22-08-2023, 12:05
Bergenia
Rodzaj dziesięciu gatunków roślin kwiatowych z rodziny Saxifragaceae, pochodzących z Azji Środkowej , od Afganistanu po Chiny i region Himalajów
Twórca taksonomicznej nazwy rodzajowej, Conrad Moench , uhonorował niemieckiego botanika i lekarza Karla Augusta von Bergena, tworząc nazwę Bergenia w 1794 roku.
Są to tworzące kępy, kłączowe, wiecznie zielone byliny o spiralnie ułożonych rozetach liści o długości 6–35 cm i szerokości 4–15 cm oraz różowych kwiatach wytwarzanych w cyme
Liście są duże, skórzaste, jajowate lub sercowate i często mają faliste lub piłokształtne krawędzie.
Przez większą część roku liście mają błyszczący zielony kolor, ale jesienią przebarwiają się na czerwono lub brązowo w chłodniejszym klimacie.
Kwiaty rosną na łodydze podobnej kolorem do łodygi rabarbaru , a większość odmian ma kwiaty w kształcie stożka w różnych odcieniach różu.
Mogą one wahać się od prawie białego do rubinowo-czerwonego i fioletowego.
Powszechne nazwy bergenii to świński pisk- Pigsqueak (ze względu na dźwięk wydawany podczas pocierania o siebie dwóch liści), uszy słonia (ze względu na kształt liści) i duży foli skalny.
Bergenia jest blisko spokrewniona z Mukdenia, Oresitrophe, Astilboides i Rodgersia
Bergenia to odporne rośliny, które mogą rosnąć w klimatach o ekstremalnych zakresach temperatur od około -35 ° F (-37 ° C) do 115 ° F (46 ° C).
słońce, ale rosną również w miejscach zacienionych.
Rośliny mogą urosnąć do około 24 cali (61 cm) wysokości i 24 cali (61 cm) szerokości.
Dobrze radzą sobie na większości gleb, ale preferowana jest gleba wilgotna, bogata w próchnicę.
Ekspozycja i suche gleby mają tendencję do zahamowania wzrostu, ale mogą uwydatnić zimowe kolory liści. Na obszarach o zimnych, silnych zimowych wiatrach może być wymagana ochrona przed wiatrem.
Rozmnaża się je przez podział lub ukorzenione sekcje kłącza.
Gatunki
Bergenia Ciliata
Bergenia Crassifolia
Bergenia Emeiensis
Bergenia Ligulata
Bergenia Pacumbis
Bergenia Purpurascens
Bergenia Scopulosa
Bergenia Stracheyi
Bergenia Tianquanensis