Oliwka
#3

Olea Europaea var. Europaea
Występowanie:
Stara roślina drzewiasta uprawiana w całym basenie Morza Śródziemnego, także w Makaronezji, dziś uprawiana w wielu odmianach także w Ameryce i Australii.
Najwyraźniej pochodzi z dzikiego drzewa oliwnego, które czasami jest klasyfikowane jako odrębna odmiana Olea Europaea var. Sylvestris .
Ekologia:
Rośliny uprawne można spotkać w gajach oliwnych, przy drogach, w pobliżu osiedli ludzkich, potrafią też planować, rosną na glebach często bardzo kamienistych i suchych. Kwitnie od kwietnia do maja.
Opis:
Zimozielony krzew lub drzewo dorastające do 10 m wysokości, bogato rozgałęzione, korona nieregularna lub jajowata do kulistej, pień krótki, u starych drzew bardzo krzywy, kora szara, spękana. Liście są krótkie, przeciwległe, lancetowate do sublancetowatych, skórzaste, do 8 cm długości, szarozielone.
Kwiaty zebrane w wiechy, 4-krotne, korona lejkowata, biaława.
Owocem jest pestkowiec w kształcie jajka, po dojrzeniu ciemnoniebieski do czarnego.
Zastosowanie:
Owoce dzikich drzew Oliwnych są drobne i gorzkie, z owoców uprawianych drzew oliwnych tłoczony jest wysokiej jakości olej stołowy, tłocznia służy do produkcji kosmetyków.
Same owoce są również popularną przekąską w Śródziemiu.
Drewno jest twarde, służy do wyrobu przedmiotów drewnianych i węgla drzewnego.
Liście drzewa są również wykorzystywane w medycynie.
Notatka: Gałązka oliwna to starożytny symbol pokoju i pojednania, wzmianki o tym drzewie można znaleźć w mitologii greckiej i Biblii.
Drzewo rośnie bardzo powoli, żyjąc zwykle kilkaset lat.
https://botany.cz/cs/olea-europaea/
https://www.biolib.cz/en/taxon/id500229/

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości