Turcja, Efez, mozaika Meduzy w jednej z rzymskich willi II wieku naszej ery
Kraj : Turcja
źródło
https://aquileana.files.wordpress.com/20...orgon5.png
Rzymska mozaika z IV w pne znaleziona w Palencji, w 1869 roku, a obecnie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie.
źródło
Twarz słynąca z przemieniania ludzi w kamień sama jest wykonana z kamienia w tej mozaice z III wieku naszej ery, znalezionej w rzymskich łaźniach w Henchir Thina w Kartaginie.
Gorgona Meduza, najstraszniejsza czarodziejka w mitologii, była popularnym tematem na mozaikach w całym rzymskim świecie przez wiele stuleci - mozaiki przedstawiające jej głowę znajdowano od Afryki Północnej po Włochy i Hiszpanię, niektóre już w pierwszym i drugim wieku naszej ery, a nawet trwa do dnia dzisiejszego.
Ta kartagińska meduza, z wszechobecnymi wężami syczącymi we włosach i dwoma małymi skrzydełkami wyrastającymi z jej czoła, wykorzystuje nie tylko białe i czarne kamienie lubiane przez mozaikistów we Włoszech, ale także żółcie i czerwienie łatwo spotykane w kamieniołomach marmuru w Tunezji także.
Forma mozaiki ma długą historię.
Mozaiki przedstawiające postacie, zwierzęta lub wzory (zamiast przypadkowych wzorów) pojawiają się pod koniec V wieku pne w miastach greckiego świata;
Najwcześniejszymi przykładami są mozaiki żwirowe.
Te nadal były używane, nawet gdy inne formy zyskały na popularności - w szczególności mozaiki tessera z III wieku pne, które wykorzystywały bardzo małe kostki kamienia lub szkła (tesserae) przydatne do wzorów geometrycznych i kompozycji figur.
Mozaiki Tessera pozostawały popularne w okresie wczesnego chrześcijaństwa.
źródło