#1

Olga posiada niesamowitą intuicję i znakomicie zna naturę ludzką. Bardzo lubi zdobywać wiedzę, ceni biologię oraz przyrodę. Lubi być przywódcą w swoim środowisku, nie znosi, gdy to jej się rozkazuje. Jest zaradna w domu, w rodzinie przykładna. Jako żona może być wzorem dla innych kobiet, jako matka z kolei może radzić innym w wychowywaniu dzieci. Lubi dobrą i obfitą kuchnię. Oszczędnie gospodaruje pieniędzmi.

Imieniny Olgi
26 marca
13 czerwca
28 czerwca
11 lipca
24 lipca

Patroni i święci
św. Olga, prawosławna

Zdrobnienia imienia Olga
Eldżi, Giga, Goga, Guga, Gunia, Gusia, Helga, Lena, Lenka, Leńka, Lodzia, Lunia, Lusia, Lusiek, Ocia, Odzia, Oga, Ogal, Ogarek, Ogi, Ogier, Ogiś, Oguś, Ol, Ola, Olaff, Olaśka, Olcia, Olciak, Olcik, Olcyk, Olczi, Olczynsky, Olczyński, Old, Oldza, Oldzi, Oldzia, Oldziasz, Oldzik, Oldzis, Oldziunia, Oldziś, Oldż, Oldża, Oldżaj, Oldżan, Oldżekson, Oldżerson, Oldżetta, Oldżi, Oldżka, Oldżunia, Oldżuza, Oleandra, Oleczka, Olehandra, Olek, Olekson, Olena, Olencja, Olenczion, Olens, Olesia, Oleśka, Oleńka, Olg, Olgagunia, Olgasek, Olgatka, Olgcia, Olgeczka, Olgencja, Olgens, Olgers, Olgest, Olgi, Olgia, Olgienka, Olgiens, Olgierd, Olgierda, Olgiert, Olgiewna, Olgieńka, Olgiha, Olgimiera, Olgina, Olginia, Olgion, Olgish, Olgisia, Olgiszon, Olgiszonek, Olglutek, Olgos, Olgosh, Olgosława, Olgs, Olgson, Olgu, Olgua, Olguch, Olguczka, Olgulka, Olgumiła, Olgun, Olgunia, Olgush, Olgushka, Olgushon, Olgusia, Olgusiak, Olgusitta, Olgusz, Olguszek, Olgutek, Olgutka, Olgutta, Olguś, Olguśka, Olguń, Oli, Oliczka, Olidżi, Olik, Olineczka, Olinek, Olinka, Olja, Olka, Oll, Olla, Olo, Olson, Olszta, Olucha, Oluk, Oluneczka, Olunia, Olusia, Oluś, Oluśka, Olx, Orgulcia, Ośka

Szczęśliwa liczba: 8
Szczęśliwy kamień: bursztyn
Szczęśliwy kolor: pomarańczowy

Imię Olga w innym języku
Olga, Elga, Helga (ang.)
Helga, Helge (niem.)

Historia imienia Olga
Jest to przejęte ze Skandynawii do języków wschodniosłowiańskich imię Helga (dosł. zdrowa, szczęśliwa). Pochodzi od starogermańskiego hails (por. niem. heil, heilig) —zdrowy, szczęśliwy. Imię Olga pojawia się w dokumentach średniowiecznych w formach: Olga, Holga, Alga. Dziś imię to jest w Polsce rzadko używane.

ŚWIĘTA OLGA
która jako jedyna wprowadziła to imię do wykazów hagiograficznych, była żoną Igora, księcia ruskiego. Później nazywano ją Olgą Mądrą, co było może nawiązaniem do skandynawskiego brzmienia jej imienia Helga. Z braku źródeł wiemy o niej niewiele. Cały zresztą okres historii, na który przypada jej życie i działalność, jest okresem licznych przemian i krzyżujących się wpływów.Skąd pochodziła? Jedni sądzą, że ze Skandynawii, inni, że z Bułgarii, ale swą hipotezę opierają na piętnastowiecznej wzmiance o Pleskowie (Pskowie?), który gotowi utożsamić z Pliską. Niepewna jest też data jej ślubu z Igorem (903). Przyjmuje się natomiast ogólnie, że w r. 945 owodowiała i wówczas objęła za syna, Światosława, rządy regencyjne. Jako regentka okazała wiele energii i przemyślności, a nawet bezwzględności. Kronikarze przypisują jej surowe pacyfikacje. Miała także talent administracyjny (utworzenie pagastów), albo raczej zmysł państwowo-handlowy. Chrzest przyjęła prawdopodobnie w 955 roku. W dwa lata później złożyła wizytę w Konstantynopolu, przy czym towarzyszył jej już pop, Grzegorz. Potem nawiązała kontakty z Ottonem I (959), którego prosiła o przysłanie biskupa i księży. Niestety, misja Adalberta, mnicha z Trewiru, konsekrowanego na biskupa misyjnego, spełzła niemal na niczym. W każdym razie w jej otoczeniu chrześcijaństwo krzewiło się i dojrzewało dość intensywnie, toteż metropolita Hilarion, wygłaszając pochwałę pierwszego chrześcijańskiego władcy, Włodzimierza, miał rację, chwaląc zarazem jego babkę, która dla aktu Włodzimierza stworzyła odpowiednią atmosferę i podstawę. Regencja Olgi zakończyła się między r. 960 a 964. Zmarła zaś w roku 969.
Wspomina się ją w dniu 11 lipca.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://imiona.sennik.biz/o/olga.html">http://imiona.sennik.biz/o/olga.html</a><!-- m -->
Odpowiedz
#2

Osobowość: Ta, co atakuje
Charakter: 98 %
Promieniowanie: 90 %
Rezonans: 104 000 drgań/sek.
Kolor: Czerwony
Główne cechy: Wola - Aktywność - Dynamizm - Intelekt
Totem roślinny: Grusza
Totem zwierzęcy: Leopard
Znak: Byk

TYP: Wojowniczki o silnym, nieraz twardym charak­terze. Nie wypuszczają łatwo tego, co trzymają pazura­mi i nieostrożnością byłoby wyrwać im zdobycz. Nic dziwnego, że ich totemem jest leopard.

PSYCHIKA: Nawet w gniewie nie tracą panowania nad sobą. Jest w nich jakaś niepokojąca siła charakte­ru, nieraz przechodząca u tych amazonek w fanatyzm.

WOLA: Bardzo silna, opiera się na drapieżnej aktyw­ności.

POBUDLIWOŚĆ: Silna, choć niezbyt kobieca. Są nieufne w miłości i przyjaźni, nie znoszą wielkich deklaracji uczuciowych i przyznają swą przyjaźń do­piero, gdy przekonają się o bezinteresownym przywią­zaniu innych. Na niepowodzenia me są zbyt wrażliwe, ich wytrwałość przezwycięża wszelkie przeszkody.

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Dostosowana do sytuacji. Oceniają wszystko według własnych kryteriów. Nie ulegają wpływom, trudno nakłonić je do, zmiany decyzji, nawet jeśli była niesłuszna. Ich pewność siebie graniczy z pychą.

AKTYWNOŚĆ: Jest dla nich czasem bronią, często prowokacją, a zawsze namiętnością! Nie zga­dzają się z opinią, że kobieta odgrywa drugorzędną rolę w życiu zawodowym. Pasjonują je wszystkie zawody wymagające walki: lekarki, pielęgniarki, far­maceutki działaczki polityczne czy związkowe, dyrek­torki przedsiębiorstw - to właśnie one! Posiadają wielkie poczucie odpowiedzialności i umiejętność rzą­dzenia.

INTUICJA: Nie ufają wyobraźni i natchnieniu, kieru­ją się logicznym rozumowaniem.

INTELIGENCJA: Bardzo duża, ale chłodna, wyra­chowana. Brak im ludzkiego ciepła, bez którego nie ma prawdziwego intelektu.

UCZUCIOWOŚĆ: Nie można powiedzieć, żeby trzy­mały się matczynej spódnicy. Bardzo wcześnie zyskują niezależność. Nie lubią słabości, czułostkowości, pate­tycznych uścisków.

MORALNOŚĆ: Przejawiają wielki rygoryzm moral­ny. Niczego wam nie wybaczą i z diabelnie dobrą pamięcią rzucą wam w twarz dawne przewiny.

ZDROWIE: "Huzarskie zdrowie". Te kobiety o nieco męskiej sylwetce są siłami natury, nie ulegającymi ani zmęczeniu, ani chorobie. Nie potrafią się zatrzymać, nieraz przekraczają granice rozsądku. Słabe punkty: wątroba, narządy rodne.

ZMYSŁOWOŚĆ: Ten typ charakteru zrobiłby wszyst­ko, aby nigdy nie było mowy o zwierzęcych popędach. Życie seksualne jest dla nich tematem tabu, zwłaszcza że bardzo nie lubią mówić o swoich intymnych spra­wach.

DYNAMIZM: " Ta, co atakuje". Cóż więcej można powiedzieć o tych niezrównanie zwinnych leopardach o ludobójczych pazurach?

TOWARZYSKOŚĆ: Przejawia się tylko wówczas, gdy wiąże się z zawodem bądź przekonaniami politycz­nymi, religijnymi czy literackimi.

PODSUMOWANIE: To kobiety-władczynie, pragną­ce zrobić z innych niewolników - czy to będą rodzice, przyjaciele czy pracownicy... nie mówiąc o mężu i dzieciach!


Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.e-zyczenia.pl/znaczenie-imion/Olga/">http://www.e-zyczenia.pl/znaczenie-imion/Olga/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#3

OLGA
Liczba imienia: 5

Pochodzenie imienia:
Imię pochodzenia starorosyjskiego, prawdopodobnie przekształcenie skandynawskiego imienia Helga, od słowa helge (szczęśliwy, pomyślny, zdrowy).

Charakterystyka imienia:
Olga należy do ludzi dzielnych, pełnych inicjatywy, ale też niespokojnych duchem i mających żyłkę ryzykantów. To w istocie rogate dusze. Olgi potrafią się przystosować do każdych warunków, więc również w środowisku ludzi spokojnych, statecznych i dbających o swoją opinię nie będą nikogo na siłę szokować. Jednak prawdziwym celem ich życia jest przygoda, doświadczanie wciąż nowych i dziwnych wrażeń, podróże. Pociąga Olgi wszystko, co obiecuje nowość, sukces i zwycięstwo. Kiedy wymaga tego sytuacja, potrafią być groźnymi konkurentkami dla silnych mężczyzn. Tak, więc możemy sobie wyobrazić Olgę jako elegancką damę, której ulubioną rozrywką są skoki ze spadochronem! Życie z Olga dostarczy jej wybranemu wielu mocnych wrażeń. Kobiety o tym imieniu potrafią działać niby środek dopingujący - ale i mężczyzna musi mieć silny charakter, aby sprostać takiej partnerce.

Charakterystyka numerologiczna: PIĘĆ
Jest liczbą namiętności i pasji, zmysłowej rozkoszy, szaleństwa i skrajności. Ludzie nacechowani liczbą PIĘĆ są nerwowi i pobudliwi, wiecznie gnają przed siebie, wszystkiego im w życiu za mało, nie umieją spocząć i powiedzieć: wystarczy. Pędzą życie bogate w zdarzenia i pełne przygód, bywają zazwyczaj namiętnymi wędrowcami, ale trudno jest im znaleźć cel i osiągnąć szczęście. Uwielbiają zmiany i różnorodność doświadczeń. Lubią, jak coś się dzieje, lubią mocne wrażenia, ocieranie się o niebezpieczeństwo, nie gardzą ryzykiem i hazardem. Nie znoszą rutyny i schematów, mała stabilizacja jest ich wrogiem. Próbują w życiu wielu zajęć i sztuk, chociaż w swoich dziedzinach rzadko osiągają doskonałość. Są porywczy, zmienni, kapryśni, żyją pełnią życia, ale są trudni jako życiowi partnerzy, niestali, a ich związki nie trwają długo.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.imienniczek.net/index.php?pokaz=imie&i=Olga&PHPSESSID=ecd8d8abff48819a9e54379c05f3aaa7">http://www.imienniczek.net/index.php?po ... 9c05f3aaa7</a><!-- m -->
Odpowiedz
#4

OLGA
Pochodzenie: germańskie
Liczba imienia: PIĄTKA
Znaczenie: "szczęśliwa, zdrowa, pełna życia"
Znak zodiaku: Baran
Planeta: Mars

Imię Olga przywędrowało do nas drogą bardzo okrężną. Narodziło się wśród germańskich plemion zamieszkujących Skandynawię, wśród Wikingów. Brzmiało wtedy "Helga", co znaczyło "zdrowa" lub "pełna życia". Kiedy Wikingowie, owi dzielni wojownicy, ponad tysiąc lat temu podbili Ruś, imię Helga zmieniło się w "Olga". Imię to nosiła władczyni Kijowa, która twardą ręką trzymała w posłuchu krnąbrnych poddanych i popełniła liczne okrucieństwa. Rusini wybaczyli jej to, gdyż zbudowała potęgę Kijowa; wybaczył jej też Kościół, bowiem przyjęła chrzest. Dodajmy na marginesie, ze w tym imieniu tkwi bardzo stary rdzeń niosący znaczenie "cały", "zdrowy" lub "szczęśliwy". Z tego źródła pochodzi greckie słowo "hologram", nasze "cały" i "całować się" oraz niemieckie pozdrowienie "Heil!". Jeżeli się nastroimy na wibracje imienia Olga, wyda się nam ono najpierw łagodne i zachęcające, jakby obiecywało zaciszną przystań... W końcu Olga brzmi podobnie jak "ulga". Ale to tylko pozory. Imię to mieni się w oczach niby hologram i pod miłą niespokojnych duchem i mających żyłkę ryzykantów. I Olgi takie właśnie są. To w istocie rogate dusze. Potrafią się przystosować do każdych warunków, więc również w środowisku ludzi spokojnych, statecznych i dbających o swoją opinię nie będą nikogo na siłę szokować. Jednak prawdziwym celem ich życia jest przygoda, doświadczanie wciąż nowych i dziwnych wrażeń, podróże i kosztowanie egzotyki. Pociąga Olgi wszystko, co obiecuje nowość, sukces i zwycięstwo. Kiedy wymaga tego sytuacja, potrafią być groźnymi konkurentkami dla silnych mężczyzn. Tak więc możemy sobie wyobrazić Olgę jako elegancką damę, dla której ulubiona rozrywką są... skoki ze spadochronem! Życie z Olga dostarczy jej wybranemu wielu mocnych wrażeń. Kobiety o tym imieniu potrafią działać niby środek dopingujący - ale mężczyzna musi mieć silny charakter, aby sprostać takiej partnerce. Olga to imię najbardziej odpowiednie dla naładowanych energią Baranów i Skorpionów, a w następnej kolejności dla Lwów, Strzelców, Wodników i Bliźniąt. Olgi Koziorożce potrafią potężne siły tkwiące w swoim imieniu zaprząc do twórczej pracy. Byki, Raki i Ryby pod wpływem tego imienia mogą w pewnym stopniu zejść na manowce. Dla Wag i Panien imię Olga może okazać się zbyt niepokojące.

Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.zyciowedrogowskazy.pl/znaczenie-imion/imiona-zenskie/308-olga">http://www.zyciowedrogowskazy.pl/znacze ... e/308-olga</a><!-- m -->
Odpowiedz
#5

ze staronordyckiego takie rdzenie słowne jak w imieniu Helga (*Hail) związane są z takimi pojęciami jak "święty" (ale w tym niechrześcijańskim znaczeniu) "poświęcony" "błogosławiony" "oddany bogom" "szczęśliwy" "zdrowy".
jest też święta nosząca to imię, Heilika von Niedernburg (czy inaczej Helga von Passau), <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.heiligenlexikon.de/BiographienH/Heilika_Helga_von_Passau.html">http://www.heiligenlexikon.de/Biographi ... assau.html</a><!-- m -->

polecam też wszystkim przeczytać kawałek życiorysu św. Olgi, przebiegła to była kobieta, że strach, nawet sam car powiedział "przechytrzyłaś mnie, Olgo" Rotfl
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.libertas.pl/nestor_powiesc_minionych_lat_3.html">http://www.libertas.pl/nestor_powiesc_m ... lat_3.html</a><!-- m --> - tutaj link do "Powieści lat minionych" czyli takiej staroruskiej kroniki średniowiecznej. rozdział 18 i dalej do 24 Rotfl
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości