OSHO ZEN Tarot - rozmowy...
#56

Eremit napisał(a):Niektóre talie (np. Mantegny) mocno różniące się od klasycznego Tarota nazywane są Tarotem ze względów historycznych
A Osho Zen Tarot został nazwany Tarotem przez wzgląd na jego budowę i powiązania z Tarotem tradycyjnym.
Eremit napisał(a):Ja tam widzę, że prawie cały artykuł opisuje historię i klasycznego Tarota
Rozmawialiśmy o fragmencie , na którego nagłówek się powołałeś.
Tarot tradycyjny 
Współczesna talia obejmuje 78 kart w dwóch podstawowych grupach, określanych jako:
Wielkie Arkana – 22 karty
Małe Arkana – 56 kart
Najsilniejszy wpływ na dzisiejszą strukturę i interpretację tarota miała grupa francuskich i angielskich okultystów na przełomie XIX i XX wieku. Ich studia oparły się na systemie ezoterycznym Kabały. Większa część talii opracowanych w XX wieku bazuje na pojęciach kabalistycznych w strukturze, symbolice i interpretacji. Czołowymi i typowymi przykładami są talie Rider-Waite Tarot Artura Edwarda Waite i Thoth Tarot Aleistera Crowleya, do których rysunki wykonały odpowiednio Pamela Colman Smith i Frieda Harris.
W XIX wieku w Wielkiej Brytanii powstało stowarzyszenie Hermetic Order of the Golden Dawn (Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku), posługujące się systemem wiedzy ezoterycznej, będącej swoistą syntezą Kabały, tarota i astrologii. Częścią systemu medytacyjnego związanego z kabalistycznym Drzewem Życia była kontemplacja kart tarota, jako najwyższy, najdoskonalszy rodzaj poznania. Tarot Złotego Świtu (Tarot Złotego Brzasku) autorstwa Roberta Wanga jest jedną z bardziej znanych talii.
Obecnie tarot nie ewoluuje w formie, lecz funkcji i zastosowaniu. Od czasu powstania nie zmieniła się jego budowa. W talii Ridera-Waite'a dokonano jedynie zmiany karty VIII Sprawiedliwość na kartę XI Moc. Natomiast powielające się i powstające nowe talie różnią się techniką wykonania, ekspresją autora i zawartością symboli, a nie zasadniczą budowa Arkanów Wielkich i Małych.
W początkach XX wieku tarotem zajmował się Carl Gustav Jung, który napisał pracę na temat jego symboliki i archetypów w nim zawartych.
Osoba zajmująca się wróżeniem z zastosowaniem kart tarota to wróżbita. Osoba wykorzystująca karty tarota w celu diagnostycznym, analitycznym (poszukiwanie związków przyczynowo-skutkowych), samodoskonalenia i medytacji to tarocista (diagnosta).
Obecnie dokonuje się różnicowanie funkcji wróżbity i tarocisty (diagnosty).
Inne talie historyczne i niestandardowe
Talie średniowieczne:
Tarocchi di Mantegna (tarot Mantegny), składający się z pięciu serii po 10 kart każda, łącznie z 50 kart
Tarocchi di Bologna (tarot z Bolonii), podobny do standardowego, lecz pozbawiony kart dworskich, łącznie 62 karty
Minchiate di Florence, talia 98 kart, w tym standardowe 78 kart plus 12 kart odpowiadających znakom Zodiaku, cztery karty dla żywiołów i cztery karty oznaczające cnoty kardynalne (Mądrość/Rozwaga, Wstrzemięźliwość, Odwaga/Moc i Sprawiedliwość)
Przykładem niestandardowej talii współczesnej może być Enochian Tarot, obejmujący 78 kart plus osiem dodatkowych kart wzmacniających system magiczny.
Jedną z najbardziej popularnych talii jest tzw. Tarot Marsylski.
Współcześnie powstaje wiele różnego rodzaju talii tarota, będących indywidualną interpretacją twórcy, bądź próbą syntezy różnych tradycji ezoterycznych.

Eremit napisał(a):A co rozumiesz jako współczesne Talie?
Właśnie to : "Współcześnie powstaje wiele różnego rodzaju talii tarota, będących indywidualną interpretacją twórcy" Talia RW jest talią tradycyjną, natomiast nowopowstające talie są albo oparte na tradycji albo nie. Natomiast wszystkie, przez wzgląd na swoją budowę są zaliczane w poczet Tarotów. Osho Zen Tarot jest zaliczany w poczet talli współczesnych, jest indywidualną wizją jego twórcy i jest Tarotem. No chyba , że nazwa Tarot jest zarezerwowana tylko dla RW i talii wiernie odzwierciedlających.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości