Pięciornik
#16

Potentilla Atrosanguinea
Występowanie:
Gatunek himalajski , występujący w pasmach górskich rozciągających się od północnego Pakistanu i północnych Indii po Nepal i południowy Tybet.
Ekologia:
Rośnie na trawiastych i skalistych zboczach, w zaroślach górskich, nad brzegami cieków wodnych, na wysokości od około 2300 do 4500 m.
Kwitnie w maju i czerwcu.
Bylina zielna o wznoszącej się do prostej łodydze, długości 15–20(–50) cm, szarobiało owłosiona, liściasta.
Liście są petiolate, 3-krotnie, listki są eliptyczne, jajowate do jajowatych, 1,5–5 cm długości i 1,5–2 cm szerokości, ostro ząbkowane wzdłuż krawędzi, słabo owłosione lub owłosione na twarzy, biały filc na odwrocie.
Kwiaty są efektowne, osiągają średnicę 20–38 mm, działki lancetowate, owłosione, płatki długości 10–19 mm, u góry karbowane, ciemnoczerwone.
Owocem jest żołądź.

Zastosowanie:
Uprawiana również w ogrodach europejskich jako bylina ozdobna, występuje tu w kilku odmianach różniących się przede wszystkim intensywnością koloru kwiatów, odmiany są często jaśniejsze.
W hodowli podobne rośliny mogą być również mieszańcami, np. Potentilla xRusselliana (krzyżówka z gatunkiem Potentilla Nepalensis ).
Rośliny na naszych zdjęciach pochodzą z ogrodu botanicznego w Meise, gdzie podobno przybyły bezpośrednio z indyjskiego regionu Garhvál w Himalajach.
Uwaga: W części literatury ta bardzo charakterystyczna barwa kwiatów jest często synonimem Potentilla Argyrophylla , wówczas zazwyczaj podaje się, że może mieć kwiaty żółte, pomarańczowe i czerwone. 
Niekiedy odróżnia się ją od tego gatunku w randze odmiany, odmianą nominalną P. Argyrophylla var. Argyrophylla ma wtedy żółte płatki, pręciki i końcówki, podczas gdy var. Atrosanguinea ciemnoczerwona.
https://botany.cz/cs/potentilla-atrosanguinea/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości