XI - Siła (Moc)
#1

   
Karta Tarota Siła, Moc
Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Odpowiedz
#2

Karta Moc znana też jako Siła przedstawia młodą kobietę ujarzmiającą lwa. Czasem przedstawiana jest postać gładząca dzikie zwierzę po głowie.
Kobieta z łatwością zamyka paszczę lwa, jakby robiła to bez żadnego wysiłku. Nie posiada też żadnej broni, która zmusiłaby zwierzę do posłuszeństwa. Nie jest agresywna ani brutalna wobec zwierzęcia. Jedyna siła, jakiej używa pochodzi z jej wnętrza. Jej wewnętrzna energia daje jej moc do dokonania zdawałoby się rzeczy niemożliwych.

Karta kojarzy się z siłą i witalnością, także z aktywnością fizyczną. Może oznaczać także aktywność duchową, walkę z przeciwnościami, równowagę, opanowanie, zwycięstwo, pewność siebie, poskromienie złych pasji i instynktów, pracowitość, wytrwałość, namiętność.
Moc oznacza, że trzeba odnaleźć wiarę w siebie, rozwijać poczucie własnej godności i wartości, co da wewnętrzną siłę. Mówi, że tak przygotowanym można przystąpić do działania i bez większych problemów realizować postawione sobie zadania. Posiadanie wewnętrznej mocy pozwoli na osiągnięcie sukcesu, zapewni odpowiedni zasób energii do nowych pomysłów przydatnych do realizacji swoich zamierzeń.

Karta odwrócona – swoim działaniem możesz sobie zaszkodzić, bo brakuje ci przygotowania do radzenia sobie w danej sytuacji.
Negatywne emocje, nerwowy pośpiech, nieopanowanie, złość, słaba kondycja fizyczna, brak energii do działania, brutalność, sadyzm.
Odpowiedz
#3

XI. VIII MOC ZAUFANIE

Karta Wielkich Arkanów stanowi ich dokładny środek dziesięć kart za nami, dziesięć kolejnych przed nami. Nazwy dla tej karty w różnych językach są identyczne, francuskie określenie La Force lub angielskie Force oddają tę samą treść. Choć niekiedy pojawiają się też określenia Siła, Poskromiony Lew lub Pragnienie, to jednak symbolizuje naszą wewnętrzną siłę.

Ta karta prawie zawsze przedstawia kobietę, która poskromiła lwa, króla zwierząt. Jedynie w Tarocie Swiss jest nim mężczyzna, co z pewnością nawiązuje do mitu o Herkulesie. Tu ma miejsce także walka, podczas której kobieta z łatwością pokonuje lwa. Na środku swej drogi znajdujemy w sobie wewnętrzną energię, z którą musimy się teraz obchodzić zręcznie i dyplomatycznie. Dotarliśmy do punktu kulminacyjnego naszej wędrówki zbierając życiowe doświadczenia. Możemy powiedzieć, posługując się sportowym językiem, że znaleźliśmy się na półmetku.

ZNACZENIE KARTY: lew zawsze symbolizował słońce. Nauczyliśmy się już obchodzić z naszym wewnętrznym słońcem, ale ten umiejętny kontakt musi dotyczyć zarówno świata zewnętrznego, jak i naszego wnętrza. To, że za główny symbol tej karty wybrano kobietę, świadczy o głębokiej mądrości, bo przecież kobietom przypisuje się niechęć do odgrywania roli bohaterów. Jeśli nimi się stają, to tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ponieważ słońce utożsamiane jest na płaszczyźnie ezoterycznej z sercem, można wyciągnąć wniosek, że zbyt duża ofiara złożona z serca prowadzi do rezygnacji z nas samych, a zbyt mało ciepła płynącego z serca, sprawia, że po prostu zamarzamy. Wszystkie postacie przedstawiane są bez broni. Ich lwia siła, moc płynie z ich wnętrza. Tu nie jest potrzebne berło czy bicz. Tylko w Tarocie Ansata pojawia się na rysunku kij stosowany do tresury, służy on jednak tylko do kierowania zwierzęciem i nawet go nie dotyka. Lew tkwi w każdym z nas, jest wewnętrzną siłą, która chce, by ją poskromiono i kierowano nią. Spotęgowana siła wymaga umiejętnego jej użycia. Już w starożytnej mitologii najdzikszy i najsilniejszy bóg Mars poddawał się bogini Wenus bez jakiejkolwiek walki. Kogo prowadzi miłość, ten nie potrzebuje przemocy, ten wie, co oznacza wspólnota. Ten jest nie tylko punktem kulminacyjnym, ale także punktem zwrotnym, ponieważ zdobycie wewnętrznej mocy jest czymś innym niż jej posiadanie.


ZNACZENIE SYMBOLICZNE: aby móc, trzeba mieć wiarę w swą moc. Człowiek, który ją zachowuje, idzie naprzód i przeszkody znikają przed nim jak fantomy. Aby stać się silnym, trzeba pokonać w sobie słabość serca i wypełniać swój obowiązek zgodnie z własnym sumieniem. Karta mówi o walce i woli zwycięstwa, które przynoszą efekt tylko wtedy, gdy człowiek panuje nad swą siłą, i nie pozwala jej się zdominować. Moc symbolizowana jest przez kobietę, co oznacza konieczność odrzucenia agresji i brutalności. W swym znaczeniu elementarnym, Moc przedstawia tę spośród sił człowieka, którą można wykorzystać w pełni na wszystkich planach, Karta ta zapowiada wielką potęgę. Przedstawia tę samą siłę, jaka przejawia się w koncepcji artystycznej i w akcie seksualnym. Karta ta mówi o istnieniu protekcji I Kosmosu, ale jednocześnie ostrzega przed rozpraszaniem siły.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: jasny osąd. Zdolność realizacji, inicjatywa. Dominacja namiętności, przebojowość. Odwaga, tupet. Czasami gwałtowność, złość, niedyskrecja.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: Moc jest kartą optymizmu i zaufania do samego siebie. Najbardziej śmiałe wysiłki muszą zakończyć się sukcesem. Karta ta zapowiada dużą odporność fizyczną. Wzmacnia system wartości. Czasem mówi o takich skłonnościach, jak złość, gwałtowność, wylewność, gadatliwość, niedyskrecja, ale także wspaniałomyślność, otwartość, przywiązanie i duch poświęcenia. Skłania do prostowania błędów, do zbyt głębokiego wnikania w życie bliźnich, ale odbywa się to bez antagonizmów, kłótni, przemocy. Jest kartą pasji, namiętności, która mówi, że serce ma pierwszeństwo przed głową i że siła często panuje nad prawem. Zapowiada zmagania ,w których śmiałość, wytrzymałość i tupet przynoszą triumf. Pokazuje, że przemoc i siła są czasem bardziej wskazane niż dyplomacja albo półśrodki. Radzi raczej przeciąć konflikt niż tracić czas na rozwiązania. Jest kartą sposobów śmiałych, ale nie podłych. Wróży pytającemu to wszystko, co może go protegować albo bronić.

Najlepsze miejsca w rozkładzie: z kartą Słońce (siła + serce), z kartą Papież (siła + ideał), z kartą Pustelnik (siła + mądrość), z kartą Sąd (siła + geniusz).
źródło:internet
Odpowiedz
#4

MOC
XI


Karta Mocy przedstawia młodą osobę (mężczyznę lub kobietę) ujarzmiającą lwa. Czasem przedstawiana jest postać gładząca dzikie zwierzę po głowie. W wersji uproszczonej na karcie widoczny jest Herakles walczący z lwem nemejskim.

Siła, energia, aktywność fizyczna i duchowa, walka z przeciwnościami, równowaga, opanowanie, zwycięstwo, pewność siebie, poskromienie złych pasji i instynktów, pracowitość, wytrwałość, odróżnianie prawdy od kłamstwa, praca fizyczna, sport, chęć posiadania dzieci.

Moc, znana także jako Siła. Czasem kojarzona z postacią Herkulesa. Karta ta kojarzy się z siłą i witalnością, a także z aktywnością fizyczną. Karta podobna do arkana „Rydwan", lecz przedstawia człowieka bez zbroi, zdolnego jednak do ujarzmienia Lwa.

Opanowałeś trudną sztukę zjednywania sobie ludzi, panujesz nad swoimi negatywnymi emocjami. Cechuje Cię wyrozumiałość i nieegoistyczny wgląd w sprawy innych. Twoja siła równa jest wielkości Twego serca. Karta dotyczy także ogólnie walki z trudnościami, a także uprawiania sportu.

Oznacza, że następuje konieczność rozwinięcia wiary w siebie, poczucia własnej godności i wartości, co da wewnętrzną siłę. Informuje, że możesz teraz przystąpić do działania. Prawdopodobnie nikt nie będzie mógł odmówić Ci współpracy oraz chętnie będzie dla Ciebie pracować i choć efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie, wszystko pójdzie po Twojej myśli. Postępuj według określonego planu i nie łam dotychczasowych norm. Masz moralne prawo i wielką moc do osiągnięcia sukcesu. W najbliższym czasie nie zabraknie Ci energii i pomysłów do realizacji swoich zamierzeń.

W zależności od położenia karty w rozkładzie, wykorzystaj jej duży potencjał energii, dla określonej tam sprawy. Jeśli pojawia się we wróżbie dla kobiety oznacza, że stoisz przed ważną decyzją, którą musisz sama podjąć. Inne znaczenie ma dla mężczyzn. Sygnalizuje, że siła fizyczna to niejedyny rodzaj możliwości rozwoju. Należy zwrócić większą uwagę na rozwijanie swojego wnętrza.

Karta odwrócona - swoim działaniem, w sprawie wskazanej przez położenie karty, możesz sobie szkodzić, nie jesteś przygotowany do radzenia sobie w takiej sytuacji. Negatywne emocje, nerwowy pośpiech, nieopanowanie i złość, pozostawią Cię w żałosnym stanie. Staraj się unikać wpływania na bieg sprawy, bo nie czas i miejsce do tego. Musisz zadbać o swoją kondycję fizyczną, aby nabrać pewności siebie, a być może będziesz mógł powrócić do sprawy. Ta karta mówi, że brak Ci odpowiedniego zapasu energii do działania. W innych sprawach, sytuacja jest podobna.

Generalnie w układzie pozytywnym oznacza pracowitość i dbałość o stan fizyczny, zaś odwrócona brutalną walkę, a nawet sadyzm.
żródło:internet
Odpowiedz
#5

Przyjęte przez Artura Edwarda Waite’a przestawienie i zmiana numeracji kart Arkanów Moc i Sprawiedliwość jest sprzeczna z mistyką liczb i myśleniem mitologicznym.

Wiadomo, że A. E. Waite, duchowy ojciec najpopularniejszej do dziś talii kart, zmienił istniejącą aż do końca XIX w. kolejność Wielkich Arkanów, zamieniając miejscami ósmą i jedenastą kartę (Moc i Sprawiedliwość). Co prawda nie wyjaśnił, dlaczego to zrobił. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że miał do tego „wystarczające powody”.

Ten, kto pracuje z kartami Tarota bez uwzględnienia ich numeracji, może nie zwracać na to przestawienie uwagi (jeśli w ogóle je zauważy). Ale jak tylko ze względu na lepsze rozumienie kart zaczniemy uwzględniać ich liczby lub po prostu spróbujemy podejść do nich z punktu widzenia numerologii, od razu pojawia się pytanie – jaka kolejność jest prawidłowa?

Uważam, że kolejność Wielkich Arkanów jest ważna z trzech powodów:
1. Wielkie Arkana symbolizują „drogę bohatera”, określoną kolejnością etapów, obecną w mitach i baśniach. Jeśli choćby dwa etapy zostaną zamienione miejscami, ta kolejność zostaje zaburzona.
2. Mistyka liczb (a tym samym i numeracja Wielkich Arkanów jest jednym z ważniejszych kluczy do zrozumienia sensu kart.
3. Na końcu każdego rozkładu obliczam Kwintesencję. W tym celu dodaję liczby wszystkich kart rozkładu i dodaję cyfry z uzyskanego wyniku do tej pory, dopóki nie otrzymam wielkości w zakresie od 1 do 22. Wielki Arkan odpowiadający otrzymanej liczbie jest właśnie Kwintesencją i wskazuje pytającemu dalszą drogę, rekomendując taki czy inny następny krok. W tym przypadku numeracja kart jest szczególnie ważna i to zarówno ze względu na prawidłowe obliczenie Kwintesencji, jak i na to, żeby otrzymać prawidłową radę, czyli w przypadku omawianych kart, będzie to informacja czy podążać drogą ósmego Arkanu, czy jedenastego.

Na pytanie po co było mu potrzebne takie przestawienie kart, Waite odpowiadał bardzo niechętnie i zarozumiale. Czy tak naprawdę się kierował, możemy teraz jednie się domyślać. Natomiast jako zwolennik tradycyjnego porządku kart wywodzącego się z najstarszej zachowanej talii (Tarot Marsylski), wcale nie ukrywam przyczyn, którymi się kieruję.

A co mówi mistyka liczb?
Najpierw przypomnę, że 3 to liczba boska, 4 – ziemska, zaś 0 oznacza absolut.

Liczba 8
1. Dla pitagorejczyków 8 była liczbą sprawiedliwości, ponieważ zawsze dzieli się na równe części: 8 = 2 x 4; 4 = 2 x 2; 2 = 2 x 1.

2. Lemniskata (położona 8) była symbolem dwóch harmonijnie powiązanych światów. Możemy odnaleźć ją na karcie Maga, jako wyrażenie harmonii pomiędzy cywilizowaną osobowością, a jej pierwiastkiem zwierzęcym. Jakie znaczenie ma ten aspekt w odniesieniu do tematu sprawiedliwości wynika z następnego punktu.

3. Jeśli kwadrat lub krzyż jako symbol 4 oznacza ziemską realność, zaś 0 lub okrąg odpowiada sferom boskim bądź absolutowi, to ośmiokąt albo gwiazda o ośmiu promieniach przedstawia sobą granice między tym, co ziemskie (kwadrat) i boskie (okrąg). W związku z tym są one szczytem tego, co może osiągnąć człowiek dążący do wzniesienia się ponad ziemski świat (kwadrat) do świata boskiego (okrąg). W symbolice kolorów 8 odpowiada fioletowa barwa, ostatnia z całego spektrum, które człowiek może zobaczyć. Dalej jest ultrafiolet. Waite także wiąże ten kolor z pojęciem sprawiedliwości – ludzka sprawiedliwość powinna dążyć do boskiej nawet, jeśli nigdy jej nie dorówna. Fioletowa zasłona na jego karcie Sprawiedliwości symbolizuje właśnie tę granicę, za którą zaczyna się dla nas świat boski, tak jak i ośmiokąt, rozdzielający sfery kwadratu i okręgu.

Ośmioramienna gwiazda, symbol łączności z boskością, jest obecna na dwóch kartach. Na Arkanie Gwiazdy oznacza ona świadomość kosmicznego porządku i zaufanie do niego. Na koronie woźnicy (Rydwan) jej znaczenie jest inne. Tu wskazuje ona na jego boskie pochodzenie – podobnie jak Attis, Adonis czy Tammyz, wonica jest synem Wielkiej Bogini, boskim dziecięciem, powołanym, by działać i władać na ziemi (zgodnie z kwadratem umieszczonym na jego piersi).

Liczba 11
Jedenaście to „liczba grzechu”. Takie są historyczne przesłanki i można powiedzieć, że nie są one bezpodstawne, dlatego zwrócimy się do źródeł.
F. Schiller w swoim dramacie o Wallensteinie wkłada w usta astrologa wielkiego wodza następujące słowa:
wkłada w usta astrologa wielkiego wodza następujące słowa:
„ – Strzeż się jedenastki! Jedenaście, to liczba grzechu, przecież jedenaście to o jedno więcej niż Dziesięć Przykazań.”

Zapewne dzisiaj brzmi to nieco naiwnie. Jednakże okazuje się, że wielu kulturach liczba 10 była traktowana jak dobra, boska miara. Już pitagorejczycy uznawali ją za liczbę boską, która będąc sumą pierwszy czterech cyfr (1 + 2 + 3 + 4 = 10) tworzyło świętą dla nich tetraktadę:

____O____
___O_O___
__O_O_O__
_O_O_O_O_


Ukazane w taki sposób liczby od 1 do 4 układają się w czwórki, symbol życia ziemskiego, ale także i w boski trójkąt. Nie bez powodu pitagorejczycy traktowali tetraktadę jako symbol doskonałości. W tradycji judeochrześcijańskiej znanych jest Dziesięć Przykazań, w Kabale – dziesięć sefirot Drzewa Życia, a na Dalekim Wschodzie spotykamy dziesiątkę jako podwojony symbol pięciu żywiołów ( w wariancie in i jang), a także jako interpretację etapów drogi do doskonałości według zen.

Jeśli w związku z tym 10 oznacza doskonałość lub boski porządek, to 11 w istocie rzeczy można uznać za liczbę poza przedziałami.
Jeszcze mroczniej wygląda ta liczba w jednym ze starożytnych mitów, wyjaśniającym, skąd wzięła się różnica 11 dób między rokiem księżycowym (354 dni), a słonecznym (365 dni).

W tych czasach, kiedy rok miał jeszcze 360 dni, słoneczny bóg Ra przeklął swoją małżonkę Num, matkę bogów, dlatego że zdradzała go i miała licznych kochanków. Przekleństwo zaś było takie, że nie mogła ona urodzić ich dzieci ani w dzień, kiedy królowało Słońce, ani nocą, kiedy panował Księżyc. Kiedy się o tym dowiedział jeden z jej kochanków, a był to wielki Toth (sprytny Hermes), zdecydował się jej pomóc. Tak się złożyło, że nie dawno wymyśli nową grę, która bardzo się spodobała bogini Księżyca Selene. W związku z tym zaproponował jej zająć czas w dzień, kiedy ona i tak nie ma nic do roboty, grą w szachy. Stawką miała być jedna siedemdziesiąta druga część roku (360 : 72 = 5 dób).Grali wiele dni. Szczęście przechylało się to w jedną, to w drugą stronę. Jednak Toth nie byłby bogiem kupców, oszustów i złodziei, aktorów i graczy, jeśli nie spróbowałby pomóc Fortunie. Dzięki temu wygrał od księżycowej bogini pięć dni, które dołączył do bieżącego roku, a w związku z tym miał on 365 dni. On wstawił je w tą część kalendarza, którą Egipcjanie obchodzili jako czas wschodu Psiej Gwiazdy (Syriusza). To najbardziej gorące dni w roku, które wypadały w lipcu. Nie bez powodu Niemcy i niektóre inne narody Europy nazywają je do dziś „psimi”. Ponieważ te dodatkowe dni formalnie nie należały ani do Słońca, ani do Księżyca, Nut mogła spokojnie rodzić w tym czasie dzieci. Właśnie dlatego zło i brak honoru weszły do tego świata Jednakże te 5 dni, które Selene przegrała na rzecz Totka skróciły jej własny, księżycowy rok, który był liczony ilością nocy do 354 dób.

Od tamtej pory liczba 11 symbolizuje swego rodzaju chaotyczny czas zamętu „między wilkiem a psem”. W wielu kulturach jest taki okres kalendarzowy, kiedy wszystko wywraca się na drugą stronę. W takich dniach ludzie zapominają o swojej cywilizacji i wypuszczają na wolność drzemiące w nich dzikie siły. Do nich odnosiły się rzymskie saturnalia, weneckie karnawały, bachanalia, sabaty czarownic, wiejskie „pokojowe sądy” i wiele innych. W Niemczech do dziś urządza się piwne karnawały, które, choć może to zdziwić, zaczynają się 11 dnia 11 miesiąca o 11:11 czasu miejscowego, zaś ich komitet organizacyjny składa się z 11 członków.

I ponieważ to pragnienie „szleństwa0ö i ta stara siła, która pobudzała nawet najbardziej porządnych obywateli do uwolnienia się z dyżurnej miny, mankietów, fraka, krawata i gorsetu, źle łączyła się z cywilizacją, nie dziwi, że tego rodzaju zachowanie zostało uznane za grzech.
Jeśli porównamy kartę Mocy, którą nie bez powodu Crowley nazwał „Pożądanie” ze Sprawiedliwością, to tematykę liczby 11 odnajdziemy właśnie w Arkanie Mocy, jako że liczba 8 bardzo wyraźnie odpowiada idei sprawiedliwości.

A co mówi mitologia?
Jeśli zanalizujemy Wielkie Arkana jako etapy „podróży bohatera”, to dojdziemy do analogicznych wniosków.

Karta 8
1. Jeśli VII Arkan (Rydwan) symbolizuje archetypowy etap „startu” bohatera, jego wyjścia na świat zewnętrzny, to kolejny powinien opisywać pierwsze doświadczenia zdobyte przez człowieka po tym, jak porzucił rodzinny dom lub miasto, które dało mu życie i ochronę, po to, by iść swoją drogą. Przy tym pierwsze, czego powinien się on nauczyć, to pełna odpowiedzialność za siebie i wiedza o tym, że będzie zebrać plony z tego, co sam posiał. I jedno, i drugie wspaniale wyraża właśnie karta Sprawiedliwość.

2. Także język przechowuje wspomnienia o tym archetypowym etapie, przyjmując 8 jako symbol przejścia z ciemności ku światłu O ile pierwsze siedem Arkanów charakteryzuje etapy wzrostu bohatera, to Rydwan jest symbolem zakończenia tej jego fazy rozwoju. To znaczy, że VIII Arkan powinien uosabiać początek nowej fazy. To krok od dzieciństwa ku dorosłości, od pełnej nieświadomości do jasnej świadomości.

Na poziomie symbolicznym „nieświadomie” zazwyczaj uważane jest za „negatywne” i zestawiane z „nocą”. Stąd przejście od nieświadomości do świadomości, od negatywu do pozytywu w języku niemieckim (i wielu innych europejskich) polega na odrzuceniu początkowego „n” w słowie „noc” (Nacht – Acht) i przekształceniu go w słowo „osiem”:
niemiecki: Acht – Nacht
angielski: Eith – Night
francuski: Huit – Nuit
włoski: Otto – Notce
hiszpański: Ocho – Noche
łaciński: Octo – Nox (Octu).

W taki sposób nazwa cyfry „osiem” stała się w języku symbolem przezwyciężenia nieświadomości, wyjściem w sferę świadomości. W Tarocie za świadomość, rozum i zdolność dokonywania mądrego wyboru odpowiada właśnie karta Sprawiedliwości (w odróżnieniu od Arkanu VI, oznaczającego wybór dokonany pod dyktando serca). U Waite’a ten aspekt Sprawiedliwości został wyrażony poprzez podkreślenie prawej (świadomej) połowy figury bogini Dike (Astrem, Nemezis) – jej prawa noga wystaje spod sukni.

Także i w Małych Arkanach ósemki mówią o początkach, o zdobywaniu nowych doświadczeń:
8 buław – „coś powinno się wydarzyć i to bardzo szybko”;
8 mieczy – „przejście przez pustynię, żeby wejść na nowy poziom;
8 denarów – „początek nowej, bardzo obiecującej pracy”;
8 kielichów – „odejście z ciężkim sercem w nieznane”.

Karta 11

1. Jedno z drugorzędnych znaczeń karty Moc – brutalny, zadowolony z siebie typ, jaki Grecy nazywali „hybrydą”. To zuchwalstwo przekraczające wszelkie miary, bark szacunku dla woli bogów, jedyny grzech, za który bogowie karali natychmiast.
Jeśli Arkan X, Koło Fortuny, oznacza etap, na którym bohater pyta się wyroczni, jakie zadanie ma wykonać w tym życiu, to Arkan XI powinien pokazać jego zuchwalstwo, bunt, który nieuchronnie zakończy się jego upadkiem. Wtedy Wisielec w XII Arkanie będzie symbolizował więzienie, biedę lub w łagodniejszym wypadku – żal za grzechy, którym bohater za ich popełnienie.
Karta Sprawiedliwości, oczywiście, także może symbolizować więzienie i żal za grzechy, jednak karta Mocy wyraża ten mitologiczny motyw wyraziściej, a tym samym lepiej realizuje funkcję łączącego ogniwa między Kołem Fortuny i Wisielcem.

2. Analizując kolejność Wielkich Arkanów jako drogę słonecznego bohatera, musimy rozdzielić je na część dzienną (droga ku świadomości) i nocną (droga po Morzu Nocy, podróż w głąb duszy, gdzie leży ukryty skarb).
Temat drogi ku świadomości ukazuje pierwszych 10 Arkanów poczynając od Maga jako wzorca męskiej siły i kończy się Arkanami VIII i IX. Ósma karta oznacza ważne pójście do przodu na tej drodze ku świadomości. Eremita na IX karcie uosabia archetyp mądrego starca. Na tym etapie bohater poznaje swoje ukryte, tajne imię i dostaje do dyspozycji magiczne narzędzia lub zaklęcia, które przydają się mu na końcu Podróży do osiągnięcia ostatecznego sukcesu.

Koło Fortuny to zwrot, przejście z dziennej drogi na podróż po Morzu Nocy. Ta ciemna strona podróży zawiera Arkan XV (sprzedanie duszy) i XVI (jej dramatyczne uwolnienie). Ponieważ mowa tutaj o spotkaniu z instynktownymi siłami naszego pierwiastka zwierzęcego, o uwolnieniu naszego „cienia” i innych nieświadomych obrazów, druga dziesiątka Wielkich Arkanów zaczyna się od wzorca siły kobiecej, symbolicznie ukazana poprzez pokonanie lwa. Waite podkreślił wzajemne powiązania miedzy kartami Maga i Mocy przy pomocy podobnych kolorów i lemniskaty nad głowami obu figur, męskiej i żeńskiej, tak jak to było w Tarocie Marsylskim, choć w nieco zawoalowanej formie (na kapeluszach). Jednakże ten fakt, że każda z tych kart otwiera nową dziesiątkę w jego talii z powodu zamiany miejsc został zaprzepaszczony.
W związku z powyższym, z punktu widzenia mistyki liczb i mitologii początkowa kolejność Wielkich Arkanów okazuje się być bardziej prawidłowa niż ta, którą zaproponował A. E. Waite.

Fragment książki Hajo Banzhafa „Klucze do Tarota”
Odpowiedz
#6

Wisielec+ Moc – niezwykłe zdolności panowania nad każdą sytuacją.
Cesarz + Moc- współpraca z silnymi sojusznikami
Śmierć + Moc /Diabeł + Moc/ ktorakolwiek z wyższych kart Mieczy oznaczają - trudne walki do stoczenia
Głupiec + Moc ostrzega przed pomyłką wzięcia za odwagę braku rozwagi i głupoty w działaniu
Odpowiedz
#7

W pytaniach o finanse:

zwycięstwo, wygrana, kontrolowanie sytuacji, determinacja pomocna przy rozwiązaniu problemu, zdolność do przeciwstawienia się niesprzyjającym okolicznościom, skuteczna walka z przeciwnościami i utrudnieniami, zasłużona pochwała lub nagroda, dynamiczny "skokowy" rozwój firmy, ciężka, ale satysfakcjonująca praca, biznes związany ze sportem lub dowolnego rodzaju produkcją, np. klub fitness, kręgielnia, produkcja mebli.


Jako odp na pytania:

Czy czeka mnie wzrost dochodów?
Tak, ale zależy to od pracowitości i zaangażowania w sprawę pytającego.

Czy warto zmienić pracę?
Dobry moment na zmianę roboty.

Czy teraz jest dobry czas na inwestowanie?
Tak to dobry moment.

W połączeniu z innymi kartami:

Siła + Cesarzowa - korzystna transakcja
Siła (o) + Cesarzowa - pieniądze, które trzeba reinwestować
Siła + Cesarz - silna pozycja zawodowa
Siła + Pustelnik - wysoka renta/emerytura
Siła + Koło F. - trafne posunięcia finansowe
Siła (o) + Koło F. (o) - błędne posunięcia finansowe
Siła (o) + Koło F. - niekorzystna lokata finansowa
Siła + Koło F. (o) - obrót pieniędzmi nie przyniesie korzyści


Źródło:Alla Alicja Chrzanowska "Tarot a finanse"
Odpowiedz
#8

''Moc, inaczej Siła lub Potega, oznaczona liczba 11
(jak juz wspominałam o tym, bywa zamieniana nume-
racja z karta Sprawiedliwosc, w zaleznosci od talii), to
nic innego, jak ujecie wszystkich spraw we własne rece.
W zaleznosci od rozkładu radzi Pytajacemu wybranie
jednej z dwóch dróg: albo dyplomacji, albo siły.
Jednoczesnie mówi, ze kazde z tych rozwiazan bedzie
dobre i skuteczne pod warunkiem, ze nie jest nieuczciwe
czy podłe.
Sugeruje, ze konieczne jest podjecie walki, ze przeciwnosci
sa jedynie imaginacja, ze ma sie wystarczajaco
duzo siły, by stawic czoła trudnosciom.
Karta Potega, gdy mówi o człowieku, mówi o osobie,
która ma silny charakter, nie ulega wpływom, jest
osobowoscia albo tzw. ”Wanka-wstanka”.
Wrozkładach pytajacych o zdrowie mówi o dobrym
zdrowiu lub wyjsciu z choroby, oznacza odpornosc organizmu.''
Lena Tall
Odpowiedz
#9

"Karta Siły jest w pewien sposób spokrewniona z kartą Maga(I). Podobnie jak tam, tak i tutaj nadzwyczajna siła tkwi w tajemnicy głębokiej, wewnętrznej harmonii. Ogromna moc oddziaływania Maga oparta jest na pełnej zgodzie między świadomymi i nieświadomymi siłami. Natomiast w karcie Siły chodzi o pogodzenie witalności, odwagi i namiętności cywilizowanego człowieka z jego animalistyczną naturą. (...)Karta ta wyjaśnia, że skrywanie instynktownej natury pod przykrywką bladych cnót nie może być naszym celem. Ważniejsze jest o wiele bardziej otwarte traktowanie żyjących w nas, często wywołujących strach, archaicznych sił oraz stopniowe oswajanie ich poprzez pełną miłości akceptację i zastosowanie łagodnej przemocy. Tylko postępując w taki sposób, będziemy mieli do dyspozycji nie tylko pierwotne siły, ale także wszystkie rezerwy energii, które dotąd zużywaliśmy do stłumienia pierwotnych instynktów.

W życiu zawodowym karta ta oznacza, ze poświęcamy się zadaniom pełni energii i prawdziwej namiętności. Pokazuje odwagę i przedsiębiorczość, którymi możemy się wykazywać, jeśli jesteśmy na szczycie możliwości fizycznych. Właśnie teraz możemy wykorzystać je w naszych przedsięwzięciach, odczuwając przy tym radość z tego jak nas przenikają. Tym samym Siła wskazuje na fazę nadzwyczajnych sił twórczych, ogromną motywację, mówi o radości i powodzeniu.

Na poziomie świadomości Siła jest wskazówką która wynika z alchemicznej symboliki tej karty i oznacza znaczącą zmianę. (...)W odniesieniu do ludzi oznacza to,że naszym zadaniem nie jest potępianie i wypieranie sił nazwanych niskimi instynktami, lecz potraktowanie wrogości między cywilizowaną świadomością a naszą pierwotną naturą w potrójny sposób: pokonanie uczucia wrogości, ochrona tych sił, aby pozostałe żywe, <<podniesienie>> ich na wyższy poziom, na którym nie będą zwalczać się jako przeciwności, lecz połącza się we wspólną, niezwyciężoną siłę.

W związkach osobistych ważny jest przede wszystkim aspekt namiętności tej karty. Dlatego uważa się, że mówi ona o związkach o bardzo dużej żywotności i gorącym temperamencie. Niekiedy dochodzi w nich do dramatycznych sytuacji.Związki tego typu są w większości przypadków ostoją siły, z której czerpiemy wiele energii w naszym codziennym życiu. Tylko w odosobnionych przypadkach są destruktywne, jak na przykład w dramatycznym związku miedzy Carmen a jej wielbicielem Don Jose.

Źródło: Hajo Banzhaf, Tarot dla każdego
Odpowiedz
#10

wielkie dzięki.dopiero się uczę....a jaki opis,interpretacje są najlepsze?
Odpowiedz
#11

a o czym mówi ta karta w pytaniu o tym jak postrzega mnie mężczyzna ?
Odpowiedz
#12

Jako kobietę silną, która wzbudza pożądanie i jest świadoma swojej atrakcyjności. Pewną siebie, namiętną..
A tak na marginesie- to nauczyłam się już, że Moc często pokazuje mi fiasko działań. już niejednokrotnie Moc informowała mnie, że jakaś sprawa źle się zakończy, że to wszystko rozwieje się w drobny mak.....
Odpowiedz
#13

Ojej to dziwne Smutny
Ta karta powinna wskazywać pewną sytuację, wręcz jakąś przewagę na innymi, możliwość poskromienia złych energii.
No ale praktyka to praktyka.
Odpowiedz
#14

Myślę, że każda z nas po jakimś czasie wyrabia w sobie własną interpretację kart. trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i sprawdzać czy się sprawdza Luzik
Odpowiedz
#15

Szczerze nie mam zbyt dużych doświadczeń z tą kartą, to były jedynie teoretyczne rozważania. Natomiast tak się składa, że akurat przy jednym z niedawno zadawanych kartom pytań wyszła mi Moc. Zobaczę jak się zmaterializuje. We wrześniu powinienem już wiedzieć. Z punktu chłodnego rozumowania uważam, że sprawa o którą pytałem raczej nie rozwinie się po mojej myśli, więc w takim przypadku Moc by to potwierdzała.
Odpowiedz
#16

napisz koniecznie czy Ci się potwierdziło. Z pewnością innym takie informacje pomogą w przyszłej interpretacji tej karty Oczko
Odpowiedz
#17

Cóż, sprawa, o którą chodziło to zaproszenie na rozmowę o pracę. Oprócz Mocy wyszły ładne karty z dworu monet (denarów). Pomimo tego, nikt się do tej pory nie odezwał Smutny

Widocznie Moc oznacza "ciężko będzie".
Odpowiedz
#18

Luca1990 -fajnie, że i ty zamieściłaś tu swoje doświadczenie, poparte sytuacją życiową w związku z tą kartą.
Dla mnie Moc też oznacza fiasko sprawy. A w przypadku gdy kobieta pyta o dalszy rozwój swojego związku i w kartach układ podsumowujący kończy karta Moc- oznacza, że pogoni danego delikwenta ze swojego życia Oczko
Odpowiedz
#19

Mam ostatnimi czasy duzo do powiedzenia na temat karty mocy i tak jak kiedys dawno i dosc długo uwazałam , ze to karta sexualnosci tak teraz wiem, ze niekoniecznie.
Napisze po krótce jak ja ja miałam okazje pozna c, otroz
- w sytaucji gdy pielegnowałam rosliny (kwiaty) pokazła mi ze musze byc cierpliwa i sila, wytrwała w tym co robie, konsekwentna , konkretniew tym przypadku chodziło oczywoscie o czas i odpowiednie nawadanianie (aby nie przesadzic) obok była karta Krolowej Puch czyli opiekunki, troskliwej pilegniaki, czułej kobiety (wobec kwaitów) - i udało sie byłam nieugieta , dałam, podlewałam, starała sie za wszelka cene byc konsekwentna , z rosnki, która nie dawala nadziei wyrósł piekny dorodny kwiat

- w sytaucji gdy staramy sie o cos , czyabiegamu o cos karta ta mówi o odwadze, o tym by nie ustepowac, o koniecznej sile , w tym ówniez psychicznej i mozliwosci zwyciestwa

- w sytaucji gdy znajomy zdradzał a chciał byc wierny (tak chcial byc !) pokazlo mi sie , ze stara sie trzymac na wodzy swoje ządze , stara sie panowac, stara sie wytrac, byc konekwentnym, to tez karta konsekwencji podjetej decyzji , checi wytrwania w tym bo ta karta mówi o sile psychicznej
ta karta ma duzo wsponego z karta rycerza monet tylko jak tam wazny jest czas i konsekwencja tak tutaj wazne jest nastawienie psychiczne i walka z samym soba równiez z naszymi słabosciami lub ze słabosciami innych i wtedy my sami wychodzimy na zwciężcce.
Odpowiedz
#20

Jako karta dnia:
Dzień maksymalnej przedsiębiorczości. Jesteś pełen sił i energii, a Twoja dusza potrzebuje działania, dlatego nie dziw się, jeśli coś lub ktoś wzbudzi w Tobie namiętne zainteresowanie. To nie znaczy, że koniecznie musisz zorganizować orgię. Po prostu daj swoim odczuciom pełną swobodę. Możesz wykorzystać ten dzień także na wykonanie części jakiejś dużej pracy. Pokaż swoje zainteresowanie, a jeśli trzeba to i "pazury". dziś wystarczy ci sił, żeby pokonać wszelkie przeszkody i żeby wyręczyć się pomocą i wsparciem innych.

Jako dobra rada:
Pokaż swą pasję, radość i zaangażowanie oraz pozwól swojej namiętności na swobodny bieg, tak długo jak zachowasz roztropność i przewagę.

Jako ostrzeżenie:
Nie przeceniaj swoich sił, nie doprowadzaj spraw do stanu zniszczenia.

H.Banzhaf - Klucze do tarota
Odpowiedz
#21

Jako karta dnia - Moc pokazala mi wyjscie do sauny Uśmiech
Odpowiedz
#22

Często kiedy zapowiada mi się bardziej spokojny, 'leniwy' dzień to wypada mi właśnie ' moc ' Rotfl hehe Rotfl
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości