Angkor Thom Phimeanakas
#1

   
Angkor Thom Phimeanakas
Phimeanakas ( khmerski : ប្រាសាទភិមានអាកាស , Prasat Phimean Akas , „niebiańska świątynia”) lub Vimeanakas ( khmerski : ប្រាសាទវិម ានអាកាស , Prasat Vimean Akas ) w Angkor w Kambodży to hinduska świątynia w stylu Khleang , zbudowana pod koniec X w. wieku, za panowania Rajendravarmana (od 941 do 968), następnie ukończony przez Suryavarmana I w kształcie trzypiętrowej piramidy jako świątynia hinduska. 
Na szczycie piramidy znajdowała się wieża, a na krawędzi górnej platformy znajdowały się galerie. 
Phimeanakas znajduje się wewnątrz otoczonego murem otoczenia Pałacu Królewskiego Angkor Thom na północ od Baphuon

Świątynia była centralnym punktem stolicy Surjawarmana I. 
Budynki z czasów jego panowania otoczone są murem o wymiarach 600 na 250 m, z pięcioma gopurami , i obejmują Khleang Południowy i Północny . 

Wieża pierwotnie była zwieńczona złotym szczytem, jak opisał ją Zhou Daguan w The Customs of Cambodia , napisanym w 1297 r. n.e. 
Według legendy, król spędzał pierwszą straż każdej nocy z kobietą, która miała reprezentować Nāgę w wieży, w tym czasie nawet królowej nie wolno było wkraczać. 
Dopiero w drugiej straży król wracał do swojego pałacu z królową. 
Jeśli naga, który był najwyższym właścicielem ziemskim Khmerów, nie pojawił się na noc, dzień króla był policzony, jeśli król się nie pojawił, nieszczęście uderzało w jego ziemię.

Jedna ze stel głosi, że Dżajawarman VII, będąc na wyprawie wojskowej do Czampy, dowiedział się o śmierci swojego ojca Dharanindravarmana II i „powrócił w wielkim pośpiechu, aby pomóc królowi Jasovarmanowi II” . 
Druga żona Dżajawarmana, Indradevi, „...ułożyła w nienagannym sanskrycie inskrypcję... panegiryk na cześć swojej siostry” Dżajawarmana , która zawierała szczegóły biograficzne Dżajawarmana VII.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phimeanakas

[Obrazek: attachment.php?aid=74939]
Odpowiedz
#2

   
Phimeanakas
Mała świątynia w kształcie piramidy z trzema stopniami na terenie Pałacu Królewskiego
Nazwa Phimeanakas
Data Między 950 a 1050
Król Rajendrawarman II lub Surjawarman I
Lokalizacja Północny zachód od Bayonu w mieście Angkor Thom

Phimeanakas to mała, laterytowa świątynia hinduska w kształcie trójstopniowej piramidy. 
Nazwa Phimeanakas oznacza „Niebiański Pałac”. 
Świątynia położona w centrum otoczenia Pałacu Królewskiego była używana przez króla Dżajawarmana VII jako jego prywatna świątynia.

Złota Wieża
Zhou Daguan, chiński dyplomata, który mieszkał w Angkorze przez rok podczas panowania króla Dżajawarmana VII i prowadził obszerne sprawozdania, odnosił się do Phimeanakas jako do „Złotej Wieży”, która znajdowała się w prywatnych komnatach mieszkalnych króla.
Niektórzy archeolodzy uważają, że w miejscu obecnej budowli istniała znacznie starsza budowla, ponieważ znaleziono tam inskrypcję datowaną na rok 910, która wspomina o poświęceniu posągu Wisznu.
Obok świątyni znajdują się dwa baseny, które prawdopodobnie służyły do kąpieli lub uprawiania sportów wodnych.

Wejście gopura
Świątynia jest zorientowana na wschód. 
Główne wejście składa się z budynku gopura z centralnymi drzwiami wejściowymi z pojedynczą wieżą na szczycie, flankowaną przez dwa nieco mniejsze drzwi wejściowe. 
Ościeżnice drzwi zawierają inskrypcję z datą 1011 przysięgi wierności królowi Angkor.

3 strome piętra piramidy
Piramidalna struktura Phimeanakas składa się z trzech poziomów o zmniejszających się rozmiarach. 
U podstawy struktura mierzy 35 metrów długości i 28 metrów szerokości, górna platforma mierzy 30 metrów długości i 23 metry szerokości.
Bardzo strome schody prowadzą na szczyt ze wszystkich czterech stron, strzeżone przez posągi lwów. 
Najbardziej dostępne są te po stronie zachodniej, które są wyposażone w poręcz. 
Na rogach każdego z poziomów znajdują się posągi strażników słoni.

Galerie i sanktuarium na szczycie
Na szczycie piramidy znajduje się platforma otoczona małymi galeriami. 
Były to pierwsze sklepione galerie zbudowane w Angkorze, które zostały skopiowane na większą skalę w późniejszych zabytkach. 
Galerie te prawdopodobnie zastąpiły starsze galerie wykonane z nietrwałych materiałów.

Małe sanktuarium w kształcie krzyża
W centrum platformy znajdują się ruiny małego sanktuarium w kształcie krzyża z czterema przedsionkami otwierającymi się na każdy z punktów kardynalnych. 
Konstrukcja była prawdopodobnie późniejszym dodatkiem, który miał zastąpić oryginalną drewnianą konstrukcję, „Złotą Wieżę”, którą Zhou Daguan opisuje w swoich relacjach z Angkoru.

Stela Phimeanakasa
W 1916 r. Henri Marchal z EFEO odkrył złamaną stelę podczas prac wykopaliskowych w świątyni w pobliżu wschodnich schodów prowadzących do świątyni. Stela, napisana przez drugą żonę króla Dżajawarmana VII, zawiera bogactwo informacji o królu, jego pierwszej żonie, która zmarła, i jego drugiej żonie. 
Stela opowiada o ważnej roli, jaką obie królowe odegrały w szerzeniu buddyzmu i o ich osiągnięciach.
Opisuje również szereg ważnych wydarzeń, które miały miejsce za życia Dżajawarmana VII, takich jak bitwy pomiędzy Khmerami i Czamami oraz koronację króla w 1181 roku.

Legenda o Złotej Wieży
Opisy Zhou Daguana, chińskiego dyplomaty, który pod koniec XIII wieku przez rok przebywał w Angkorze, opowiadają legendę, w którą wierzyli zwykli mieszkańcy Angkoru.
Na szczycie Phimeanakas, znanej jako „Złota Wieża”, mieszkał duch w postaci dziewięciogłowego węża, który jest Panem Królestwa Khmerów. 
Każdej nocy duch pojawia się w postaci kobiety. 
Król musi wspiąć się na szczyt wieży i spać z duchem. 
Jeśli nie uda mu się tego zrobić przez jedną noc, Królestwo ma dosięgnąć wielka katastrofa. 
Jeśli duch się nie pojawi, Król jest bliski śmierci.

Lokalizacja
Świątynia znajduje się około dwunastu kilometrów na północ od centrum Siem Reap , w starej stolicy Angkor Thom, w pobliżu Bajonu , Baphuon i Królewskich Tarasów .
https://www.renown-travel.com/cambodia/a...nakas.html

[Obrazek: attachment.php?aid=74939]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości