Pysznogłówka
#5

   
   
   
   
Pysznogłówka Szkarłatna, Pysznogłówka Dwoista (Monarda Didyma L.)
Pochodzi z północnej i północno-wschodniej Ameryki Północnej, rozprzestrzenił się również w innych rejonach Ameryki Północnej. 
Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.
Szkarłatny Balsam ( Monarda Didyma L.)
Balsam Szkarłatny to aromatyczne zioło z rodziny miętowych.
Znany jest również pod nazwami zwyczajowymi: Bergamotka, herbata Oswego i karmazynowy balsam.
Nazwa zwyczajowa Balsam Pszczeli odnosi się do stosowania żywicy pochodzącej z rośliny, która może być stosowana do leczenia i łagodzenia, zwłaszcza użądlenia pszczół.
Nazwa zwyczajowa Herbaty Oswego odnosi się do rdzennych Amerykanów Oswego mieszkających w pobliżu dzisiejszego miasta Oswego w północnej części stanu Nowy Jork, którzy uczyli wczesnych białych osadników, jak zrobić herbatę ziołową z liści roślin.
Nazwa zwyczajowa Bergamont pochodzi od jej zapachu, który jest podobny do zapachu pomarańczy Bergamont.
Nazwa rodzaju Monarda jest uznaniem dla Nicolasa Monardesa, hiszpańskiego lekarza, który jest autorem wczesnego zioła, które wprowadziło Europę do wielu roślin z Ameryki Północnej.
Nazwa gatunku Didyma tłumaczy się z łaciny i oznacza „w parach” lub „bliźniaki”, odnosząc się do pręcików występujących w parach.

Szkarłatny balsam to wieloletnie zioło, które wyrasta z płytkich, smukłych, pełzających kłączy o wysokości od 2 do 3,5 metra.
Liście są przeciwne, 3 do 6 cali długości, grubo ząbkowane, nagie do słabo owłosionego na górnej powierzchni liścia i z rozłożonymi włoskami na dolnej powierzchni liścia.
Łodygi są czterostronne lub kwadratowe, jak większość członków rodziny miętowej.
Szkarłatne kwiaty są zgrupowane w gęste główki na końcach pędów, czasami z główkami kwitnącymi rozwijającymi się z kątów pędów poniżej.
Czerwonawe szerokie przylistki otaczają kępy kwiatów.
Kwiaty są długie (do 1½ cala), wąskie i wyraźnie dwuwargowe; górna warga kontynuuje rurkę koronową, podczas gdy dolna warga obraca się w dół i jest szersza niż górna warga.

Spektakularnie szkarłatne, efektowne skupisko Szkarłatnych Balsamów to cudowna przyjemność dla turystów, którzy często spotykają ten rodzimy dziki kwiat w zacienionych lasach, zwykle wzdłuż brzegów strumieni i zarośli.
Kwitnienie rozpoczyna się od końca czerwca do początku lipca do końca sierpnia.
Duże, czerwone, bezwonne, bogate w nektar kwiaty szkarłatnego balsamu są zapylane głównie przez kolibry rubinowe i motyle, zwłaszcza fritillary.
Gęste, kwitnące główki zmieniają kolor z zielonego na brązowy, gdy dojrzeje.
Zmiażdżenie dojrzałych główek kwiatowych pozwala na łatwiejszą ekstrakcję nasion, a następnie przepuszczenie zmiażdżonych główek przez sito 1/25 w celu oddzielenia nasion.
Kiełkowanie jest znacznie wspomagane przez chłodne, wilgotne rozwarstwienie przez 2 do 3 tygodni.

Balsamy Pszczele to grube zioła, z którymi wielu ogrodników łączy miłość i nienawiść, ze względu na ich zdolność do rozprzestrzeniania się przez nasiona na kwietniku i podatność na mączniaka prawdziwego w wilgotnym klimacie. Prawdopodobieństwo zarażenia mączniakiem prawdziwym można zmniejszyć, rosnąc w pełnym słońcu i przycinając kępę w celu zwiększenia przepływu powietrza.
Balsam Szkarłatny najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale dobrze radzi sobie również w pstrokatym cieniu, chociaż kwitnienie będzie rzadsze.
Balsam szkarłatny najlepiej rośnie na wilgotnej, żyznej glebie, gdzie będzie się rozprzestrzeniał i łatwo tworzył spore kolonie.
Jeśli chcesz wyeliminować samosiew, usuń główki kwiatowe, gdy tylko zakwitną.
Rozmnażanie najłatwiej jest podzielić jesienią lub wiosną.
Są premierową rośliną nektarową i powinny znaleźć się w każdejogród motyli .
źródło
Po więcej informacji
źrodło

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 11:59
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 12:40
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 12:46
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 12:47
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 13:46
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 14:50
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 16:23
RE: Pysznogłówka - przez Krystyna - 17-02-2018, 16:32



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości