest to metoda opracowana przez południowokoreańskiego profesora Par Joe Wo. Podobna do refleksologii w pewnych kwestiach, z tym że w tym systemie stosujemy obszary odpowiadające zarówno na dłoniach jak i stopach. Za pomocą tej metody można wspomagać uzdrawianie wszystkich chorób, nawet tych psychicznych. W Rosji terapia ta jest także wykorzystywana jako wspomagająca przez ratowników medycznych w czasie zawału serca i akcji reanimacyjnej (oczywiście używana z powodzeniem).
Odpowiedz
#9

[Obrazek: 5mCGPHk.jpg]

[Obrazek: c44uvtl.jpg]
Odpowiedz
#10

REFLEKSOLOGIA
[Obrazek: QsA3IwE.jpg]

Refleksoterapia to stymulacja określonych punktów na stopach, dłoniach lub twarzy.  Zabieg refleksoterapii jest generalnie relaksujący i może być bardzo efektywnym sposobem na pozbycie się stresu.

Czym jest Refleksologia
Refleksologia stóp jest to metoda leczniczego masażu stóp, w której stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom i układom ludzkiego ciała.
Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych (odruchowych) na stopach, a refleksoterapia to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu stóp. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie.
Refleksologia jest terapią holistyczną. Termin „holistyczny” pochodzi z języka greckiego od słowa „holos”, które oznacza „całość”. Refleksologia więc stanowi holistyczną metodę leczenia i jako taka wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha.
Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu.
Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie.

To nie refleksolog leczy – organizm leczy się sam
Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować – eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, my je tylko uaktywniamy    i stymulujemy do działania. Refleksoterapia w ten sposób korzystnie oddziaływuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.
Współczesność opracowała wiele szkół i technik refleksologicznych. Podobne formy leczniczego masażu stóp były praktykowane w różnych częściach świata na przestrzeni wieków. Fascynacja stopami w tym aspekcie sięga dalekiej przeszłości do czasów starożytnych Chin i Egiptu.

Refleksologia stała się uznaną formą medycyny naturalnej w ciągu dwudziestu ostatnich lat i uzyskała powszechną aprobatę na Zachodzie. Wyrosła natomiast ze znacznie starszego systemu: tradycyjnej chińskiej medycyny. Ludzie w każdym wieku i z różnych środowisk odkryli dobroczynne efekty zabiegów leczniczego masażu uciskowego. Rosnący popyt na terapię refleksologiczną stanowi dowód jej wzrastającej popularności i świadczy o jej skuteczności.

Kto powinien stosować Refleksoterapię?
[Obrazek: refleksoterapia_masaz1.jpg]
Refleksoterapia może być stosowana w każdym wieku. Nie tylko przeciwdziała chorobom, ale można ją stosować przy pierwszych oznakach problemów, nie dopuszczając do ich rozwoju.
W dobie pośpiechu i stresu refleksoterapia przynosi cudowne odprężenie, uspokaja, w natychmiastowy sposób poprawia samopoczucie i likwiduje bezsenność.
Dodatkowo terapia dobrze wpływa na przebieg oczyszczania organizmu  z toksyn, a co za tym idzie – poprawia właściwą przemianę materii co stanowi zasadniczy warunek podczas kuracji odchudzających.
Wiele korzyści przynosi ludziom starszym cierpiącym na bóle reumatyczne, bóle kręgosłupa, nerwobóle, bezsenność oraz wiele innych dolegliwości.
Jest także rewelacyjną metodą dla ludzi młodych, którzy próbując sprostać wyzwaniom współczesnej cywilizacji cierpią z powodu stresu i depresji.
Refleksoterapia to również doskonała, naturalna metoda wzmacniania odporności u dzieci,  wspomaga rozwój fizyczny i  umysłowy dziecka, łagodzi zaburzenia snu, drażliwość, napady złości i inne problemy emocjonalne.
Refleksoterapia odpowiednio dozowana i kontrolowana, sprawdza się zarówno jako metoda samodzielna jak i wspomagająca leczenie konwencjonalne.

Jakie efekty przynosi refleksoterapia
  • redukuje stres, bezsenność i napięcie psychofizyczne,
  • wspomaga organizm w stanach przemęczenia i przepracowania
  • powoduje stan głębokiego odprężenia, który jest pierwszym etapem do zrównoważenia funkcji organizmu,
  • usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego – umożliwia otwarcie i odblokowanie szlaków bodźców nerwowych, pobudzając do działania tysiące zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach,
  • poprawia krążenie krwi – ulepsza ukrwienie tkanek,
  • redukuje obrzęki, łagodzi bóle
  • wywiera pozytywny wpływ na układ hormonalny (łagodzi PMS, skutki menopauzy, u mężczyzn pomaga w dysfunkcjach układu płciowego),
  • poprawia ogólne samopoczucie, powoduje przypływ energii i sił witalnych,
  • wydatnie łagodzi bóle kręgosłupa, napięcie mięśni pleców, sztywność karku, pomocna w rwie kulszowej,
  • pomaga walczyć z nadwagą i problemami z przemianą materii,
  • zmniejsza migreny i bóle zatok,
  • pomaga w infekcjach dróg oddechowych,
  • jest świetnym odpoczynkiem dla zmęczonych stóp, pacjent po masażu czuje się jak „nowo narodzony”.

Przeciwwskazania
Terapia nie może spowodować szkodliwych skutków ubocznych. Jest jednak kilka przypadków, kiedy należy zachować szczególną ostrożność:
  • zakrzepica żył,
  • urazy stóp i obrażenia wykluczające ucisk (w tym uszkodzenia skóry, rany, owrzodzenia, grzybica)
  • choroby infekcyjne przebiegające z wysoką gorączką,
  • choroby zakaźne,
  • ciężkie choroby psychiczne,
  • stany przed operacyjne
Refleksoterapia stóp jest  bezpieczna. Jako terapia naturalna służy nie tylko przywracaniu zdrowia, ale również pomaga w jego utrzymaniu. Przynosi poprawę samopoczucia oraz głęboki relaks. Warto ją stosować w każdym wieku.
źródło: http://www.filozofiazdrowia.com/jak-dzia...soterapia/


[Obrazek: YN9JnDq.jpg]

[Obrazek: rvkWhDi.jpg]

[Obrazek: d0w0qOK.jpg]

[Obrazek: e2FQxLA.jpg]

[Obrazek: UWa5Bdi.jpg]

[Obrazek: bN3GxjC.jpg]

[Obrazek: wI0shRf.jpg]

[Obrazek: 5Gqup0m.jpg]

[Obrazek: AXsey1X.jpg]

[Obrazek: lePFjaz.jpg]

[Obrazek: zCwwuWu.jpg]
Odpowiedz
#11

10 minutowy masaż twarzy Gua Sha  Uśmiech
Wywodzi się on z tradycyjnej medyczny chińskiej z połowy XV w. i polega on na intensywnym pocieraniu i uciskaniu  określonych partii i punktów na twarzy. Guasha ma za zadanie eliminować toksyny i doprowadzić organizm do równowagi, co w medycynie chińskiej jest określane mianem energii Qi. Gua – oznacza pocieranie, a Sha czerwony ślad jaki pozostaje po zabiegu. Jeżeli jest on wykonywany na ciele – powoduje powstawanie podskórnych wybroczyn i wygląda to nieco drastycznie, ale działa, a wybroczyny znikają po około 2-3 dniach. Przypomina to trochę stawianie baniek i obecnie jest to bardzo popularny zabieg leczenia w gabinetach medycyny chińskiej. W Chinach na ten zabieg chodzą wszyscy, dodatkowo wykonuje się go na twarzy na terenie całej Azji – obejrzyjcie ten filmlub ten jest po mandaryńsku ale zabieg wykonywany jest genialnie.

https://www.vismaya-maitreya.pl/naturaln...y_cz4.html
Jeżeli słyszałyście o chińskiej mapie twarzy  to wiecie, że każda partia naszej twarzy odpowiada za organ wewnętrzny; na przykład skóra po oczami przedstawia prace naszych nerek i wątroby. Pocieranie wzdłuż dziewięciu meridianów twarzy, uciskanie punktów akupunktury oraz stref refleksologicznych, pobudza krążenie krwi w organach tj. śledziona, płuca, nerki czy wątroba, powiązanych ściśle z odżywianiem komórek skóry i odprowadzaniem z nich produktów przemiany materii.
Jest to zabieg holistyczny, odprężający, który poprawia mikrocyrkulację – skóra odzyskuje ładny koloryt; usuwa zrogowaciały naskórek (skóra ma więcej blasku); usuwa złogi toksynowe. Jeżeli wykonujemy masaż regularnie będzie on wspomagał wzrost nowych komórek skóry – więc poprawimy napięcie, jędrność, ale także masaż ten likwiduje zmarszczki :O, ma też wpływ na trądzik, szybsze gojenie się blizn, zmniejszanie opuchlizny na twarzy, likwidację cieni pod oczami. Ponieważ jest wykonywany naturalnymi olejkami skóra staje się pełna blasku, doskonale odżywiona.
Moje ulubione efekty po zabiegu to oczywiście jędrniejsza skóra, poprawiony NATYCHMIAST owal, oraz zmniejszanie się opuchnięć i cieni pod oczami. Bardzo Was zachęcam do masażu Guasha bo nie jest on trudny do wykonania, a tabliczki możecie kupić np na Ebayu. Polecam też tradycyjne gabinety medycyny chińskiej, gabinety masażu jeżeli chcecie najpierw spróbować masażu robionego przez specjalistę – zabieg nie jest drogi.
WZÓR DO WYDRUKOWANIA MASAŻU GUASHA (poniżej), z którego dziś korzystałam można przyczepić na lustro – powodzenia!

[Obrazek: 43puYdO.jpg]

źródło: Magdalena Lach Beauty Blog https://magdalenalachblog.com/2017/04/28...az-twarzy/
Odpowiedz
#12

Azjatyckie odmładzające masaże twarzy

(...) W Azji masaże wszelkiego rodzaju są bardzo popularne - np. w Singapurze, każdy Singapurczyk wie, jak wykonać podstawowy masaż głowy, praktykowany przy myciu włosów; jest on też standardowym elementem wizyty u fryzjera. Z kolei wiele pań praktykuje masowanie twarzy, aby miała ona pożądany kształt litery "V". Taki masaż twarzy to też obowiązkowa część wizyty u kosmetyczki.

Największymi maniaczkami masażu twarzy są Japonki - w prawie każdym numerze magazynu Vivi znajdziemy jakąś nową propozycję masażu twarzy, dekoltu lub innej części ciała. 

[Obrazek: EGKXo3S.jpg]

Jak właściwie działa taki masaż, czy działa i dlaczego działa? Ciężko mi powiedzieć, czy też znaleźć jakieś poważne naukowe materiały na ten temat Smutny. Ale co do tego, że działa nie mam wątpliwości, wystarczy popatrzeć na filmiki. Sama też stosuję masaż od kilku miesięcy i zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie, widzę znaczną poprawę jędrności cery oraz kształtu twarzy.

Podejrzewam, że masaż pobudza ukrwienie cery oraz "przesuwa" na miejsce, to co grawitacja ciągnie w dół Oczko. Masaż jest też zbawieniem dla zapuchniętej twarzy.

W jakim wieku można go stosować? Moim zdaniem w każdym - wydaje mi się, że to bardziej narzędzie prewencji procesów starzenia, niż koniecznie metoda odwracania ich efektów; jest też nieinwazyjny. Wiadomo - zawsze lepiej zapobiegać i dmuchać na zimne, niż próbować odwracać czas.
Mój ulubiony masaż przedstawiam Wam za pośrednictwem filmiku poniżej. To uproszczona wariacja popularnego w Japonii masażu:
Najsławniejszy jest jednak masaż techniką "Tanaka", która ma swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że ten sposób trochę zbyt brutalnie naciąga cerę, ale z drugiej strony wydaje się, że efekty daje doskonałe:
Źródło: blog Azjatycki Cukier http://azjatyckicukier.blogspot.com/2012...-cz-1.html
Odpowiedz
#13

Mi zdecydowanie nie raz pozwolił przetrwać migrenę ucisk w miejscu na wzgórku przy kciuku
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości