Błyskoporek Podkorowy
#2

    Błyskoporek Podkorowy, Włóknouszek Ukośny, Huba Skośnorurkowa czy w końcu po prostu Czaga – to wszystko określenia tego samego gatunku grzyba.
Gatunku tak niesamowitego, że w medycynie ludowej (zwłaszcza ludów wschodnich z Chinami i Rosją na czele) od wieków zajmuje szczególne, zaszczytne miejsce.
Lek na wiele schorzeń, można by rzec panaceum otoczone szczególną, niemal mistyczną aurą.
Przyjmowany doustnie, jako napar, w formie okładów czy inhalacji.
Ponadto stanowiący świetny materiał na hubkę.

Zacznijmy jednak od podstaw – czym w ogóle jest Czaga?
Inonotus Obliquus-Błyskoporek Podkorowy to grzyb nadrzewny z rodziny szczeciniakowatych. 
Choć występuje na wielu gatunkach drzew liściastych, (m.in. Topola, Klon, Olcha, Grab czy Buk) w Polsce spotkamy go niemal wyłącznie na Brzozach. 
Charakterystyczna, czarna, lub ciemnobrunatna powierzchnia o popękanej strukturze przywodzi na myśl spaleniznę. Jednak dzięki temu, że Błyskoporek tak mało przypomina inne grzyby, kiedy już nauczymy się go rozpoznawać, jest w zasadzie nie do pomylenia z niczym innym.

Występowanie w Polsce
Spotykany na całym obszarze naszego kraju, jednak uznawany za gatunek rzadki (jak pokazują nasze doświadczenia – do znalezienia tylko wtedy gdy go nie szukamy). 
W dodatku w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej, a więc pozyskiwać możemy go…. 
I tu będzie niespodzianka, obalimy też kilka mitów – więc dotrwajcie do końca artykułu Oczko
Czaga jest grzybem pasożytniczym, a więc prędzej czy później przyczynia się do obumarcia swojego żywiciela. 
Wnika do drzewa przez rany i spotkać możemy go we wszelkich spękaniach, otworach różnego pochodzenia, szczelinach etc. Najczęściej odnaleźć można niewielkie okazy, nie większe niż pięść, jednak rzadko zdarzają się również egzemplarze przekraczające 30 centymetrów średnicy.

Do wspomnianych, leczniczych właściwości Czaga jeszcze wrócimy, zacznijmy jednak od zastosowania mniej znanego. Błyskoporek Podkorowy nie bez powodu uznawany jest za swego rodzaju świętego Graala bushcraftowców – to niesamowity materiał nadający się na hubkę.

Dlaczego niesamowity? 
Jako jeden z bardzo nielicznych grzybów nie wymaga on żadnego przygotowania czy też profesjonalnego preparowania. Jedyne co trzeba zrobić, to jego wysuszenie. 
Komu zdarzyło się preparować Hubiaka Pospolitego wie jak dużo zachodu to wymaga. W tym przypadku wystarczy zebrać odpowiedniego grzyba, wysuszyć i nie tylko uzyskujemy hubkę naprawdę łatwo łapiącą iskrę, ale również wysoko energetyczną i nieprawdopodobnie trudną do zgaszenia.

Wszystkie te czynniki powodują, iż Błyskoporek od wieków, a nawet tysiącleci był wysoce poszukiwanym gatunkiem przez naszych przodków. 
O tym, że różne grzyby były używane od tak dawna wiemy choćby z przykładu Ötziego – lodowej mumii znalezionej w Austrii. 
Niewątpliwie używał on Hubiaka Pospolitego i Białoporka Brzozowego – oba te gatunki zachowały się w jego ekwipunku. Czy jednak mógł używać również Czagi?

Osobiście uważamy, że grzyb ten był stosowany zdecydowanie dawniej, niż Hubiak Pospolity. 
Wynika to z wspomnianego już faktu – Czaga nie wymaga żadnego przygotowania, by nadawała się do użycia jako Hubka. 
Zastanówmy się więc o ile prościej było zauważyć właściwość wysuszonego grzyba, niż w ogóle opracować metodę preparowania innego gatunku (przypomnijmy opartą m.in. na gotowaniu w ługu popiołowym, rozbijaniu i rozciąganiu).

Do czego możemy więc użyć Błyskoporka w survivalu czy bushcrafcie?
Jest niewątpliwie świetną Hubką do użycia z krzesiwem kowalskim – metoda jest nieco inna niż w przypadku Hubiaka, co wynika ze struktury grzyba, jednak przy odrobinie wprawy jest to naprawdę proste. 
Drugie zastosowanie to sposób na długotrwałe i naprawdę pewne przenoszenie żaru. 
Czaga żarzy się powoli, długo i energetycznie, po dobrym rozpaleniu jest w zasadzie nie do zgaszenia w inny sposób niż zalanie wodą (o czym wielokrotnie przekonaliśmy się na szkoleniach). 
Dzięki temu korzystając z prostych pojemników, np. wykonanych z kory rulonów, możemy transportować żar, co zresztą na pewno robili również ludzie w pradziejach. 
Wreszcie Błyskoporek Podkorowy, podobnie jak Białoporek Brzozowy, może stanowić świetny element tradycyjnej, naturalnej „leśnej apteczki”.
https://www.survivaltech.pl/ciekawostki/...ace-zbioru

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Błyskoporek Podkorowy - przez Krystyna - 02-03-2023, 17:45
RE: Błyskoporek Podkorowy - przez Krystyna - 02-03-2023, 17:57
RE: Błyskoporek Podkorowy - przez Krystyna - 02-03-2023, 18:39
RE: Błyskoporek Podkorowy - przez Krystyna - 02-03-2023, 18:42
RE: Błyskoporek Podkorowy - przez Krystyna - 02-03-2023, 19:05



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości