Piper-Pieprz-przyprawa
#1

Historia Pieprzu
Pieprz zawsze był, od czasów starożytnych, najważniejszą przyprawą na świecie. 
Odgrywała kluczową rolę w medycynie starożytnych Indii i Chin, stała się kluczowym składnikiem żywności w Rzymie i pozostała kluczowa w kuchni średniowiecznej Europy 
Marzenie o jego osiągnięciu skłoniło Vasco de Gamę (ok. 1469-1524) do okrążenia Przylądka Dobrej Nadziei, aby żeglować po Oceanie Indyjskim, a Krzysztofa Kolumba (1451-1506) do przekroczenia Oceanu Atlantyckiego do Nowego Świata.

Pieprz w starożytnych Indiach i Chinach
Uprawa Papryki rozpoczęła się tysiące lat temu w Indiach, skąd pochodzi, i wkrótce została wprowadzona przez handlarzy na główne wyspy Indonezji. 
Udomowiono dwa gatunki Pieprzu: Pieprz Długi-Piper Longum w północno-wschodnich Indiach i Pieprz Czarny-Piper Nigrum na południowym zachodzie. 
Pieprz Długi był najpopularniejszy w Rzymie ze względu na jego większą ostrość, podczas gdy Pieprz Czarny dominował w średniowiecznej Europie, ponieważ był łatwiejszy do zdobycia przez kupców. 
Obecnie Papryka Długa jest prawie zapomniana.

Istnieje wiele wzmianek o leczniczym zastosowaniu Pieprzu w Indiach, datowanych na co najmniej 3000 lat. 
Pieprz był kluczowym składnikiem starożytnego systemu medycyny ajurwedyjskiej, a także został sprowadzony do Chin w starożytności. 
Istnieją pisemne dowody na to, że Papryka była eksportowana z Indii do prowincji Syczuan począwszy od II w. p.n.e. Wzmianki o Pieprzu pojawiają się również w kronikach dynastii Han (202 p.n.e. – 220 r. n.e.), opublikowanych w V w. n.e. oraz w relacji Tang dynastii, cztery wieki później. 
Pieprz został prawdopodobnie sprowadzony do Chin z Indii w celach leczniczych, ale szybko stał się ważną przyprawą.

Pieprz był również ważny w Egipcie w okresie Nowego Państwa (ok. 1570 - ok. 1069 p.n.e.), ponieważ znaleziono go napchanego w nozdrzach mumii Ramzesa II, zmarłego w 1213 r. p.n.e. 
Niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób Pieprz się tam dostał, ale wiadomo, że w tym czasie istniał aktywny handel między Indiami a Arabią i że Egipcjanie wysyłali statki po Nilu do tego, co nazywali Krainą Punt, aby uzyskać egzotyczne produkty, takie jak Kadzidło, Mirra i Cynamon.

Pieprz w Cesarstwie Rzymskim
Pieprz – zarówno Długi, jak i Czarny – znany był w Grecji w IV wieku p.n.e. prawdopodobnie jako produkt luksusowy, dostępny tylko dla bardzo bogatych. 
Prawdopodobnie był używany w medycynie i do aromatyzowania wina. 
Popularność Pieprzu w Europie znacznie wzrosła w Europie wraz z podbojem Egiptu przez Rzymian w 30 rpne, a jego użycie szybko rozprzestrzeniło się w Galii (większość dzisiejszej Francji i Niemiec) i Wielkiej Brytanii, stając się niezbędnym składnikiem żywności rzymskiego świata. 
Bogaci używali go w obfitości w prawie wszystkich swoich posiłkach. 
W książce kucharskiej przypisywanej słynnemu rzymskiemu smakoszowi Apicjuszowi Pieprz występuje w ponad 70% przepisów (349 z 469 ogółem).

Kuchnia rzymska była pełna egzotycznych smaków, w tym Imbiru z Chin i Pieprzu z Indii… 
Szczególnie popularna i bardzo droga była Papryka Indyjska. 
Stosowano go w sosach do ryb i mięs, w lekach i pobudzających tonikach, które uważano za lekarstwo na impotencję. Rzymianie dodawali również do wina Pieprz i inne substancje aromatyczne: dodawano takie składniki jak Kadzidło, Mirra, Cynamon, Imbir i Kardamon, a wino ogrzewano na małym ogniu.

Rzymianie zaczęli regularnie podróżować przez Morze Arabskie do Wybrzeża Malabarskiego w południowych Indiach od pierwszego tysiąclecia pne. 
Bardzo szczegółowe szczegóły tych podróży zachowały się w Periplus Morza Erytrejskiego, spisanym między 45 a 55 rne przez nieznanego nawigatora mówiącego po grecku
Większość Papryki zebrano w mieście Muziris, na zachodnim wybrzeżu Indii, na dużych statkach o ładowności ponad 400 ton.

Grecki geograf Strabon (16,4) poinformował, że Cesarstwo Rzymskie wysłało 120 statków na coroczną całoroczną podróż do Indii po monsunach. 
Po powrocie statki popłynęły w górę Morza Czerwonego do Berenice, skąd ładunek kontynuował podróż przez pustynię do Nilu, skąd został przetransportowany barkami do Aleksandrii i wysłany do Europy, gdzie został ostatecznie wyładowany i składowany w dużych horrea piperateria (sklepy z Pieprzem), w dzielnicy Rzymu, szczególnie poświęconej Pieprzowi. 
Masowy transport Pieprzu do Rzymu trwał aż do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w V wieku naszej ery 
Według legendy, Wizygot Alaryk zażądał od Rzymu okupu w wysokości ponad tony Pieprzu, kiedy oblegał miasto w 410 roku.

Wielkość handlu rzymskim Pieprzem musiała być oszałamiająca. 
Rzymski pisarz Pliniusz skarżył się w I wieku naszej ery, że „nie ma roku, w którym Indie nie odebrały Cesarstwu Rzymskiemu pięćdziesięciu milionów sestercji (ponad 100 milionów obecnych dolarów)”. 
Swoją fascynację Pieprzem i jego wartość tak opisał:
„Dlaczego tak bardzo go lubimy? 
Niektóre pokarmy przyciągają słodyczą, inne wyglądem, ale ani strąk, ani jagoda Pieprzu nie mają nic wartego wzmianki. 
Po prostu kochamy go za jego ostrość – i pojechalibyśmy aż do Indii, żeby go zdobyć. 
Kto jako pierwszy spróbował tego z jedzeniem? 
Kto był tak chętny do rozwinięcia apetytu większego niż głód? 
Pieprz i Imbir rosną dziko w swoich ojczystych krajach, ale my cenimy je tak samo jak złoto i srebro” ( Pliniusz Starszy ), Historia naturalna , 12.14).

Pieprz w średniowieczu
Popularność Pieprzu, zarówno w kuchni, jak i medycynie, osiągnęła swój szczyt w średniowieczu w Europie. 
Pieprz i inne przyprawy były nie tylko korzystne dla zdrowia, ale były powszechnie stosowane w celu wzmocnienia naturalnych walorów żywności, która w średniowiecznych domach była już wysoko przetworzona i pikantna. 
Spożywanie surowej żywności, nawet warzyw i owoców, było bardzo rzadkie. 
Przypraw używano do przyprawiania wszelkiego rodzaju potraw, w tym mięs, ryb, zup, słodkich potraw i wina. 
Na średniowiecznych bankietach powszechne było również rozprowadzanie „talerza przypraw”, z którego goście mogli wybierać dodatkowe składniki, takie jak Pieprz, do swoich już mocno przyprawionych potraw.

Słynny znawca średniowiecznej gastronomii, Paul Freedman, wyjaśnia, że „przyprawy były wszechobecne w średniowiecznej gastronomii” i „około 75% średniowiecznych przepisów zawierało przyprawy” . 
W zaktualizowanym wydaniu Pleyn Delit: Medieval Cookery for Modern Cooks autorzy wyjaśniają 131 średniowiecznych przepisów, z których 92 zawierają Pieprz i inne przyprawy.

Zapisy historyczne są pełne wzmianek o obfitym używaniu przypraw przez zamożne klasy średniowiecznej Europy. 
Kiedy Wilhelm I ze Szkocji (1165-1214) odwiedził Ryszarda I z Anglii (1189-1199) w 1194 roku, otrzymał między innymi dzienną rację żywnościową w wysokości 4 funtów (1800 g) Cynamonu i 2 funtów (900 g) g) Pieprzu (prawdopodobnie więcej, niż mógł spożyć w ciągu dnia). 
Minóg, popularny posiłek w każdym średniowiecznym angielskim zamku, był podawany z dużą ilością sosu Pieprzowego. Mówi się, że król Anglii Henryk I(r. 1100 – 1135) zmarł po obfitym posiłku z minoga nasyconego Pieprzem (chociaż winna była z pewnością trucizna w jedzeniu). 
Sos podany w 1264 roku, w święto św. Edwarda, przygotowano z 15 funtów (ok. 7 kg) Cynamonu, 12½ funtów (5,5 kg) Kminku i 20 funtów (9 kg) Pieprzu. 
Istnieje zapis bankietu dla 40 osób w średniowiecznej Anglii, na którym jedzenie zostało przyprawione 1 funtem (450 g) Orlika, ½ funta (225 g) Cukru, 1 uncja (7 g) Szafranu, ¼ funta ( 110 g) Goździków, ⅛ funta (55 g) Gałki Muszkatołowej i ⅛ funta (55 g) Pieprzu.

Eksperci od dawna zastanawiają się, dlaczego przyprawy stały się tak popularne w średniowiecznej kuchni. 
Często twierdzi się, że były one używane do konserwacji mięsa lub zamaskowania smaku zepsutego produktu, ale ich skutki byłyby znacznie mniejsze niż solenie, wędzenie czy marynowanie. 
Według niektórych, obfite stosowanie przypraw w żywności było promowane przez medyczne teorie Galena (129 - 216 ne) dotyczące ich wpływu na zdrowie. 
Nie ma jednak powodu sądzić, że średniowieczni goście przestrzegali zdrowej diety bardziej niż ludzie współcześni. Bardziej prawdopodobne jest, że egzotyczne pochodzenie przypraw i ich koszt uczyniły z nich symbol statusu, który napędzał ich powszechne stosowanie.

Pieprz był również istotną częścią chińskiej diety w średniowieczu. 
Kiedy Marco Polo (1254 – 1324) podróżował tam w 1271 roku, odkrył, że Pieprz jest ważnym składnikiem chińskiej kuchni, a jego handel stał się znaczącą siłą gospodarczą. 
Urzędnik celny wyjaśnił, że samo miasto Hangzhou zużywało dziennie 43 ładunki, z których każdy ważył 223 funty (101 kg). 
Niewiarygodne ilości Pieprzu transportowano w chińskich dżonkach z Jawy i Sumatry, do 5000-6000 koszy dziennie. 
W czasach dynastii Sung (1271-1367) było rzeczą normalną, że dyplomaci z Azji Południowo-Wschodniej przynosili chińskim władcom daniny z Pieprzu.

Papryka traci popularność
Rynek Pieprzu i przypraw utrzymywał się w Europie na wysokim poziomie do połowy XVII wieku, kiedy to z różnych powodów gwałtownie spadł. 
Jak opisuje Freedman:
Pojawiła się cała nowa grupa napojów, używek i aromatów, takich jak herbata, kawa, czekolada i tytoń, oferując nowe doznania smakowe, a także wywołujące łagodne lub, w przypadku tytoniu, silnie uzależniające efekty psychologiczne… Przyprawy stały się tanie wraz z kolonializmem oraz otwarcie nowych szlaków handlowych, tak aby jej konsumpcja nie była już wyrazem poczucia uprzywilejowania i ekskluzywności. (221)

Pochodzenie przypraw było również dobrze znane i zostało pozbawione ich egzotycznego i tajemniczego charakteru. 
Co być może najważniejsze, nastąpiła „radykalna zmiana smaków. 
Bogaci ludzie w Europie nie lubili już ostrego i aromatycznego jedzenia” (Freedman, s. 224).

Spadek wykorzystania przypraw w Europie przyniósł drastyczną zmianę w tym, co eksportowano do Europy z Indii i Azji Południowo-Wschodniej. 
Przyprawy zostały najpierw zastąpione bawełną pod koniec XVII wieku, a następnie herbatą i kawą w XVIII wieku. Znaczna część handlu holenderskiego i angielskiego została przekierowana do Oceanu Atlantyckiego i jego cukru, tytoniu i niewolników.
https://www.worldhistory.org/trans/es/1-...:0&page:33

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#2

Historia Pieprzu
Suszony owoc tropikalnego pnącza Piper Nigrum - jest jedną z częściej używanych przypraw.
Te niepozorne, pomarszczone ziarenka - nazywane królem egzotycznych przypraw - mają naprawdę ciekawą historię.
W średniowieczu pieprz był przyprawą królów i magnatów, kupowano go dosłownie na wagę złota.
Jego ojczyzną jest Azja i od samego początku uważany był za przyprawę dietetyczną, oraz lek.

Pierwsze plantacje Pieprzu założono przypuszczalnie już 1000 lat p.n.e. w zachodnich Indiach, na terenach obecnego stanu Bombaj.
Do Europy Pieprz trafił za sprawą żołnierzy Aleksandra Wielkiego.
W Grecji znany był już w IV wieku p.n.e., choć używano go wówczas nie tyle w celach kulinarnych, ile medycznych, najczęściej jako odtrutkę na trucizny.
W I wieku n.e. Pieprz był już importowany z Indii do cesarskiego Rzymu i razem z Cynamonem został uznany oficjalnie za "podstawowy luksus" dworu cesarskiego.
Wkrótce przyprawa była znana w całym basenie Morza Śródziemnego.
Był tak wysoko ceniony, że w V wieku pewne rzymskie miasto oblegane przez barbarzyńców wykupiło się za cenę półtorej tony Pieprzu.
O Pieprz toczyły się nawet lokalne wojny...
W Średniowieczu to właśnie głównie Pieprz był powodem, dla którego hiszpańscy i portugalscy odkrywcy organizowali wyprawy morskie.
Często pełnił wówczas rolę kosztownego i bardzo mile widzianego prezentu dla panujących książąt, papieży, biskupów oraz innych osobistości.
Był wówczas tak cenny, że odgrywał bardzo ważną rolę w handlu całego okresu średniowiecza.
Przez długie wieki Pieprz był "walutą wymienialną" zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie, pełnił nawet rolę środka płatniczego.
Wiele osób trzymało swój kapitał w postaci pieprzu, lokowano go w skarbcach.
Był nawet ulubionym narzędziem płacenia łapówek.
W Wenecji standardowym "wziątkiem" urzędników podatkowych była paczuszka zawierająca Pieprz, Cynamon i Imbir, każdego po funcie...
Używano go jako symbolu kupców, którzy handlowali przyprawami, był równocześnie świadectwem ich zamożności.

Dopiero po opłynięciu Afryki przez Portugalczyków i otwarciu drogi morskiej do Indii w końcu XV wieku, jego cena gwałtownie spadła.
Obecnie pieprz na szeroką skalę uprawiany jest głównie na Archipelagu Malajskim na plantacjach i wymaga ciężkiej, ręcznej pracy.

Występuje w kilku odmianach: czarnej, białej i zielonej, które pochodzą od jednej rośliny, ale są zbierane w różnych fazach dojrzałości i poddawane nieco innej obróbce.
Jedna roślina może dostarczyć dziesięć kilogramów przyprawy w sezonie.

Ziarna pieprzu białego to dojrzałe owoce pieprzu, które poddaje się fermentacji przez kilka dni.
Po oczyszczeniu z zewnętrznej warstwy owocni, otrzymane w ten sposób szare pestki myje się, odsącza na sitach i suszy na słońcu, aż staną się żółtawobiałe.
Ziarna pieprzu zielonego odwodnione natychmiast po zbiorze zachowują swoją barwę, natomiast ziarna pieprzu czarnego to niedojrzałe owoce, które suszy się rozłożone na słońcu.

Największe znaczenie użytkowe ma pieprz czarny, z nasion którego wytwarzana jest popularna przyprawa.
Ma korzenny zapach i ostry smak, ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom.
W dodatku rozpala zmysły i stosuje się go w męskich perfumach.

Pieprz sprzyja wydzielaniu soków trawiennych, ponieważ działa drażniąco na śluzówkę w jamie ustnej i w przewodzie pokarmowym.
Używany w małych ilościach i od czasu do czasu przez osoby cieszące się dobrym zdrowiem - jest przyprawą godną uwagi, ponoć ułatwia trawienie potraw ciężkich.
Należy przechowywać go w ziarnach i mielić go bezpośrednio przed użyciem, w specjalnym młynku.
Zmielony traci szybko swój charakterystyczny aromat, zwłaszcza gdy nie jest hermetycznie opakowany 

Ciekawostki:
Już w I wieku n.e. fałszowano pieprz.
Używano do tego celu jagód jałowca, które po wysuszeniu podobne są do ziaren pieprzu i szybko przechodzą jego zapachem.
Pisał o tym historyk i pisarz rzymski Pliniusz - jest to pierwszy opis fałszerstwa tzw artykułów kolonialnych, które potem stało się plagą całej handlującej Europy.
Najwięcej pieprzu zjadają Tunezyjczycy, każdy Tunezyjczyk zjada około ćwierć kilograma rocznie tej przyprawy.
W Europie zadowalamy się mniej niż 100 gramami rocznie na głowę.
Z jakichś względów Japończycy jedzą tylko kilkanaście ziarenek na rok (około 3 gramy), natomiast Chińczykom wystarczy tylko jeden gram, choć były czasy, kiedy w Chinach pieprz był tak wysoko ceniony, że pełnił funkcję pieniądza.
https://wynalazki.andrej.edu.pl/index.ph...364-pieprz

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#3

Historia Pieprzu
Pieprz, owoc tropikalnej rośliny pnącej Pipernigrum, pochodzącej z Indii, jest nadal najpopularniejszą przyprawą. 
Teraz ten produkt jest produkowany głównie w równikowych regionach Indii, Brazylii, Indonezji i Malezji. 
Ta silna roślina z pniem drzewa może osiągnąć wysokość sześciu metrów. 
W wieku od dwóch do pięciu lat roślina zaczyna wydawać okrągłe czerwone owoce i w optymalnych warunkach żyje do czterdziestu lat. 
Każda winorośl rocznie może przynieść do dziesięciu kilogramów Pieprzu.

Około trzech czwartych zbiorów przetwarza się na Czarny Pieprz, który otrzymuje się z niedojrzałych owoców w drodze fermentacji pod wpływem mikroskopijnych grzybów. 
Z pozostałych 25% większość to Biały pieprz, który otrzymuje się poprzez usunięcie łuski z dojrzałych i suszonych owoców. 
Bardzo niewielka ilość trafia do sprzedaży w postaci Zielonego Pieprzu: zielone owoce, które dopiero zaczynają dojrzewać, są zbierane i umieszczane w solance. 
Ziarna o innym kolorze, które czasami można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach, uzyskuje się w wyniku sztucznego barwienia lub są to na ogół owoce innej rośliny.

Uważa się, że arabscy kupcy przywieźli Pieprz do Europy, dostarczając go starożytnym szlakiem handlowym, który przebiegał przez Damaszek i Morze Czerwone. 
W Grecji Pieprz był znany już w V wieku pne. mi. 
W tamtych czasach częściej stosowano go w celach leczniczych niż kulinarnych (służył np. jako antidotum na zatrucia). W starożytnym Rzymie zaczęto aktywnie spożywać Pieprz i inne przyprawy.

W I wieku przyprawy, wśród których ważne miejsce zajmował Pieprz indyjski, stanowiły około połowy wartości wszystkich towarów, które docierały do Morza Śródziemnego z Azji i ze wschodniego wybrzeża Afryki. 
Przyprawy stosowano w kuchni z dwóch powodów: po pierwsze, aby zapobiec psuciu się żywności, a po drugie, aby urozmaicić gotowe potrawy. 
Rzym był ogromnym miastem. 
Transport towarów był powolny, zamrażanie żywności nie było jeszcze praktykowane, więc problem ich dostawy i przechowywania był bardzo dotkliwy. 
Przy określaniu jakości produktów konsumenci mogli polegać wyłącznie na własnym zapachu (etykiety z napisem „najlepiej spożyć przed taką a taką datą” pojawiły się znacznie później). 
Przyprawy tłumiły zapach zjełczałych towarów i mogły pomóc spowolnić dalszy rozkład. 

W średniowieczu znaczna część transakcji handlowych między Europą a krajami Wschodu odbywała się w Bagdadzie (Irak) i Konstantynopolu (obecnie Stambuł), do którego droga wiodła wzdłuż południowego wybrzeża Morza Czarnego. Z Konstantynopola przyprawy transportowano drogą morską do Wenecji, która prawie całkowicie opanowała ten rynek w ciągu ostatnich czterech wieków średniowiecza.

Okres rozkwitu Wenecji datuje się na około VI wiek, kiedy to zaczęto handlować solą wydobywaną w pobliskich lagunach. 
Miasto-państwo prosperowało przez wiele stuleci, prowadząc rozważną politykę zagraniczną, dzięki której zachowało niezależność i handlowało z wieloma ludami. 
Podczas krucjat, które rozpoczęły się w XI wieku, weneccy kupcy umocnili swoją pozycję królów przypraw. 
Kupcy weneccy zaopatrywali krzyżowców w środki transportu, okręty wojenne, broń i pieniądze, co przynosiło Wenecji ogromne zyski. 
Wracając do domu z Bliskiego Wschodu, krzyżowcy chcieli zabrać ze sobą egzotyczne przyprawy, od których uzależnili się podczas kampanii. 
Początkowo Pieprz wydawał się niezwykłym luksusem, ale jego zdolność do tłumienia smaku zepsutego mięsa lub ryby, doprawiania niesmacznych suszonych potraw i zmniejszania słoności solonych potraw, przyczyniły się do szybkiego wzrostu jego popularności. 
Kupcy weneccy podbili nowy rynek, a kupcy z całej Europy przybywali do Wenecji po przyprawy, zwłaszcza Pieprz.

Do XV wieku wenecki monopol na rynku przypraw był tak silny, a zyski tak znaczące, że inne kraje zaczęły poważnie myśleć o znalezieniu innej drogi do Indii, na przykład drogą morską wokół Afryki. 
Pod kierunkiem Henryka (Enrique) Nawigatora, syna króla Portugalii João I, zbudowano potężną flotyllę handlową, zdolną wytrzymać przeprawę przez ocean. 
Tak rozpoczęła się epoka odkryć, napędzana w dużej mierze popytem na Czarny pieprz.

W połowie XV wieku portugalscy żeglarze zdołali dotrzeć do Wysp Zielonego Przylądka u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. 
W 1483 roku Portugalczyk Diego Kahn dotarł do ujścia rzeki Kongo. 
Cztery lata później inny Portugalczyk, Bartolomeo Dias, okrążył Przylądek Dobrej Nadziei, co umożliwiło jego rodakowi Vasco da Gamie dotarcie do Indii w 1498 roku.

Władca Calicut, miasta na południowo-zachodnim wybrzeżu Indii, zgodził się na wymianę Pieprzu na złoto, ale to nie odpowiadało Portugalczykom, którzy zamierzali zmonopolizować światowy rynek Pieprzu. 
Dlatego po pięciu latach da Gama wrócił do Indii z armatami i żołnierzami i zniszczył Calicut. 
W rezultacie handel Pieprzem znalazł się pod kontrolą Portugalii. 
To zapoczątkowało portugalskie imperium kolonialne, które w najlepszym wydaniu rozciągało się od Afryki po Indonezję na wschodzie i Brazylię na zachodzie.

Hiszpania była również zainteresowana handlem przyprawami, zwłaszcza Pieprzem. 
Pochodzący z Genui Krzysztof Kolumb, który wierzył, że krótszą drogę do wschodnich wybrzeży Indii można znaleźć kierując się na zachód, w 1492 roku przekonał króla Hiszpanii Ferdynanda i królową Izabelę do sfinansowania jego kampanii. 
Kolumb miał rację tylko częściowo. 
Do Indii można dotrzeć przemieszczając się z Europy na zachód, ale nie jest to najkrótsza droga. 
Na tej ścieżce leżą takie przeszkody jak nieznana wówczas Europejczykom Ameryka Północna i Południowa, a także rozległy Ocean Spokojny.

Co jest takiego w Pieprzu, że uczynił Wenecję jednym z najbogatszych miast na świecie, zapoczątkował Wielkie Odkrycia Geograficzne i zmusił Kolumba do wyprawy na poszukiwanie Nowego Świata?
Aktywnym składnikiem czarnej i białej papryki jest piperyna (C 17 H 19 O 3 N):
Pieczenie w jamie ustnej nie jest spowodowane smakiem tej substancji, ale raczej reakcją zakończeń nerwowych języka na bodziec chemiczny. 
Nadal nie jest do końca jasne, jak to się dzieje, ale uważa się, że całość tkwi w strukturze cząsteczki piperyny, która wiąże się z białkiem na zakończeniach nerwów czuciowych w naszej jamie ustnej i innych częściach ciała. 
W rezultacie białko to zmienia swój kształt i wysyła sygnał przez nerwy do mózgu, mówiąc coś w stylu: „Och, pali”.

Historia łącząca płonącą cząsteczkę piperyny z Krzysztofem Kolumbem nie kończy się na tym, że Kolumb nie znalazł zachodniej drogi do Indii. 
Kolumb, który dotarł do lądu w październiku 1492 roku, wierzył (przynajmniej miał taką nadzieję), że znajduje się w jakiejś części Indii. 
Nie znalazł ani dużych miast, ani dobrze prosperujących królestw, a mimo to odkrytą ziemię nazwał Indiami Zachodnimi, a jej mieszkańców Indianami. 
Podczas swojej drugiej podróży do Indii Zachodnich Kolumb znalazł na Haiti kolejną ostrą przyprawę. 
Wcale nie przypominała papryki znanej Kolumbowi, ale mimo to zabrał ten nowy owoc, czerwoną paprykę (Chili), ze sobą do Hiszpanii.

Następnie nowa przyprawa podróżowała z Portugalczykami dookoła Afryki i docierała do Indii i innych odległych krajów. W ciągu zaledwie pięćdziesięciu lat Chili rozpowszechniło się na całym świecie i trafiło na dwór wielu ludów, zwłaszcza w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. 
Dla wielu milionów ludzi, którzy kochają płonący płomień czerwonej papryki, jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych odkryć Kolumba.
https://history.wikireading.ru/46439

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#4

Krótka historia Pieprzu
Najczęściej używana na świecie przyprawa, Piper Nigrum, zaczyna życie jako jagody w kępach na kwitnącej winorośli (jak winogrona). 
Pochodzi z południowych Indii, dziś Pieprz jest uprawiany w tropikach.

Archeologiczne dowody na to, że ludzie używali Pieprzu, sięgają co najmniej 2000 lat pne w Indiach. 
Wiadomo, że Pieprz był eksportowany, ale w jakim stopniu pozostaje tajemnicą. 
Niemniej jednak znaleziono ślady starożytnego handlu Pieprzem z Indii do Egiptu, w tym ziarna Pieprzu, które zostały wepchnięte do nozdrzy Ramzesa Wielkiego (1303-1213 pne), kiedy został zmumifikowany.

Z pewnością do 40 rne Rzymianie prowadzili kwitnący handel przyprawami, w tym Pieprzem. 
Opuszczając południowo-zachodnie wybrzeże Indii w lipcu wraz z wiatrami monsunowymi, rzymscy handlarze morscy przywieźli Cynamon, Olejki Kadzideł i Pieprz do swojego wielkiego centrum handlowego w Aleksandrii
Kiedy jesienią zmieniły się silne wiatry monsunowe, kupcy odjechali na nich z powrotem.

Rzymianie pożerali Pieprz, a w Apicius' Cooking and Dining in Imperial Rome 80% przepisów zawiera przyprawę. Niemniej jednak nie wszyscy byli wielkimi fanami, w tym Pliniusz Starszy (25-79 ne):
Podczas gdy Pieprz nie ma w sobie nic, co mogłoby stanowić rekomendację dla owoców lub jagód, a jego jedyną pożądaną cechą jest pewna ostrość; a jednak właśnie po to importujemy go aż z Indii!

Kiedy Rzym został zaatakowany w 410 rne, aby znieść oblężenie Visogotów i zapobiec splądrowaniu miasta, wraz ze złotem, srebrem, jedwabiem i skórami, Rzymianie zapłacili „ trzy tysiące funtów Pieprzu" 
Negocjacje wkrótce jednak ponownie się załamały i wznowiono oblężenie. 
W końcu Wieczne Miasto zostało splądrowane.

Wraz z upadkiem cesarskiej potęgi Rzymu inne grupy zaczęły przejmować handel przyprawami. 
Pod jednoczącym wpływem islamu Arabowie zorganizowali się w dominującą siłę w handlu Pieprzem:
W okresie wczesnego kalifatu ta islamska sieć dojrzała i obejmowała większość świata Oceanu Indyjskiego, od Afryki Wschodniej po południowe wybrzeże Chin. 
To niosło. . . wierzenia islamu. . . język arabski, sądy szariatu. . . i wspólnych praktyk handlowych.

Aby utrzymać swój monopol, utrzymać swoje źródło w tajemnicy i podnieść prestiż (i cenę) tej wysoko cenionej przyprawy, arabscy handlarze stworzyli fantastyczny mit , że pieprz był uprawiany w:
[i]Gaje drzew w Indiach [i] „strzeżone” przez jadowite węże. Aby zebrać paprykę, drzewa muszą zostać spalone, odpędzając węże, a tym samym zmieniając pierwotnie białe owoce na czarne.


Wraz ze wzrostem popytu na Pieprz rósł również jego handel. 
W X wieku Pieprz stał się ważny w całej Europie i według doniesień angielski król Ethelred II (978-1016) zażądał 10 funtów Pieprzu od niemieckich handlarzy przyprawami, zanim pozwolił im robić interesy w Londynie.

Arabscy kupcy nie byli sami na morzu, a w średniowieczu wiele innych grup marynarzy przyłączyło się do handlu przyprawami. 
W XIV wieku Genua stała się znaczącym ośrodkiem handlowym, którego głównym towarem był Pieprz. 
W latach 1367-1371 ponad 40% wartości wszystkiego, co trafiało do Genui z Aleksandrii, pochodziło z Pieprzu.

Kupcy korzenni z Aleksandrii przywieźli również Pieprz do Wenecji i pod koniec XV wieku dostarczali go rocznie ponad 400 ton. 
Sprytni handlarze „ Wenecjanie podwyższyli ceny przypraw średnio o 40 procent w XV wieku ”. 
Nie tylko Katalończycy z Barcelony wychwalali 25-procentowy zysk z importowanej Papryki. 
Inne główne źródła Pieprzu pochodziły z Konstantynopola, Cypru, Syrii i innych portów Lewantu.

W 1497 roku portugalski król Manuel wysłał Vasco da Gamę, aby znalazł drogę morską do Indii w celu odnalezienia „ chrześcijan i przypraw ”. 
Pod koniec XV wieku Portugalczycy przejęli handel przyprawami, ale nie bez wysokiej ceny. 
Podróż była pełna niebezpieczeństw, a podczas ich wspaniałego stulecia dominacji prawie 30% portugalskich statków handlowych zaginęło. 
Niemniej jednak w latach 1500-1600 Portugalia importowała z Malabar [Indie] równowartość około 2 milionów kg rocznie

Wysokie koszty importu Pieprzu zostały przerzucone na konsumenta. 
Oprócz utraconych statków, znaczna część jego ceny na rynkach w Europie pochodziła z liczby pośredników (każdy dodający premię) potrzebnych do sprowadzenia Pieprzu ze Wschodu na stoły Europy (tu parafrazując):
Mieszkańcy „Java Major” (być może Borneo) zbierają przyprawy z innych wysp, przywożone przez kupców z Cejlonu. Na Cejlonie sprzedawane są handlarzom ze „Złotego Chersońskiego” (Półwysep Malajski?), a następnie z kolei kupcom z „Taprobany” (Sumatra?). Ta nieprawdopodobna wschodnia meandra przesuwa się nagle i bardziej realistycznie na zachód w piątym i szóstym etapie, kiedy „pogańscy muzułmanie” („heyden machmet”) z Adenu kupują przyprawy, które następnie przechodzą przez Kair. pozostałe etapy obejmują dystrybucję przypraw w całej Europie przez Wenecję, Frankfurt, Brugię i wreszcie do sprzedawców detalicznych w Niemczech.

Portugalczykom nie udało się sprawować władzy politycznej i wojskowej na terenach, na których uprawiano Pieprz, i w ciągu XVI wieku powoli tracili kontrolę nad handlem. 
W XVII wieku Holendrzy stali się dominującym graczem w handlu przyprawami z koloniami w Bantam, Cejlonie, Jawie, Lampong i Malabar (wieki wcześniej uważa się, że handlarze hinduscy rozpowszechnili tę roślinę na całym Oceanie Indyjskim, w tym na Jawie, gdzie odkrył Marco Polo w XIII wieku).

Gdy Imperium Brytyjskie zyskało na znaczeniu w tropikach, ostatecznie przejęło kontrolę nad handlem przyprawami z grupami handlowymi, takimi jak Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska, wspierana przez dominującą armię.
Dziś Wietnam stał się światowym liderem w produkcji Pieprzu. W 2013 roku wyeksportował od 130 000 do 135 000 ton Pieprzu o wartości około 900 000 000 USD.
http://www.todayifoundout.com/index.php/...ry-pepper/[/i][/i]

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#5

Pieprz, owoc tropikalnej rośliny pnącej Pipernigrum, pochodzącej z Indii, jest nadal najpopularniejszą przyprawą. 
Teraz ten produkt jest produkowany głównie w równikowych regionach Indii, Brazylii, Indonezji i Malezji. 
Ta silna roślina z pniem drzewa może osiągnąć wysokość sześciu metrów. 
W wieku od dwóch do pięciu lat roślina zaczyna wydawać okrągłe czerwone owoce i w optymalnych warunkach żyje do czterdziestu lat. 
Każda winorośl rocznie może przynieść do dziesięciu kilogramów Pieprzu.

Około trzech czwartych zbiorów przetwarza się na Czarny Pieprz, który otrzymuje się z niedojrzałych owoców w drodze fermentacji pod wpływem mikroskopijnych grzybów. 
Z pozostałych 25% większość to Biały pieprz, który otrzymuje się poprzez usunięcie łuski z dojrzałych i suszonych owoców. 
Bardzo niewielka ilość trafia do sprzedaży w postaci Zielonego Pieprzu: zielone owoce, które dopiero zaczynają dojrzewać, są zbierane i umieszczane w solance. 
Ziarna o innym kolorze, które czasami można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach, uzyskuje się w wyniku sztucznego barwienia lub są to na ogół owoce innej rośliny.

Uważa się, że arabscy kupcy przywieźli Pieprz do Europy, dostarczając go starożytnym szlakiem handlowym, który przebiegał przez Damaszek i Morze Czerwone. 
W Grecji Pieprz był znany już w V wieku pne. mi. 
W tamtych czasach częściej stosowano go w celach leczniczych niż kulinarnych (służył np. jako antidotum na zatrucia). W starożytnym Rzymie zaczęto aktywnie spożywać Pieprz i inne przyprawy.

W I wieku przyprawy, wśród których ważne miejsce zajmował Pieprz indyjski, stanowiły około połowy wartości wszystkich towarów, które docierały do Morza Śródziemnego z Azji i ze wschodniego wybrzeża Afryki. 
Przyprawy stosowano w kuchni z dwóch powodów: po pierwsze, aby zapobiec psuciu się żywności, a po drugie, aby urozmaicić gotowe potrawy. 
Rzym był ogromnym miastem. 
Transport towarów był powolny, zamrażanie żywności nie było jeszcze praktykowane, więc problem ich dostawy i przechowywania był bardzo dotkliwy. 
Przy określaniu jakości produktów konsumenci mogli polegać wyłącznie na własnym zapachu (etykiety z napisem „najlepiej spożyć przed taką a taką datą” pojawiły się znacznie później). 
Przyprawy tłumiły zapach zjełczałych towarów i mogły pomóc spowolnić dalszy rozkład. 

W średniowieczu znaczna część transakcji handlowych między Europą a krajami Wschodu odbywała się w Bagdadzie (Irak) i Konstantynopolu (obecnie Stambuł), do którego droga wiodła wzdłuż południowego wybrzeża Morza Czarnego. Z Konstantynopola przyprawy transportowano drogą morską do Wenecji, która prawie całkowicie opanowała ten rynek w ciągu ostatnich czterech wieków średniowiecza.

Okres rozkwitu Wenecji datuje się na około VI wiek, kiedy to zaczęto handlować solą wydobywaną w pobliskich lagunach. 
Miasto-państwo prosperowało przez wiele stuleci, prowadząc rozważną politykę zagraniczną, dzięki której zachowało niezależność i handlowało z wieloma ludami. 
Podczas krucjat, które rozpoczęły się w XI wieku, weneccy kupcy umocnili swoją pozycję królów przypraw. 
Kupcy weneccy zaopatrywali krzyżowców w środki transportu, okręty wojenne, broń i pieniądze, co przynosiło Wenecji ogromne zyski. 
Wracając do domu z Bliskiego Wschodu, krzyżowcy chcieli zabrać ze sobą egzotyczne przyprawy, od których uzależnili się podczas kampanii. 
Początkowo Pieprz wydawał się niezwykłym luksusem, ale jego zdolność do tłumienia smaku zepsutego mięsa lub ryby, doprawiania niesmacznych suszonych potraw i zmniejszania słoności solonych potraw, przyczyniły się do szybkiego wzrostu jego popularności. 
Kupcy weneccy podbili nowy rynek, a kupcy z całej Europy przybywali do Wenecji po przyprawy, zwłaszcza Pieprz.

Do XV wieku wenecki monopol na rynku przypraw był tak silny, a zyski tak znaczące, że inne kraje zaczęły poważnie myśleć o znalezieniu innej drogi do Indii, na przykład drogą morską wokół Afryki. 
Pod kierunkiem Henryka (Enrique) Nawigatora, syna króla Portugalii João I, zbudowano potężną flotyllę handlową, zdolną wytrzymać przeprawę przez ocean. 
Tak rozpoczęła się epoka odkryć, napędzana w dużej mierze popytem na Czarny pieprz.

W połowie XV wieku portugalscy żeglarze zdołali dotrzeć do Wysp Zielonego Przylądka u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. 
W 1483 roku Portugalczyk Diego Kahn dotarł do ujścia rzeki Kongo. 
Cztery lata później inny Portugalczyk, Bartolomeo Dias, okrążył Przylądek Dobrej Nadziei, co umożliwiło jego rodakowi Vasco da Gamie dotarcie do Indii w 1498 roku.

Władca Calicut, miasta na południowo-zachodnim wybrzeżu Indii, zgodził się na wymianę Pieprzu na złoto, ale to nie odpowiadało Portugalczykom, którzy zamierzali zmonopolizować światowy rynek Pieprzu. 
Dlatego po pięciu latach da Gama wrócił do Indii z armatami i żołnierzami i zniszczył Calicut. 
W rezultacie handel Pieprzem znalazł się pod kontrolą Portugalii. 
To zapoczątkowało portugalskie imperium kolonialne, które w najlepszym wydaniu rozciągało się od Afryki po Indonezję na wschodzie i Brazylię na zachodzie.

Hiszpania była również zainteresowana handlem przyprawami, zwłaszcza Pieprzem. 
Pochodzący z Genui Krzysztof Kolumb, który wierzył, że krótszą drogę do wschodnich wybrzeży Indii można znaleźć kierując się na zachód, w 1492 roku przekonał króla Hiszpanii Ferdynanda i królową Izabelę do sfinansowania jego kampanii. 
Kolumb miał rację tylko częściowo. 
Do Indii można dotrzeć przemieszczając się z Europy na zachód, ale nie jest to najkrótsza droga. 
Na tej ścieżce leżą takie przeszkody jak nieznana wówczas Europejczykom Ameryka Północna i Południowa, a także rozległy Ocean Spokojny.

Co jest takiego w Pieprzu, że uczynił Wenecję jednym z najbogatszych miast na świecie, zapoczątkował Wielkie Odkrycia Geograficzne i zmusił Kolumba do wyprawy na poszukiwanie Nowego Świata?
Aktywnym składnikiem czarnej i białej papryki jest piperyna (C 17 H 19 O 3 N):
Pieczenie w jamie ustnej nie jest spowodowane smakiem tej substancji, ale raczej reakcją zakończeń nerwowych języka na bodziec chemiczny. 
Nadal nie jest do końca jasne, jak to się dzieje, ale uważa się, że całość tkwi w strukturze cząsteczki piperyny, która wiąże się z białkiem na zakończeniach nerwów czuciowych w naszej jamie ustnej i innych częściach ciała. 
W rezultacie białko to zmienia swój kształt i wysyła sygnał przez nerwy do mózgu, mówiąc coś w stylu: „Och, pali”.

Historia łącząca płonącą cząsteczkę piperyny z Krzysztofem Kolumbem nie kończy się na tym, że Kolumb nie znalazł zachodniej drogi do Indii. 
Kolumb, który dotarł do lądu w październiku 1492 roku, wierzył (przynajmniej miał taką nadzieję), że znajduje się w jakiejś części Indii. 
Nie znalazł ani dużych miast, ani dobrze prosperujących królestw, a mimo to odkrytą ziemię nazwał Indiami Zachodnimi, a jej mieszkańców Indianami. 
Podczas swojej drugiej podróży do Indii Zachodnich Kolumb znalazł na Haiti kolejną ostrą przyprawę. 
Wcale nie przypominała papryki znanej Kolumbowi, ale mimo to zabrał ten nowy owoc, czerwoną paprykę (Chili), ze sobą do Hiszpanii.

Następnie nowa przyprawa podróżowała z Portugalczykami dookoła Afryki i docierała do Indii i innych odległych krajów. W ciągu zaledwie pięćdziesięciu lat Chili rozpowszechniło się na całym świecie i trafiło na dwór wielu ludów, zwłaszcza w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. 
Dla wielu milionów ludzi, którzy kochają płonący płomień czerwonej papryki, jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych odkryć Kolumba.
https://history.wikireading.ru/46439

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#6

yyyyyyyyyyy

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#7

Rodzaje Pieprzu
Pieprz – Mistrzowska Przyprawa
Pieprz obok soli znajduje się na prawie każdym stole.
Z historycznego punktu widzenia Pieprz jest najczęściej używaną przyprawą. 
Korzystny pod względem odżywczym i leczniczym Pieprz oferuje wyjątkowy smak i różnorodne zastosowania. 
Jest trzecim najczęstszym składnikiem po wodzie i soli. 
Istnieje wiele powszechnie używanych ziaren Pieprzu.

Ta mistrzowska przyprawa jest wszechstronna we wszystkich formach. 
Zapewnia żywy smak odpowiedni do każdego dania. 
Z historycznego punktu widzenia prowadziło to wspaniałe i pełne życia dawanie fortuny i płacenie okupu. 
Pieprz jest używany codziennie przez większość ludzi i oferuje korzyści zdrowotne wraz z dodaniem jego niepowtarzalnego smaku. 
Sięgnij po tę pieprzniczkę lub młynek i ciesz się wszystkimi korzyściami, jakie ma do zaoferowania!

Rodzaje pieprzu
Ziarna Pieprzu (Piper Nigrum) mielone do użytku na stole i do gotowania pierwotnie pochodziły tylko z Indii, ale obecnie są uprawiane również w Indonezji, Malezji, Chinach, Sri Lance, Madagaskarze i Ameryce Południowej. 
Nadal głównym producentem tej przyprawy są Indie, skąd pochodzi ponad połowa produktu.

Wieloletni krzew, który często rośnie dziko, jest produkowany w kopcach z kratami podobnymi do winorośli. 
Te kopce mają zwykle około 8 stóp wysokości, ale sam krzew może dorastać do 33 stóp w odpowiednim klimacie. 
Krzew ma okrągłą i gładką łodygę; ciemnozielone liście, które są gładkie, szerokie i mają w sobie siedem nerwów;
I małe białe kwiaty. 
Kwiaty stają się jagodami, które są zbierane. 
Kwiaty rosną w gronach do 150.
 Uprawiany z sadzonek krzew owocuje w wieku od trzech do czterech lat do około piętnastu lat. 
Zazwyczaj krzew Pieprzu rośnie w odległości około 20 stopni od równika. 
Niektórzy uważają, że im bliżej równika, tym gorętsze jest ziarno Pieprzu.

Z tego krzewu zbiera się trzy rodzaje pieprzu: czarny, zielony i biały. 
Różnica w ziarnach pieprzu wynika z tego, kiedy zbiera się jagodę krzewu i jak jest przetwarzana.

Ziarna Czarnego Pieprzu:
Ziarna czarnego pieprzu to suszone jagody, które są najbardziej ostre i najsilniejsze w smaku z całej trójki. 
Jagody zbiera się tuż przed dojrzałością i zazwyczaj suszy się je na słońcu. 
Gdy wysychają, uwalniany jest enzym, który przyciemnia kadłub jagód do dowolnego miejsca od ciemnobrązowego do kruczoczarnego. 
W łusce znajduje się jaśniejsze ziarno, które powoduje różnice w kolorze mielonego pieprzu.

Czarny Pieprz występuje w wielu formach; całe, popękane i zmielone. 
Zmielony Pieprz ma różne stopnie szorstkości od drobnego do grubego.

Niektóre zastosowania są następujące:
w całości do kiszenia i bulionów
krakersy do mięs i sałatek
grunt pod wszystko inne
https://reluctanttrading.com/blogs/the-r...difference
https://whatscookingamerica.net/information/pepper.htm
https://botano.gr/products/tellicherry-peppercorns
https://whatscookingamerica.net/information/pepper.htm
rodzaje

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#8

Pieprz Tellicherry a zwykły Czarny Pieprz- jakie są różnice
Jaka jest więc różnica między ziarnami Pieprzu Tellicherry a zwykłym Czarnym Pieprzem?
Poniższe informacje powinny pomóc odpowiedzieć na niektóre pytania.
Mit: Ziarna Pieprzu Tellicherry pochodzą z miasta Tellicherry w Indiach.
Fakt: Czarny Pieprz Tellicherry nie odnosi się do miejsca pochodzenia, ale raczej do wielkości.
Ziarna Pieprzu Tellicherry są większe niż zwykłe ziarna Pieprzu Czarnego.
Piper Nigrum, roślina Pieprzu, jest uprawiana w klimacie tropikalnym na całym świecie.

Mit: Tellicherry i cały Czarny Pieprz pochodzą z różnych roślin.
Fakt: Oba pochodzą z tej samej winorośli.
Owoc Pieprzu jest zbierany z winorośli i pozostawiany do wyschnięcia i wyschnięcia.
Następnie ziarna Pieprzu są sortowane według wielkości.
Mniejsze ziarna Pieprzu są uważane za cały czarny pieprz, podczas gdy większe ziarna Pieprzu to Tellicherry.

Mit: Rozmiar jest jedyną różnicą między tymi dwoma ziarnami Pieprzu, ale smakują tak samo.
Fakt: W porównaniu do Czarnego Pieprzu, ziarna Pieprzu Tellicherry są bardziej ostre i zapewniają bardziej złożony smak z dodatkiem nut cytrusowych.

Polecamy Tellicherry , gdy szukasz bardziej intensywnego smaku.
Użyj go, aby wzbogacić swoje zupy, gulasze i dania mięsne.
Świetnie nadają się również do steków i mieszanek steków, gdzie wzmocniony smak będzie się wyróżniał.
Wielu uważa ziarna pieprzu Telicherry za najlepszą ze wszystkich opcji pieprzu.
https://www.myspicer.com/difference-betw...ppercorns/
https://whatscookingamerica.net/information/pepper.htm

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#9

[Obrazek: Health-secrets-medicinal-uses-of-black-p...24x535.jpg]
Lecznicze zastosowania czarnego pieprzu
Pieprz Czarny-Piper Nigrum i Pieprz Długi-Piper Longum
To najbardziej znane gatunki z tej rodziny i prawdopodobnie należą do najbardziej rozpoznawalnych przypraw na świecie. Sam Czarny Pieprz stanowi około 35% całkowitego światowego handlu przyprawami.
Ponadto Czarny Pieprz i Długi Pieprz były używane w medycynie od wieków.
W ostatnich latach dostępne stały się również obszerne dane badawcze dotyczące fitochemii i unikalnych działań farmakologicznych tych roślin

Pieprz Czarny – Walory lecznicze
Piper Nigrum L. jest uważany za króla przypraw na całym świecie ze względu na swoją ostrą piperynę.
Ziarno pieprzu Piper Nigrum jako całość lub jego aktywne składniki stosowane są w większości artykułów spożywczych. Różne części Piper Nigrum, w tym metabolity wtórne, są również stosowane jako środki lecznicze, konserwujące, owadobójcze i larwobójcze.
Biologicznie Piper Nigrum jest bardzo ważnym gatunkiem.
Biologiczna rola tego gatunku została wyjaśniona w różnych eksperymentach, w których ziarno pieprzu i wtórne metabolity Piper Nigrum mogą być stosowane jako przeciwapoptotyczne, przeciwbakteryjne, przeciw toksynie okrężnicy, przeciwdepresyjne, przeciwgrzybicze, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, przeciwmutagenne, działanie przeciwprzerzutowe, przeciwutleniające , przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe, przeciwspermatogenne, przeciwnowotworowe, przeciwtarczycowe, zzmacniacz cyprofloksacyny,

Czarny Pieprz – popularne zioła w Ajurwedzie
Pieprz był używany w tradycyjnej medycynie na okresowe gorączki i promował wydzielanie żółci.
Jest to również zalecane przy zaburzeniach neurologicznych, oskrzelowo-płucnych i żołądkowo-jelitowych.
Czarny Pieprz, Imbir, Długi Pieprz są często używane razem w równych porcjach w preparatach znanych jako trikattu (trzy gryzące zbiorczo jako „kapa-vatta-pitta-haratwam”, co oznacza dosze organizmu ludzkiego

Sekretny czynnik zdrowotny Czarnego Pieprzu, piperyna
Zawiera aktywny związek fenolowy piperyna, która wydaje się być sekretem potężnych korzyści zdrowotnych Pieprzu przeciwko stanom zapalnym, artretyzmowi i bólowi itp.
Polifenole silne przeciwutleniacze występujące w roślinach chronią przed nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami układu krążenia i rakiem.
Czarny Pieprz poprawia również ogólną trawienie i zdrowie jelit, pobudza kubki smakowe i pobudza żołądek do zwiększonej produkcji kwasu solnego (substancji niezbędnej do trawienia białek i innych substancji spożywczych), wzmocnienie tego kwasu prowadzi do znacznej poprawy zdrowia układu pokarmowego.
Pieprz może zmniejszyć wzdęcia jelit, a nawet może stymulować rozpad komórek tłuszczowych.
Zwiększenie biodostępności – Zastosowanie pieprzu czarnego dobrze znane w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Czarny Pieprz nadaje potrawom ostry smak.
Ostry smak jest jeszcze silniejszy, gdy Pieprz jest świeży.
Pobudzają skórę i język, dzięki czemu nadają się również do zastosowań tropikalnych.
Posiadają szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwpasożytnicze i owadobójcze.
Ta ostrość pieprzu jest obecnie uważana za produkt uboczny biologicznych właściwości piperyny, która najwyraźniej może regulować neurohormony, zwiększając w ten sposób termogenezę lub wytwarzanie ciepła w organizmie
https://healthyliving.natureloc.com/medi...urumulaku/

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#10

rrrrrrrrrrrrrrrr

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#11

vvvvvv

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#12

Różowe ziarna pieprzu
Różowy pieprz ( francuski : baie rose , „różowa jagoda”) to suszona jagoda, która odnosi się do trzech różnych rodzajów; 
Euonymus phellomanus-tradycyjna róża Baies 
Schinus molle-powszechnie znany jako pieprz peruwiański
Schinus terebinthifolia-pieprz brazylijski

Euonymus pellomanus
Różowy pieprz z róży Baies jest zwykle importowany z Madagaskaru. 
W efekcie są drogie. 
Różowe ziarna Pieprzu są ostre i lekko słodkie, ale nie tak aromatyczne jak prawdziwy Pieprz.
Te jagody były kiedyś zakazane jako żywność przez Food and Drug Administration, ale obecnie są uważane za bezpieczne do spożycia.

Schinus Molle
Powszechnie znany jako Pieprz Peruwiański
Chociaż nie spokrewnione z Pieprzem handlowym ( Piper Nigrum ), różowe/czerwone jagody peruwiańskiego drzewa pieprzowego są sprzedawane jako różowe ziarna pieprzu i często są mieszane z pieprzem handlowym.
Różowe ziarna pieprzu zostały tak nazwane, ponieważ przypominają ziarna pieprzu, a także mają pieprzny smak. Ponieważ należą do rodziny orzechów nerkowca, mogą powodować reakcje alergiczne, w tym anafilaksję, u osób z alergią na orzechy drzewne .

Schinus Terebinthifolia
Suszone jagody pokrewnego gatunku Schinus Terebinthifolia-Pieprz Brazylijski, czasami nazywane różowym pieprzem (baies roses de Bourbon ), są używane jako przyprawa kulinarna .
Papryka brazylijska została sprowadzona na Florydę jako roślina ozdobna nie później niż w 1891 roku, prawdopodobnie wcześniej , gdzie rozprzestrzenia się szybko od około 1940 r.  i ostatecznie staje się inwazyjny na obszarze, na którym często jest wymieniany jako „ Floryd Holly ”.

W 1982 roku Food and Drug Administration (FDA) zakazała importu brazylijskich ziaren pieprzu z Francji do Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że ludzie, którzy jedzą jagody, narażają się na szereg ostrych objawów, takich jak opuchnięte powieki i niestrawność, podobnie jak trujący bluszcz .
W odpowiedzi rząd francuski stwierdził , że jagody są bezpieczne do spożycia, jeśli są uprawiane w określonych warunkach.
Stany Zjednoczone później zniosły zakaz. 
Owoce i liście pieprzu peruwiańskiego są potencjalnie toksyczne dla drobiu, świń i prawdopodobnie cieląt.
Istnieją również zapisy dotyczące wymiotów i biegunki u małych dzieci po zjedzeniu owocu. 
Obecnie oba gatunki różowego pieprzu Schinus nie mają statusu ogólnie uznanego za bezpieczny (GRAS) w FDA.
https://hmn.wiki/de/Pink_peppercorns
https://en.wikipedia.org/wiki/Pink_peppercorn

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#13

Pieprz czerwony
Nazwa używana jako potoczne określenie wielu różnych przypraw, m.in.:
Suszone owoce Schinus terebinthifolius
1.pieprzu kajeńskiego, czyli przyprawy otrzymywanej z owoców odmiany 'Cayenne' papryki rocznej (Capsicum annuum).
2.dojrzałych owoców pieprzu czarnego o czerwonym zabarwieniu, marynowanych natychmiast po zerwaniu w occie lub solance. Nazywane są one też pieprzem różowym. Mają smak podobny do dojrzałego czarnego pieprzu, ale jest on bardziej aromatyczny, żywiczny, ma wyczuwalną świeżość typową też dla pieprzu zielonego
3.owoców Schinus terebinthifolius (tzw. "brazylijskiego drzewa pieprzowego") i Schinus molle (tzw. "peruwiańskiego drzewa pieprzowego"), zwanych też ziarnami schinusowymi. Owoce te mają czerwonofioletową, kruchą otoczkę i używane są jako zamiennik pieprzu czarnego, do którego podobne są wielkością i smakiem
4.pieprzu gwinejskiego (Piper guineense)
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#14

Do jakich potraw dodawać czerwony pieprz?
Problem z czerwonym pieprzem polega na tym, że albo nie jest czerwony, albo nie jest pieprzem.

Kupując tak zwany pieprz kolorowy w ziarnach, otrzymujemy mieszaninę pomarszczonych, twardych kuleczek w kolorach czarnym lub ciemnobrązowym, oliwkowozielonym, kremowym i koraloworóżowym. Jednak te ostatnie nie są owocami piper nigrum, pieprzu czarnego, a schinus terebinthifolius, pieprzowca brazylijskiego, rośliny z rodziny nanerczowatych.
Pieprz różowy czy też brazylijski ma łagodny, słodkawy smak, a jego zasuszone owoce są bardziej kruche, niż jagody pieprzu czarnego.
Aby w pełni cieszyć się smakiem brazylijskiego pieprzu, nie powinno się go mieszać z innymi kolorami ziaren.
Najdoskonalej komponuje się on z owocami morza, ale świetnie nadaje się również do lekkich sosów śmietanowych, vinaigrette'u i do celów dekoracyjnych.
Zawsze dodawaj czerwony pieprz pod koniec przyrządzania potrawy, ponieważ długotrwałe gotowanie niszczy jego subtelny smak.

Czy istnieje jednak czerwony pieprz, ale taki prawdziwy, owoc piper nigrum, pieprzu czarnego?
Otóż, choć to niezmierna rzadkość, można natrafić na taki przysmak.
Jest on jednak niespotykanym niemal rarytasem nawet w tropikach – tam, gdzie rośnie pnącze piper nigrum.
W przeszłości spotykany był głównie w postaci konserwowej – w occie lub solance.
Obecnie jednak, dzięki stosowaniu liofilizacji, możesz cieszyć się słodkim i owocowym smakiem, ciepłym i pikantnym.

Jaka jest różnica między pieprzem czerwonym a innymi odmianami kolorystycznymi?
Odmienna barwa spowodowana jest specyficznym czasem zbiorów i sposobami przetwarzania jagód.
Są one pozostawiane na pnączu, aż kompletnie dojrzeją, a gdy przybiorą już złotawobrązowawą barwę, są zrywane ręcznie.

Dojrzałe jagody czerwonego pieprzu są niezwykle delikatne, dlatego muszą być jak najprędzej przetworzone – czy to zalane octem lub solanką, czy to wysuszone.
Ponieważ jednak tradycyjne suszenie nie zachowuje subtelnego smaku pieprzowych jagód, a papierowa skórka kruszy się pod najlżejszym nawet dotykiem.
Całe szczęście jest jeszcze liofilizacja, odwadnianie w niskich temperaturach – i to ona pozwala nam cieszyć się smakiem i aromatem czerwonego pieprzu, niezbyt palącym, ciepłym i owocowym.

Ziarna czerwonego pieprzu nie mielą się dobrze w żadnym rodzaju młynka.
Najlepiej jest zgnieść je w moździerzu albo wrzucić do foliowego woreczka i rozwałkować.
Pieprz ten świetnie komponuje się ze świeżymi krewetkami, homarem i cytrusami.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#15

Gdzie pieprz rośnie ?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie.
Jest ponad 700 gatunków roślin z rodziny pieprzowatych.
Są to rośliny zielne, pnącza, krzewy i drzewa.

Pieprz Czarny
Popularny u nas Pieprz Czarny to owoc rośliny Piper Nigrum, pnącza  pochodzącego z Indii, a obecnie uprawianego w wielu krajach strefy tropikalnej.
Pieprz Czarny-Piper Nigrum ma dużą zawartość olejków eterycznych oraz alkaloidu piperyny, która przyśpiesza przemianę materii.
To właśnie dzięki piperynie, szybciej strawimy tłusty posiłek, jeżeli dodamy do niego Pieprzu.
Smak Pieprzu Czarnego wszyscy znają.

Oprócz Pieprzu Czarnego możemy kupić też Pieprz Biały, Zielony, Czerwony, Różowy oraz kolorowy, który jest mieszanką wymienionych rodzajów pieprzu.
Owoce Pieprzu Czarnego-Piper Nigrum w naturze, czarne są, gdy dojrzeją.
Pieprz Czarny kupowany przez nas jako przyprawa swój czarny kolor uzyskuje jednak dzięki suszeniu i fermentacji  niedojrzałych czyli zielonych owoców.

Pieprz Zielony
To po prostu zielone, niedojrzałe owoce Pieprzu Czarnego-Piper Nigrum, które nie zostały poddane procesowi fermentacji i zachowały swój naturalny kolor.

Pieprz Biały to również owoce Pieprzu Czarnego-Piper Nigrum, są to owoce dojrzałe.
Tak więc, wydawałoby się, że dojrzałe owoce pieprzu Czarnego-Piper Nigrum mają kolor biały, a jednak nie, mają kolor czarny.
Biały kolor uzyskuje się przez moczenie w wodzie dojrzałych owoców, a następnie usuwana jest skórka.
To właśnie skórka zawiera najwięcej piperyny, która nadaje ostry smak.

Po co ta zabawa w kolory ?
Pieprz Czarny czyli taki sfermentowany, ma najbardziej wyrazisty, ostry smak.
Pieprz Biały jest łagodniejszy w smaku, ale za to bardzo aromatyczny.
Pieprz Zielony czyli niedojrzały, niefermentowany jest najłagodniejszy w smaku, 
W skali od 1 do 10  ostrości Pieprzu Czarnego można określić na  9, Pieprzu Białego na  7, a Pieprzu Zielonego na 4.
Tyle zachodu z pieprzem!
No cóż, Pieprz to najstarsza przyprawa świata, znana od ponad 4000 lat i bardzo cenna.
Pieprz był pierwszą zamorską przyprawą, którą handlowano na dużą skalę. 
Pieprz Czarny (Piper Nigrum ma wiele odmian, różniących się wielkością nasion, jak również zawartością piperyny i olejków eterycznych.
Cały czas jednak mówimy o jednej roślinie, pnączu Piper Nigrum.
Jak wspomniałam na początku, do rodziny pieprzowatej należy ponad 700 roślin, ale do Europy sprowadzane są głównie owoce Pieprzu Czarnego (Piper Nigrum).
Niektóre z pozostałych rośliny pieprzowych również stosowane są jako przyprawy, ale głównie lokalnie.
Część z nich ma zastosowanie w medycynie ludowej, a część ma charakter ozdobny.
Na tym można by zakończyć opowieść o Pieprzu, gdyby nie jeden kolor, czerwony.

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#16

Na tym można by zakończyć opowieść o Pieprzu, gdyby nie jeden kolor, czerwony.
Pieprz Czerwony
W Pieprzu kolorowym, oprócz Czarnego, Zielonego i Białego, znajdziemy Pieprz Czerwony i Różowy.
Te czerwone i różowe kulki tak sprytnie podrzucone do Pieprzu, tak na prawdę Pieprzem nie są, tzn. nie pochodzą z rośliny z rodziny pieprzowatych.
Są to owoce drzew z rodziny Anacardiaceae czyli nanerczowatych zupełnie nie spokrewnionej z pieprzowymi. 

Wyróżniamy tu dwa gatunki drzew:
Schinus Terebinthifolius-Pieprzowiec Brazylijski
Schinus Molle-Pieprzowiec Peruwiański.
W mieszankach Pieprzowych dostępnych w naszych sklepach znajdziemy zarówno Pieprz Brazylijski Czerwony, jak i Pieprz Peruwiański, Różowy. 
Obydwie rośliny pochodzą z Ameryki Południowej, mają lekko pikantny smak, przy czym Pieprz Peruwiański, Różowy jest trochę bardziej aromatyczny od Brazylijskiego Czerwonego. 
Ziaren tych nie ma potrzeby mielić, wystarczy lekko je rozgnieść. 
Nadają się do przyprawiania zarówno potraw słonych, jak i słodkich. 
Całymi ziarnami można udekorować desery i inne potrawy. 
Obydwa zawierają kapsaicynę odpowiedzialną za ostry smak, która podobnie jak piperyna przyspiesza metabolizm. Pieprz Czerwony i Różowy znajdziemy na półkach sklepowych, nie tylko w postaci suchych kulek, ale także w słoikach, zalane w solance lub marynowane. 
W taki sam sposób przyrządzany jest też Pieprz Zielony. 

Warto tu zaznaczyć, że istnieje również Pieprz Czerwony z rodziny pieprzowatych, jednak jest on bardzo rzadki i bardzo drogi i w praktyce w naszych sklepach raczej się go nie kupi.

Drzewa Pieprzowe, a zwłaszcza Pieprzowiec Peruwiański rosną również w klimacie śródziemnomorskim gdzie sadzone są także w celach ozdobnych. 
Są to drzewa wiecznie zielone tzn, że nie zrzucają liści na zimę. 
Wiotkie, zwisające gałęzie Pieprzowca Peruwiańskiego wyglądają rzeczywiście bardzo dekoracyjnie.
tutaj opisany
https://blaszakal.wordpress.com/2015/04/...-rosnie-2/

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz
#17

Pieprz znany jest w kuchni nie od dziś. 
Swoją sławę zawdzięcza nie tylko charakterystycznemu smakowi, ale również i cudownym właściwościom leczniczym. Pieprz dodajemy praktycznie do wszystkiego od zup, przez warzywa aż do mięs. 
Posiada on liczne właściwości zdrowotne oraz lecznicze. 
Natomiast w kuchni jest niezastąpiony i posiada szerokie zastosowanie. 
Zobacz co warto wiedzieć o Pieprzu.

Wielu z Was słysząc Pieprz z pewnością ma przed oczami czarny i zmielony. 
Czy wiecie jednak, że istnieje kilka rodzaju pieprzu? 
Co ciekawe wszystkie odmiany pochodzą z jednej rośliny.

Pieprz Czarny
Są to niedojrzałe owoce ususzone na słońcu i poddane fermentacji. 
To właśnie ona nadaje Pieprzowi ten czarny, charakterystyczny kolor.  
Ten rodzaj jest najbardziej ostry i aromatyczny.
Pieprz Biały
Dojrzałe owoce pieprzu, które  moczy się, a następnie usuwa z nich wierzchnią warstwę. 
Po tym procesie Pieprz ponownie się suszy dzięki czemu uzyskuje biały kolor. 
Pieprz posiada intensywny aromat i delikatny smak.
Pieprz Zielony
To z kolei są niedojrzałe ziarna. 
Swój kolor zawdzięczają sposobie suszenia, który nie odbywa się na słońcu tylko w niskich temperaturach.  
Jest to jedna z najbardziej łagodnych odmian Pieprzu.
Pieprz Czerwony lub inaczej Różowy
Dojrzałe owoce pieprzu. 
W procesie tworzenia w ziarnach pozostawia się otoczki i marynuje je w solance bądź occie. 
Smakiem przypomina Pieprz Zielony i posiada żywiczny aromat.
Pieprz Cytrynowy
Łączy w sobie Pieprz Biały lub Czarny z dodatkiem kwasku cytrynowego, który nadaje żółty kolor oraz cytrynowy aromat.

Właściwości zdrowotne
Wszystkie cenne właściwości Pieprzu biorą się z piperyny czyli alkaloidu. 
To właśnie on jest cennym składnikiem Pieprzu i znajduje się na  jego wierzchniej warstwie skórki.
Piperyna wzmaga emisję energii cieplnej przez organizm, dzięki czemu zwiększa się zużywanie zapasów tłuszczowych, a tym samym sprzyja odchudzaniu.
Dodatkowo spowalnia się proces powstawania nowych komórek tłuszczowych a pobudza się produkcja soków żołądkowych. 
To wszystko przyspiesza trawienie, ale również i powoduje wzmożone łaknienie.
Jedząc Pieprz zwiększasz przyswajalność składników odżywczych, mineralnych oraz wielu witamin. 
Przyspieszeniu poddawana jest również absorpcja kurkuminy dzięki czemu działa odkażająco oraz przeciwzapalnie.
Innymi cudownymi właściwościami Pieprzu jest działanie przeciwbiegunkowe oraz moczopędne a także oczyszczające organizm z toksyn. 
Piperyna to również antyoksydant więc wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Skutki uboczne
Niestety wszystko w nadmiarze może szkodzić i podobnie jest z Pieprzem. 
Jedzony w bezpiecznych ilościach nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Kiedy jednak przesadzimy z ilością Pieprzu to nasza błona śluzowa żołądka ulegnie podrażnieniu i doprowadzi do bólów żołądka. 
Pamiętajcie więc, aby jeść z głową.
https://urodaizdrowie.pl/pieprz-wlasciwo...ieprzowke/

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości