Jak w praktyce zachowuje się III Cesarzowa?
#48

Eremita napisał(a):
Aur Ganuz napisał(a):
Cytat:W poprzednich mogłaby funkcjonować niezależnie, jednak w czasach rodzenia się Tarota samodzielnych cesarzowych było jak na lekarstwo. Panował patriarchat i wszechwładny Kościół, kobieta to był drugi gatunek człowieka i w jej lędźwiach mieszkał Szatan :angry-teeth:

Zgadza się, i ztego punktu widzenia masz rację. Nie zmienia to faktu, że w sekwencji przedstawiona jest przed Cesarzem.

Myslę że zbyt dużą wage przywiązujesz do kolejności kart, która została odtworzona, pierwotna kolejność nie jest znana. Wielkie Arkana wędrowały, przeskakiwały jeden drugiego, a Głupiec to po całej talii łaził, zależnie od autora.

Bez wzgledu na roznice miedzy taliami, nie spotkalem jeszcze takiej, ktora przestawialaby kolejnosc Cesarza i Cesarzowej. Glupiec nie jest tu argumentem. Najstarszy tekst nazywajacy i wymieniajacy w kolejnosci wszystkie "Atuty" (WA) - Sermones de Ludo Cum Aliis (miedzy 1450 i 1480)wymienia Cesarzowa jako druga karte i Cesarza jako trzecia.

Cytat:Dlatego nie byłbym skłonny wyciagac daleko idących wniosków z kolejności kart tarota, zresztą Waite też namieszał z przestawieniem VIII i XI Nerwus

Z przestawieniem? A co z oryginalna kolejnoscia, ktorej nie znamy? Oczko
Poza tym nie Waite je przestawil, tylko pierwszy otwarcie to upublikowal.
Nawiasem mowiac, w Sermones de Ludo Cum Aliis Sila tez jest przed Sprawiedliwoscia Uśmiech


Cytat:Aż dziwne że nie wymieniłes carycy Katarzyny Język

Nie wymienilem, bo bys sie czepial, ze to bylo po powstaniu tarota Język
Mysle, ze w linku, ktory podalem wczesniej, jest wystarczajaco pan, ktore staly na czele swojego panstwa przed powstaniem tarota. I to zarowno w czasach starozytnych (ktore byly bardzo "w modzie" podczas renesansu) jak i bardziej tarotowi wspolczesnych.
Niesamowite, argument historyczny odparowany, to ty sie o Kaske czepiasz Oczko


Cytat:
Cytat:Dwie kolumny zaś odnoszą się do 2 kolumn Drzewa Życia, między którymi biegnie ścieżka między Kether i Tifaret. Tora (heb. prawo) wynika z anagramu, na który bodajże wpadł Levi: Taro orat Tora Ator - Tarot mówi (przekazuje) Prawo Hator.

Zdanie to wymyślił (odkrył) Paul Foster Case

Czy je wymyslil, nie wiem, na pewno je spopularyzowal. Case zreszta powoluje sie na Leviego non-stop.
Moj blad, wyrazilem sie niescisle - Levi wpadl na to, ze ze slowa 'taro' mozna zrobic anagram, m.in. tora i ator bodajze (nie mam tekstu Leviego pod reka, mozliwe wiec, ze mnie pamiec zawodzi).

Cytat:PS. Na razie nie mam zbytnio czasu na rozwijanie tematu, ale na pewno wrócimy do tego Oczko

Super! Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości