Nalewki
#1

Wino z cebuli

Składniki:
- 200 g cienko pokrojonej cebuli
- 100 g jasnego płynnego miodu
- 600 g białego wina

Cebulę wymieszać z miodem i zalać winem. Składniki odstawić do macerowania na 48 godzin. Przefiltrować.
Używać 2-4 łyżeczki dziennie przy awitaminozie. W ten sposób przygotowane wino ma właściwości wzmacniające cały organizm.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#2

Nalewka cebulowa
Pokrojoną w plastry cebulę ułożyć w słoiku, zalać czystą wódką i postawić na 10-14 dni w ciepłym miejscu. Zlać do butelki i przechowywać w temperaturze pokojowej.
Wcieranie nalewki w skórę głowy wzmacnia cebulki włosowe.

Według innego przepisu:
1/ nalewka mocniejsza: macerować przez 10 dni świeże cebule w alkoholu 90% w stosunku 1:1, popijać 3-5 łyżeczek dziennie (jedna łyżeczka zawiera 5 g cebuli) na zaparcia i kamicę moczową.
2/ nalewka słabsza: macerować cebulę jak wyżej w alkoholu 20%; stosować 5-10 g dwa razy dziennie z dodatkiem osłodzonej wody przy posiłkach; działa ona bakteriobójczo i pobudzająco na czynność wydzielniczą jelit.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#3

Cytrynowy napój uzdrawiający
Sok z jednej cytryny i napar z łyżki melisy zalać szklanką wrzątku. Dolać do tego kieliszek wódki lub rumu.
Ten napój doda energii i wzmocni siły witalne.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#4

Wino z chrzanu
Garść świeżo startego chrzanu zalać 1/2 l białego wina gronowego. Dobrze zakorkować i postawić w chłodnym miejscu - w piwnicy lub w lodówce. Po kilku dniach można zażywać.
Stosować przy niestrawności, niedomaganiu wątroby, nerwicy żołądka i nieżytach przewodu trawiennego. Zażywać 2-3 razy dziennie 1 łyżkę przed jedzeniem.
Jako środek przeciwszkorbutowy pić 30-40 ml dziennie.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#5

Nalewka propolisowa
Kit pszczeli najpierw oczyszcza się z odnóży pszczół i innych zanieczyszczeń, na ile jest to możliwe, potem odważa 100 g i wkłada do zamrażarki. Twarda masę trzeba zemleć porcjami w młynku elektrycznym i zalać 80-85% spirytusem. Nalewka propolisowa przy takim stężeniu alkoholu wykazuje najwyższą aktywność.
Aby otrzymać takie stężenie, 500 ml 95% spirytusu miesza się z 50 ml gotowanej zimnej wody (spirytus wlewać do wody, nie odwrotnie). Po kilku godzinach rozcieńczonym spirytusem (500 ml) należy zalać 100 g zmielonego kitu i odstawić na 2-5 dni w ciemne miejsce. Aby przyśpieszyć macerowanie, od czasu do czasu warto potrząsnąć butelką.
Następnie mieszankę przelewa się przez lejek, na którym leży kawałek watki. Powstaje czysty 20 % propolis, który przechowuje się w ciemnych buteleczkach.
- Na wzmocnienie odporności: zażywać przez kilka miesięcy raz dziennie 20 kropli 20% nalewki propolisowej z dodatkiem miodu, cukru lub wody (dla diabetyków). W aptekach można kupić słabszą, bo 10% nalewkę propolisową.
- Przy bólach gardła i migdałków: 10 kropli nalewki wlać do 1/2 szklanki ciepłej wody i płukać gardło kilkakrotnie w ciągu dnia. Płukanie przynosi też doskonałe rezultaty przy paradontozie i innych stanach zapalnych jamy ustnej.
- Przy silnym katarze i zapaleniu oskrzeli - inhalacje: 30 kropli nalewki wlać do parownika lub miseczki z gorącą wodą, nakryć głowę ciepłym ręcznikiem i wdychać dobroczynne opary.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#6

Wino pobudzające
Liście szałwii macerować przez tydzień w 1 l wina.
Pić 1-3 łyżki po posiłku.
Wino działa pobudzająco na asteników i neurasteników, ludzi wyczerpanych fizycznie i zmęczonych długotrwałą pracą umysłową. Do stosowania także w przypadkach nerwicy wegetatywnej i gorączki przerywanej.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#7

Nalewka z pietruszki
Sok z korzenia pietruszki zmieszany w równych ilościach ze spirytusem 70% łagodzi bóle. Przy nerwobólu zębowym zwilżać w nalewce palec i pocierać policzki oraz wzdłuż przebiegu nerwu dziąsła.
Flakonik trzymać szczelnie zamknięty.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#8

Francuskie wino z selera
Poszatkowany duży korzeń selera przysypuje się cukrem, zalewa winem (najczęściej bordeaux) i zostawia do zmacerowania na 48 godzin. Następnie całość należy zmiksować i przefiltrować.
Dziennie powinno się wypijać po dwie szklanki takiej mikstury. W smaku przypomina ona ananasa. Wino ma działanie ogólnie wzmacniające.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#9

Nalewka czosnkowa
50 g pokrojonego czosnku zalać 250 ml wódki 40%. Często wstrząsać. Przez 10 dni składniki powinny się macerować. Całość odfiltrować.

Stosować jako antyseptyk, do rozszerzania naczyń krwionośnych, na obniżenie ciśnienia krwi tętniczej, na bóle reumatyczne.

Na astmę - pokropić kostkę cukru pięcioma kroplami nalewki i ssać w chwili ataku.

Na obniżenie ciśnienia krwi i jako środek przeciwdziałający miażdżycy - inna nalewka czosnkowa:
1 kg czosnku zalać 1/2 l wódki. Pić 2 razy dziennie po 30 kropli przez kilka dni.
Można też zmiażdżyć 26 ząbków czosnku i dodać do tego sok z trzech cytryn. Zalać 1l przegotowanej, zimnej wody. Odstawić na 2-3 dni. Pić 2 razy dziennie po kieliszku.

Jeszcze inny przepis polecany szczególnie w początkowej fazie miażdżycy oraz jako środek przeciwdziałający jej powstawaniu. Zaleca się stosować ją przez długi okres:
100 g obranych i drobno pokrojonych ząbków czosnku zalać 200 ml czystej wódki zbożowej i odstawić na 7 dni. Nalewkę przyjmuje się przed głównymi posiłkami, 2-4 razy dziennie po 20 kropli.
/dr Jadwiga Górnicka/

Powinnam sobie zrobić dla zdrowotności tę ostatnią nalewkę.  Uśmiech
Odpowiedz
#10

Wino szpinakowe
Jedną szklankę czerwonego wina zmieszać z 1/5 szklanki świeżego soku ze szpinaku.
Wskazane jest dla rekonwalescentów. Należy pić porcjami 1 szklankę przez cały dzień.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#11

Natka! Dzięki za nalewkę czosnkową - przyda się Buźki
Odpowiedz
#12

Kasha40, miło mi, że moja pisanina może się komuś przydać. Buziak
Odpowiedz
#13

Nalewka z przetacznika
Dwie pełne garście kwitnącego, drobno pokrojonego ziela przetacznika zalać 1 l czystej wódki (38-40%) i pozostawić na słońcu lub w ciepłym miejscu na 14 dni.
Używać tej nalewki do nacierania chorych miejsc lub pić 3 razy dziennie po 15 kropli z odrobiną wody lub herbaty. Stosowana wewnętrznie działa oczyszczająco.

Napar przy migrenie
W równych ilościach wymieszać kwiat lawendy, ziele dziurawca, ziele bukwicy, ziele przetacznika, kłącze tataraku.
Zaparzać 1 łyżkę ziół w 1 szklance wrzątku. Pić 2 razy dziennie przed jedzeniem po 1/2 szklance naparu.
Odpowiedz
#14

Nalewka z żywokostu lekarskiego
Umyte korzenie żywokostu pokroić, zalać czystą wódką, pozostawić w ciepłym miejscu na 10-14 dni. Stosuje się ją do nacierania bolących miejsc i do okładów przy uszkodzeniach kręgosłupa, chorobach reumatycznych, bólach stawów.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#15

Nalewka z kwiatów dziewanny wielokwiatowej
100 g świeżych kwiatów dziewanny wielokwiatowej zalać 500 ml spirytusu, mocno wstrząsnąć butelkę i odstawić na 2 tygodnie.
Pić 15-20 kropli wymieszanych z kieliszkiem wody przy przeziębieniach. Nalewkę można też wcierać w skórę przy bólach kostnych i stawowych.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#16

Rozgrzewający napar z kwiatów dziewanny wielokwiatowej
Wymieszać w słoiku po łyżce kwiatów i liści podbiału, kwiatów dziewanny, miodunki, liści babki lancetowatej oraz 2-4 łyżki suszonych malin. Łyżkę mieszanki zaparzyć w szklance wrzątku i wypić gorącą. Można osłodzić miodem.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#17

Wino z zielonej pietruszki św. Hildegardy
10 łodyg zielonej pietruszki razem z liśćmi zalać 1 l wina gronowego. Dodać 1-2 łyżki octu winnego i gotować 10 minut. Dodać 300 g miodu i gotować kolejne 4 minuty. Odcedzić, przelać do czystych butelek i zamknąć.
Pić przy dolegliwościach sercowych 2-3 łyżki dziennie.Wino wzmacnia serce i łagodzi kłucia sercowe.
Przepis ten opracowała święta Hildegarda, która pozostawiła bardzo wiele receptur zielarskich. Wino pomaga nawet przy dusznicy bolesnej, można je pić także przy zdenerwowaniu i stresie.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#18

Wino z żółtej prymulki (pierwiosnka lekarskiego)
Kwiaty prymulki wrzucić do dwulitrowej butelki i zalać białym winem, tak aby przykrywało kwiaty. Butelkę lekko zakorkować i pozostawić na 14 dni na słońcu.
Pić 2 duże łyżki 2 razy dziennie przy dolegliwościach sercowych oraz jako środek regulujący krążenie krwi.
Przeciwwskazania: skłonność do alergii, choroby przewodu pokarmowego, jak choroba wrzodowa czy ostry nieżyt żołądka.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#19

Wino melisowe
26 g rozdrobnionych liści melisy macerować 3 dni w 1/2 l białego wina gronowego, następnie przecedzić.
Pić po 2 łyżki 3 razy dziennie jako środek uspokajający i przeciwskurczowy.
/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#20

Nalewka ze skrzypu
100 g świeżego skrzypu zalać 50 ml żytniówki i pozostawić na 14 dni na słońcu lub w ciepłym miejscu. W tym czasie kilka razy dziennie mieszać nalewkę.
Doskonale działa na pocące się nogi. Czyste stopy nacierać płynem, ponadto podczas kuracji pić na czczo napar ze skrzypu.
Pomocna jest także kąpiel stóp w wywarze ze skrzypu: 100 g ziela zalać na noc zimną wodą, następnego dnia podgrzać i wlać do miski. Kąpiel stóp powinna trwać 20-30 minut. Tego samego wywaru można używać kilkakrotnie, po podgrzaniu.

Napar ze skrzypu na łupież
Czubatą łyżeczkę ziela zaparzyć w 1/2 l wrzątku. Kiedy napar ostygnie, przecedzić go i kilkakrotnie spłukać nim włosy. Następnie wymasować skórę głowy i wetrzeć oliwę. Pozostawić na kilka godzin.
Kurację stosować do ustąpienia łupieżu.

Okłady z naparu ze skrzypu na swędzącą skórę
Czubatą łyżeczkę ziela zaparzyć w 1/2 l wrzątku. Kiedy naciągnie, zmoczyć gazę i przykładać do chorych miejsc, najlepiej na noc, przy wysypkach, strupach, szorstkiej skórze.
Taki okład pomaga także przy krwawieniach z nosa oraz przy ostrodze piętowej.

/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#21

Nalewka pokrzywowa
Korzenie wykopane wiosną lub jesienią dokładnie umyć, drobno pokroić i zalać 38-40-proc. wódką. Odstawić w ciepłe miejsce. Po 14 dniach można już wcierać nalewkę we włosy. Nawet rzadkie włosy po takiej kuracji stają się gęste, puszyste i błyszczące.
Doskonale wzmacnia też włosy mycie ich w odwarze ze świeżej pokrzywy. Wystarczy świeże łodygi razem z liśćmi zalać wrzątkiem, zagotować, ostudzić i po odcedzeniu płukać odwarem włosy. Nalewka ta jest skuteczna również przy leczeniu trądziku.

Ciastka z pokrzywą
15 g nasion pokrzywy, 60 g mąki żytniej, woda, odrobina miodu

Z mąki i wody zagnieść ciasto, dodać zmielone nasiona pokrzywy i miód, zagnieść ponownie. Uformować 6 ciastek i upiec w piekarniku w temperaturze 150 stopni C.
Dawać dziecku jedno dziennie. Stosować kurację przez dwa tygodnie. Jest to przepis zalecany przy mimowolnym moczeniu dzieci.

/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz
#22

Nalewka z dziurawca
2 pełne garście kwiatów dziurawca, zebranych w słoneczny suchy dzień, zalać 1 l wódki i pozostawić na słońcu lub w ciepłym miejscu na 3 tygodnie.
Pić 3 razy dziennie, po 10-15 kropli wymieszanych z łyżką wody.
Mikstura pomaga w stanach nerwicowych i przy bezsenności, a także przy dolegliwościach wątroby.
Przeciwwskazania do stosowania: wrażliwość na promienie nadfioletowe, uszkodzenia wątroby i nerek oraz wysoka gorączka.

Herbatka z dziurawca i poziomki
Wymieszać w pojemniku 2 części ziela dziurawca oraz tyle samo ziela poziomki. Dodać po jednej części suszonych owoców i liści malin oraz tyle samo mięty.
Łyżkę mieszanki zaparzyć w szklance wrzątku. Pić 2-3 razy dziennie przy ropnych wypryskach na skórze, trądziku oraz tłustej cerze.

Kąpiel z dziurawca
100 g świeżych lub 200 g suszonych ziół zalać wieczorem zimną wodą, rano podgrzać i dodać do kąpieli (przez sito). Kąpiel pomocna jest przy drżeniu kończyn. Czas trwania kąpieli - 20 minut.

/dr Jadwiga Górnicka/
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości