29-03-2022, 19:14
Dolmen z Guadalperal-Hiszpańskie Stonehenge
Dolmen z Guadalperal znane jest również jako Hiszpańskie Stonehenge, a także jako skarb Guadalperal.
Jest to megalityczny pomnik, który ma pomiędzy 5000 a 7000 lat.
Dokładnie znajduje się on w Peraleda de la Mata w regionie Campo Arañuelo we wschodniej Estremadurze w Hiszpanii. Pomnik ten można oglądać tylko i wyłącznie wtedy, gdy pozwoli na to woda, ponieważ znajduje się on w zbiorniku Valdecañas na rzece Tag.
Charakterystyka hiszpańskich Stonehenge
W skład tego pomnika wchodzi 150 granitowych kamieni, które nazywa się ortostatami.
Zostały one umieszczone w układzie pionowym i poprzez to tworzą jajowatą komorę, która ma średnicę 5 metrów.
Do tego poprzedza je korytarz, który ma długość około 21 metrów oraz 1,4 metra szerokości.
Na samym końcu tego korytarza, gdzie jest wejście do komory, można podziwiać menhir o wysokości około 2 metrów, na którym wyrzeźbiony został wąż i kilka kielichów.
Odkrycie hiszpańskich Stonehenge
Hiszpańskie Stonehenge odkryto w 1926 roku w czasie trwania kampanii badawczo-wykopaliskowej, którą prowadził niemiecki archeolog Hugo Obermaier, a miało to miejsce w latach 1925 – 1927.
Przypuszcza się, że pomnik ten mógł służyć jako świątynia słoneczna, ale też jako enklawa grobowa.
Zostały tam znalezione rzymskie szczątki.
Z kolei moneta, fragmenty ceramiki oraz kamień szlifierski mogą wskazywać na to, że w tamtym czasie był on bardzo dobrze chroniony przed grabieżą.
Do tego na wysypisku, które znajdowało się niedaleko, zostało znalezionych: jedenaście toporów, a także ceramikę, noże krzemienne oraz miedziany stempel.
Poza tym odnaleziono osadę z czasów budowy Stonehenge, w której prawdopodobnie mogły mieszkać osoby budujące ten pomnik.
Archeolog Obermaier odkrył również domy, plamy z drzewa kamiennego i popiołu, a także ceramikę, młyny oraz kamienie do ostrzenia siekier.
źródło