Złoto
#1

Gold-Złoto 
Pierwiastek chemiczny o symbolu Au (od łacińskiego słowa aurum ) i liczbie atomowej 79. 
W czystej postaci jest to jasny, lekko pomarańczowożółty, gęsty, miękki, kowalny i ciągliwy metal . 
Z chemicznego punktu widzenia Złoto jest metalem przejściowym , pierwiastkiem z grupy 11 i jednym z metali szlachetnych
Jest to jeden z najmniej reaktywnych pierwiastków chemicznych, zajmując drugie miejsce w szeregu reaktywności
Jest stały w standardowych warunkach .

Złoto często występuje w postaci wolnych pierwiastków ( stan rodzimy ), w postaci bryłek lub ziaren, w skałach , żyłach i osadach aluwialnych . Występuje w postaci roztworów stałych z pierwiastkiem rodzimym, Srebrem (jak w elektrum ), naturalnie stopowym z innymi metalami, takimi jak Miedź i Pallad , oraz wtrąceniami mineralnymi , takimi jak Piryt .
Rzadziej występuje w minerałach w postaci związków Złota, często z Tellurem ( tellurkami złota ).

Złoto jest odporne na większość kwasów, chociaż rozpuszcza się w wodzie królewskiej (mieszaninie kwasu azotowego i kwasu solnego ), tworząc rozpuszczalny anion tetrachloroaurowy
Złoto jest nierozpuszczalne w samym kwasie azotowym, który rozpuszcza Srebro i metale nieszlachetne
Jest to właściwość od dawna stosowana do rafinacji Złota i potwierdzania obecności Złota w substancjach metalicznych, co dało początek terminowi „ test kwasowy ”. 
Złoto rozpuszcza się w alkalicznych roztworach cyjanku stosowanych w górnictwie i galwanizacji . 
Złoto rozpuszcza się również w rtęci , tworząc stopy amalgamatu , a ponieważ Złoto działa po prostu jako substancja rozpuszczona, nie jest to reakcja chemiczna .

Stosunkowo rzadki pierwiastek, Złoto, to metal szlachetny , który był używany w monetach , biżuterii i innych dziełach sztuki w całej udokumentowanej historii 
W przeszłości w ramach polityki pieniężnej często stosowano standard Złota . 
Złote monety przestały być bite jako waluta obiegowa w latach trzydziestych XX wieku, a światowy standard złota został porzucony na rzecz systemu walut fiducjarnych po szoku Nixona w 1971 roku.

W 2020 r. największym producentem złota na świecie były Chiny, a następnie Rosja i Australia.
Według stanu na 2020 r. na powierzchni ziemi znajduje się ogółem około 201 296 ton złota.
To równa się sześcianowi, którego każdy bok ma około 21,7 metra (71 stóp). 
Światowe zużycie nowego złota wynosi około 50% w biżuterii, 40% w inwestycjach i 10% w przemyśle 
Wysoka plastyczność, ciągliwość, odporność na korozję i większość innych reakcji chemicznych złota, a także przewodność prądu doprowadziły do jego ciągłego stosowania w odpornych na korozję złączach elektrycznych we wszystkich typach urządzeń skomputeryzowanych (jego główne zastosowanie przemysłowe). 
Złoto jest również wykorzystywane w ekranowaniu podczerwieni , produkcji kolorowego szkła , złoceniu i odbudowie zębów . 
Niektóre sole złota są nadal stosowane w medycynie jako środki przeciwzapalne
https://en.wikipedia.org/wiki/Gold

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#2

Występowanie
Na Ziemi Złoto występuje w rudach skał powstałych od czasów prekambryjskich
Najczęściej występuje jako metal rodzimy, zazwyczaj w postaci stałego roztworu metalu ze srebrem (tj. jako stop złota/srebra ). 
Takie stopy mają zwykle zawartość srebra 8–10%. 
Electrum to pierwiastkowe złoto zawierające ponad 20% Srebra i jest powszechnie znane jako Białe Złoto
Kolor Electrum waha się od złoto-srebrnego do srebrzystego, w zależności od zawartości Srebra. 
Im więcej Srebra, tym niższy ciężar właściwy .

Złoto Rodzime występuje w postaci bardzo małych lub mikroskopijnych cząstek osadzonych w skale, często razem z minerałami kwarcowymi lub siarczkowymi , takimi jak Fool's Gold, czyli Pyrite 
Są to tak zwane złoża złóż . 
Metal w stanie rodzimym występuje także w postaci wolnych płatków, ziaren lub większych bryłek, które zostały wytrącone ze skał i trafiły do osadów aluwialnych zwanych osadami placerowymi
Takie wolne złoto jest zawsze bogatsze na odsłoniętej powierzchni żył złotonośnych w wyniku utleniania towarzyszących minerałów, po którym następuje wietrzenie; oraz przez wypłukiwanie pyłu do strumieni i rzek, gdzie się gromadzi i może być spajany przez działanie wody, tworząc bryłki.

Złoto czasami występuje w połączeniu z  Tellurium as the minerals Calaverite, Krennerite, Nagyagite, Petzite and Sylvanite (patrz telluride minerals ) oraz jako rzadki Maldonite Bismuthite (Au 2 Bi) i  Antimonide Aurostibite  AuSb 2).
 Złoto występuje także w rzadkich stopach z Miedzią, Ołowiem i Rtęcią : minerałami Auricupride (Cu3Au), Novodneprite (AuPb3) and Weishanite ((Au,Ag)3Hg2).

Artykuł badawczy z 2004 roku sugeruje, że drobnoustroje mogą czasami odgrywać ważną rolę w tworzeniu złóż Złota, transporcie i wytrącaniu Złota w celu utworzenia ziaren i bryłek gromadzących się w osadach aluwialnych.

Badanie z 2013 roku wykazało, że woda w uskokach wyparowuje podczas trzęsienia ziemi, osadzając Złoto. 
Kiedy dochodzi do trzęsienia ziemi, porusza się ono wzdłuż uskoku
Woda często smaruje ubytki, wypełniając pęknięcia i ubytki. 
Około 10 kilometrów (6,2 mil) pod powierzchnią, w bardzo wysokich temperaturach i ciśnieniach, woda zawiera duże stężenia Dwutlenku Węgla, Krzemionki i Złota. Podczas trzęsienia ziemi uskok nagle otwiera się szerzej. 
Woda wewnątrz pustki natychmiast wyparowuje, zamieniając się w parę i wypychając krzemionkę, która tworzy mineralny Kwarc i Złoto, z płynów na pobliskie powierzchnie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gold

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz
#3

https://blogger.googleusercontent.com/im...nugget.jpg
Największy samorodek Złota na świecie 
Pepita Canaã to największa istniejąca bryłka Złota na świecie i największa bryłka Złota, jaką kiedykolwiek znaleziono w Brazylii. 
Została odkryta 16 lipca 1983 roku przez garimpeiro (poszukiwacza) imieniem Júlio de Deus Filho w kopalni Serra Pelada, położony w stanie Pará w Brazylii. 
W momencie odkrycia Pepita Canaã ważyła 60,82 kilograma (134,08 funta), a zawartość złota wynosiła 52,33 kilograma (115,38 funta). 
Został później zakupiony przez Banco Central do Brasil (Centralny Bank Brazylii) za 4,4 miliona brazylijskich cruzeiros (wówczas około 1 miliona dolarów). 
Odkrycie Pepita Canaã było wydarzeniem, które odmieniło życie Júlio de Deus Filho. 
Stał się lokalną gwiazdą i mógł wykorzystać dochód ze sprzedaży samorodka na poprawę życia swojego oraz swojej rodziny i społeczności.
Pepita Canaã jest obecnie wystawiana w Museu de Valores (Muzeum Wartości) Banco Central do Brasil w Brasílii, stolicy Brazylii. 

Fakty o Pepita Canaã 
Pepita Canaã składa się z mieszaniny złota i kwarcu. 
Nazwa „Pepita Canaã” oznacza po portugalsku „Canaã Nugget”. 
Został nazwany na cześć pobliskiego miasta Canaã dos Carajás. 
Pepita Canaã nie jest jedyną dużą bryłką złota znalezioną w Brazylii. 
W 1980 roku w tej samej kopalni znaleziono bryłkę o wadze 36,2 kilograma (79,8 funta). 
Wartość samorodka szacuje się na ponad 10 milionów dolarów. 
Pepita Canaã jest znaczącym symbolem kulturowym i gospodarczym Brazylii. 
Reprezentuje bogatą historię wydobycia Złota w kraju i jego ciągłe znaczenie jako światowego producenta Złota. 
Samorodek jest również popularną atrakcją turystyczną, przyciągającą turystów z całego świata, aby zobaczyć jego niesamowity rozmiar i piękno. 

Historycznie 
Welcome Stranger, odkryty w 1869 roku w pobliżu Moliagul w Australii, ważył ponad 2520 uncji trojańskich (78 kg), a po stopieniu uzyskano ponad 2284 uncje trojańskie (71 kg) czystego Złota. 
Niestety, podczas transportu został rozbity na kawałki i ostatecznie stopiony, nie pozostawiając żadnych fizycznych dowodów pozwalających ostatecznie zweryfikować jego pierwotną formę i całkowitą zawartość Złota. 
Read more here: https://www.geologyin.com/2023/12/the-la...ugget.html
https://www.geologyin.com/search/label/F...results=10

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości