I Ching
#45

Urzekły mnie ilustracje. Pasjonuje się kulturą Japonii i Chin, a grafika bardzo mi się z nimi kojarzyła. Kiedyś zajmowałem się Tarotem, po prostu lubię mieć styczność z kartami (dziwne prawda?).

Karty dodają autentyczności wróżbom (przynajmniej takie są moje spostrzeżenia, widząc jak ludzie reagują na tarota).

A powiedz mi, dlaczego Ty masz karty skoro można rzucać monetą? Moneta jakoś do mnie nie przemawia. Karty tak, połączenie kart i monet też... ale sama moneta...

Da się z tych kart wróżyć bez potrzeby użycia monet, prawdA?
Odpowiedz
#46

bo ja kocham karty, obrazy-monety do mnie nie przemówią Uśmiech
Wróżę z tych kart bez użycia monet, i te obrazy do mnie przemawiają Uśmiech
Odpowiedz
#47

Ja wróżyłem kiedyś z I Ching za pomocą monet i z kartami jest własnie taki problem, że nie uwzględniają zmiennych linii, a to jest ważne, bo to przecież księga PRZEMIAN !
Chodzi o to jakim przemianom może coś ulec. Karty niestety zubożają wróżenie I cing Bezradny
Odpowiedz
#48

Tarofides napisał(a):Ja wróżyłem kiedyś z I Ching za pomocą monet i z kartami jest własnie taki problem, że nie uwzględniają zmiennych linii, a to jest ważne, bo to przecież księga PRZEMIAN !
Chodzi o to jakim przemianom może coś ulec. Karty niestety zubożają wróżenie I cing Bezradny

zgadzam sie, ja tez rzucam 3 monetami (6x=1 gua) - wtedy z obliczen widac, ktore linie ulegna zmianie i wskaza w ten sposob kolejne gua
ja bazuje na ksiazce "The complete I-Ching. The Definitive Translation by the Taoist Master Aped Huang" A.Huang
Odpowiedz
#49

katarynka napisał(a):
Helge napisał(a):i jaki jest trik z monetami?

W gruncie rzeczy bardzo prosty.

Heksagram (czyli "wróżba", to co interpretujesz) składa się sześciu linii (stąd jego nazwa). Twoim "wróżebnym" zadaniem jest utworzyć go dla kogoś i potem zinterpretować.

Dysponujesz 4 rodzajami linii:
- linia ciągła (Yang), która może być stała lub zmienna
- linia przerywana (Yin), która może być stała lub zmienna.

Każda z tych linii ma swój standardowy znak graficzny, żebyś sobie ją mogła narysować na papierze.

A skąd wiadomo, którą linię narysować? Z rzutu trzech monet. Rzucając trzema monetami możesz uzyskać cztery kombinacje (dokładnie tyle, ile rodzajów linii):
- trzy orły
- trzy reszki
- 1 reszka i dwa orły
- 1 orzeł i dwie reszki

rzucamy 3 monetami
Orzel ma wartosc 3
Reszka ma wartosc 2

i sumujemy, suma =liczba nieparzysta-> linia ciagla (jang)
(3,3,3) (3,2,2)- czyli 9 lub 7
w przypadku 3x Orzel (lub 3x Reszka) jest linia przejscia
czyli tu (3,3,3)=9
stad tez potocznie w literaturze linie jang nazywane sa "9-tkami"

suma = liczba parzysta -> linia przerywana (jin)
(2,2,2), (2,3,3) czyli 6 lub 8
linia 3xReszka (2,2,2)=6 jest linia przejscia
linie przerywane sa tez nazywane "6-tkami"

PS. kolejne linie w gua (heksagramie) powstaja od dolu
czyli pierwszy rzut trzema monetami daje najnizsza, dolna linie
Odpowiedz
#50

W I Cing są 64 kombinacje, które - ponadto- inaczej się interpretuje dla każdego z 12 chińskich znaków, ponieważ istotą I Cing jest także to, iż umysł każdego ze "zwierząt" ma inaczej reagować na każdy z heksagramów.

Wyniki sześciu rzutów trzema monetami dają konkretny wynik w postaci opisanego heksagramu, i jest mniej miejsca na interpretacje.

Nie chcę tutaj psuć niewątpliwej przyjemności z I Cing , gdyż sam przez kilka lat stosowałem ten system, i może z I Cing pozostało mi przekonanie, że dla danej sytuacji - teraz kiedy rozpocząłem z Tarotem - lepiej wyciągać jedną kartę, co chyba zubaża czasem odpowiedź.

Jestem ciekaw, czy ktoś zaawansowany w Tarocie, ma doświadczenie z I Cing i jak porównuje oba systemy.
Odpowiedz
#51

Chce kupic niedlugo karty I Ching ...monety mnie nie pociągaja...poki co losuje karty ze strony internetowej i jak dotad ta metoda sie sprawdza w 100%....
Odpowiedz
#52

A jak oceniasz bogactwo interpretacji I Ching w porównaniu do Tarota?
Odpowiedz
#53

Dawno tu nie zaglądałam . I Ching wróżę obrazkowo, kartami. podobnie jak Tarotem. Jestem zadowolona z odczytu. Stosuje IChing jako usupełnienie rozkładów.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości