Wisielec - Initiatory Tarot of the Golden Dawn
#1

Wisielec

[Obrazek: db_IGD-_XII_-_Der_Gehangte1.jpg]

Jaskinia, to nasz wewnętrzny, podświadomy świat, nasza jaźń (w którą się zanurzamy). Jest to miejsce odnowienia i odrodzenia. Jaskinia może oznaczać azyl, schronienie przed trudnościami życiowymi, bezpieczeństwo łona (karta Wisielca może wskazywać na ciążę).
Masoński trójkąt jest symbolem nauki i nie bez powodu znajduje się przy głowie postaci (czakra korony).
Na karcie są obecne wszystkie żywioły oprócz ognia – działania.
Wisielec ma na sobie czerwoną tunikę i białą koszulę. Czerwień jest symbolem bogactwa (duchowego), a biel czystości (z serca Jezusa wypływało czerwone i białe światło). W symbolice masońskiej czerwień była atrybutem wyższego stopnia poznania i wtajemniczenia, natomiast biel to już najwyższa forma bytu.
Odpowiedz
#2

a wokół morze - podświadomość, nostalgia, intuicja
Odpowiedz
#3

Wiecie co ? Jak patrze na jego twarz to wydaje mi się , że ma maskę założoną. Może pod ta maska chowa swoje uzależnienia , nałogi ? Woda również może na to wskazywać. Uśmiech, a ten trójkąt to znak ostrzegawczy . Rotfl Zatrzymaj się , poczekaj , odetchnij , zastanów się. Myśli Twoje dotychczasowe działania postawiły Cie w sytuacji bez wyjścia, aby nie pogorszyć swoje doli powinieneś zaakceptować swój los , wycofać się , przemyśleć i wypracować takie metody działań , które będą dla Ciebie korzystnie w przyszłości, które nie zrobią kuku Tobie i innym Rotfl
Odpowiedz
#4

Nie jestem pewien, czy interpretacja tego trójkąta jako 'masońskiego' nie jest zbyt pochopna. Owszem, trójkąt jest bodajże najważniejszym symbolem masońskim, jednakże trójkąt wpisany w okrąg nie jest, z tego co się orientuję, dominującym motywem graficznym używanym przez masonów.
Moim zdaniem, symbol ten znalazł się tu przez nieporozumienie i jest kolejnym dowodem na to, że Evangelisti wzorował się (pośrednio lub bezpośrednio) na talii Wanga rysując swoje karty. Talia Wanga jest jedyną talią Golden Dawn, która przedstawia ten symbol i Wang umieścił go tam dlatego, że tradycyjnie postać wisielca miała przypominać krzyż (nogi) i trójkąt (ręce), tak że całość przypominała odwrócony symbol siarki oraz symbolizowała podległość wyobraźni (3) względem rozumu (4) (dość powikłana historia, w którą czas nie pozwala mi się zgłębić, ale chodzi o symboliczne przedstawienie ofiary na drodze ku rozwojowi duchowemu). Problem w tym, że trójkąt powinien być 'postawiony na wierzchołku', aby przedstawiać żywioł wody (któremu ta karta odpowiada), natomiast Wang wykorzystał trójkąt skierowany wierzchołkiem ku górze aby przedstawić w ten sposób symbol Golden Dawn - równoramienny trójkąt uwieńczony krzyżem. Evangelisti widocznie znaczenia tej symboliki nie znał i oddzielając go od symbolu krzyża stworzył coś, co z punktu widzenia G.D. nie ma za bardzo sensu.

Jest jednak szansa, że da się to 'naprawić' Oczko Karcie tej, w systemie G.D. przypisany jest żywioł wody. Poza oczywistą symboliką (morze) widoczne jest to także w kształcie wejścia do jaskini - ma ono kształt hebrajskiej litery 'Mem', która oznacza wodę. Każda litera hebrajska, oprócz przypisanego żywiołu/symbolu astrologicznego ma również przypisany kierunek. Mem odzwierciedla kierunek wschód-zachód, jednak gdy występuje na końcu wyrazu, przypisany jest tej literze środek. Środek przypisany jest również literze Tav, która to litera odpowiada ostatniej karcie WA - Świat. Tav oznacza też krzyż, stąd też skrzyżowane nogi wisielca odnoszą się w pewien sposób do tej karty. Karty te są również związane na paru innych poziomach, co w dużym uproszczeniu oznacza fakt, że klucz XII przedstawia stan umysłu niezbędny do osiągnięcia Jedności przedstawionej przez klucz XXI. Literze Tav przypisany jest również Saturn i tu właśnie możemy znaleźć połączenie, które pozwoli temu nieszczęsnemu trójkątowi na powrót do tradycyjnej symboliki G.D.: Okrąg opisany na równobocznym trójkącie jest symbolem wykorzystywanym w produkcji talizmanów odnoszących się do Sefiry Binah, której to Sefirze odpowiada właśnie Saturn.

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo Myśli I na zakończenie tłumaczenie Soror Q.L. na której notatki miały być źródłem dla Evangelisti do narysowania tych kart:
Cytat:Trudny do uchwycenia symbol o ogromnym znaczeniu. Jest to ofiara - zstąpienie wyższego w niższe w celu wywyższenia niższego. Jest to zstąpienie Ducha w Materię, wcielenie Boga w człowieku, poddanie się więzom materii, tak aby materia mogła być przejść transmutację i przekroczyć swe granice.

Jeszcze szybko odnośnie koloru - w G.D. czerwień przypisana jest Marsowi, Baranowi oraz żywiołowi ognia, w kartach tarota oznacza więc aktywność. Tu, z racji tego, że wisielec jest do góry nogami, oznacza to zawieszenie aktywności.

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#5

No tak brak aktywności . Uśmiech Jakie to proste . Rotfl Hehehe kolor żółty to rozum , intelekt , wiec możemy powiedzieć , ze czasami w życiu kierujemy się" chciejstwem " , a nie rozumem. Rotfl
Dzięki za Twój post Uśmiech
Odpowiedz
#6

miriam napisał(a):No tak brak aktywności . Uśmiech Jakie to proste . Rotfl

Ano w sumie jest to dokładnie (lub prawie dokładnie) to, co napisałaś wcześniej:

miriam napisał(a):Zatrzymaj się , poczekaj , odetchnij , zastanów się. Myśli

A tak z innej beczki, to patrzę sobie teraz na tą kartę i myślę, że tak naprawdę przekazuje ona bardzo starą zasadę alchemiczną, t.j. "Co ma wisieć, nie utonie" :obscene-hanged: Rotfl

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#7

A ja myślałam , ze ta zasada brzmi co ma pływać to nie utonie. Rotfl Rotfl
Odpowiedz
#8

a nie - co ma wisieć nie Antoni?
Odpowiedz
#9

Wyśmiewacz Ok

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#10

mi się ta scenka kojarzy z jaskinią platońską: <!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_plato%C5%84ska">http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_plato%C5%84ska</a><!-- m -->
trudno powiedzieć, czy człowiek już widzi rzeczywisty świat, bo do wlotu jaskini i światła jest skierowany bokiem.
jednak żółta "geometria" przy jego głowie nasuwa przypuszczenie, że coś już mu świta, coś się układa w całość, ale nie jest to wynikiem obserwacji, a samotności/samodzielnego myślenia/wiedzy z wewnątrz.
trójkąt to dla mnie triada platońska, która mu przyświeca realnie i w przenośni - Prawda, Dobro, Piękno.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości