Coś dla ducha i ku pokrzepieniu serc

Świetne zdjęcia Buziak
Oj pojechał by człowiek Uśmiech
Odpowiedz

Miriam, to jest ta słynna Ostra Brama z Pana Tadeusza ?
Odpowiedz

No tak .

PAN TADEUSZ
Inwokacja
Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie.
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem
(Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu),
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane, jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
Dóm mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi,
I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi
Użątku, co pod strzechą zmieścić się nie może;
Widać, że okolica obfita we zboże,
I widać z liczby kopic, co wzdłuż i wszerz smugów
Świecą gęsto jak gwiazdy, widać z liczby pługów

Tutaj dom w którym mieszkał Mickiewicz.{fragment domu) Uśmiech

[Obrazek: wilnopadziernik2012023.jpg]
Odpowiedz

Ojeeeej ! Jak ślicznie...już lubię Wilno, choć nigdy tam nie byłam. :romance-heartbeating:
Odpowiedz

Jest naprawdę piękne. Niestety bardzo zaniedbane , Stare miasto się wali . Lila nie ma sprawy możemy latem pojechać . Zapraszam. Uśmiech
Odpowiedz

Fajnie mira , byłam w Wilnie 12 lat wstecz , Ostrą Brame tez zaliczyłam , zamek w Trokach i uzdrowisko w Druskiennikach.
W hotelu pamietam bardzo miło nas przyjeli no i nie zapomnę kurczę Myśli juz nie pamietam jak to się nazywało , ale podobne do zupy podawne było w glinianych garczkach prosto z ognia , bardzo smaczne.To była pierwsza moja wycieczka zagraniczna , aparat miałam jakiegos złoma i tylko mam jedno zdjęcie zrobione nad Niemnem. Beczy Teraz to juz nie taki problem to moze jeszcze się wybiorę .
A po tych schodach to na kolanach trzeba iśc i załowac za grzechy, ludzie wchodzili , ale Ja nie ryzykowałam wtedy .
Odpowiedz

Basiu, to może się razem wybierzemy, bo ja już od kilku lat mam ochotę pojechać do Wilna. Co oglądam jakiś program z Wilna to mi się tak podoba...pojechałabym... Uśmiech
Odpowiedz

Lila Ja chętnie tylko przewoznika trza poszukac .Ja to Lila chciałabym pojechac do Moskwy i Petersburga .
Odpowiedz

podroze sentymentalne - podroz do kraju dziecinstwa...

Miriamku ->

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8XkpaXitquE[/youtube]
Odpowiedz

piękne miejsca Uśmiech
Odpowiedz

Kumczo napisał(a):Lila Ja chętnie tylko przewoznika trza poszukac .Ja to Lila chciałabym pojechac do Moskwy i Petersburga .

Ojej ! Ja też ! Właśnie miałam to doipsać, że mogłybyśmy skoczyć jeszcze do Petersburga. Na mojej liście miejsc do zobaczenia jest właśnie Petersburg i Bursztynowa Komnata.
Odpowiedz

Za pozwoleniem Miriam wkleję 3 fotki z mojej wyprawy do Wilna Uśmiech
[ATTACHMENT NOT FOUND][ATTACHMENT NOT FOUND][ATTACHMENT NOT FOUND]
Odpowiedz

Mireczlo piękne miejsca, ładne zdjęcia, toć to prawie Polska.
Alathea - nic nie widać Bezradny
Odpowiedz

Kumczo napisał(a):Fajnie mira , byłam w Wilnie 12 lat wstecz , Ostrą Brame tez zaliczyłam , zamek w Trokach i uzdrowisko w Druskiennikach.
W hotelu pamietam bardzo miło nas przyjeli no i nie zapomnę kurczę Myśli juz nie pamietam jak to się nazywało , ale podobne do zupy podawne było w glinianych garczkach prosto z ognia , bardzo smaczne.To była pierwsza moja wycieczka zagraniczna , aparat miałam jakiegos złoma i tylko mam jedno zdjęcie zrobione nad Niemnem. Beczy Teraz to juz nie taki problem to moze jeszcze się wybiorę .
A po tych schodach to na kolanach trzeba iśc i załowac za grzechy, ludzie wchodzili , ale Ja nie ryzykowałam wtedy .

Ta zupa to czynachy .

Fajne zdjęcia Syla . Uśmiech

Tutaj Katedra i Ostra Brama z innej perspektywy .

[Obrazek: wilnopadziernik2012022.jpg]

[Obrazek: wilnopadziernik2012024.jpg]

To cmentarz na Rosie . Pochowani sa tu żołnierze polegli w bojach 1919, 1920, 1939 i 1944, a także znane postacie polskiej, białoruskiej i litewskiej historii. Po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego.

Przy bramie wejściowej, znajduje się kwatera zołnierska o powierzchni 0,2 ha na której spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919-1920 w walkach o Wilno, a także zołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji Ostra Brama w 1944 r.
Zdjecia ponizej. Niestety zaczało strasznie padac i nie dałam rady wiecej zrobic zdjęc. Trzymałam parasolke i aparat, dlatego moje zdjecia sa takie krzywe Rotfl

[Obrazek: wilnopadziernik2012043.jpg]

[Obrazek: wilnopadziernik2012042.jpg]

To jest zamek w Trokach .
[Obrazek: wilnopadziernik2012048.jpg]

[Obrazek: wilnopadziernik2012051.jpg]
Po drugiej strony wyspy widac pałac Tyszkiewiczów.

[Obrazek: wilnopadziernik2012056.jpg]
Odpowiedz

No nie będę taka nachalna, bo to Twój wątek Miruś i widzę,że fotek masz sporo, ale pozwolę sobie dodać jeszcze dwa
[ATTACHMENT NOT FOUND][ATTACHMENT NOT FOUND]
Odpowiedz

Pozwalaj sobie Syla Rotfl Twoje zdjęcia są piękne. Buźki


Jeszcze jedne . Rotfl Nie mogłam sobie odmówić jadła w knajpie ukraińskiej i zrobienia zdjęcia z prawdziwym Kozakiem . Rotfl Obraz w tle. Ja na baczność . Niestety nie potrafię pozować do zdjęć. Wole spontany. Rotfl

[Obrazek: wilnopadziernik2012028b.jpg]
Odpowiedz

Libra22 napisał(a):Alathea - nic nie widać Bezradny

sorki Bezradny ja widze... nie wiem, co jest nie tak
to piosenka Czerwonych Gitar "Niebo z moich stron"
Odpowiedz

Już wylazło i właśnie posłuchałam sobie Uśmiech
Odpowiedz

Piękne zdjęcia dziewczyny , przypomiałyscie mi dawny pobyt , ale słuchajcie ta Katedra została pewnie odnowiona , bo Ja jak byłam to nie wygladało tak pieknie.
Mury były wtedy jakies takie ponure , no kurczę teraz żałuję , ze nie mam tych zdjęć.
Odpowiedz

Ale się zrobiło miło, turystycznie i duchowo dzięki Miram.
Faktycznie piękna jest ta część Wilna i Bramy.

Cmentarz Rossa jest nie bez kozery fenomenem w tym względzie na całym świecie z uwagi na ten niepowtarzalny klimat i ogrom przepięknych ( o ile tak można mówić o cmentarzu ) wręcz zabytków w postaci tych arcy zasłużonych ludzi i tych niepowtarzalnych pomników dla nich.
Dzięki Miriam. Buźki

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz

Mam jeszcze zeskanowaną fotkę z wcześniejszej wyprawy na Litwę. Wstawiam ją, bo oboje z mężem uważamy,że swój urok. Spójrzcie na odbijające się światło od krzyża i te ciemne chmury. Nieprawdaż,że wygląda to bardzo magicznie Oczko
Apropo, wtedy chyba Katedra nie była jeszcze odnowiona Myśli
[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odpowiedz

Faktycznie syla020304 fota nieprawdopodobna. Oklaski
Magiczna owszem.

Masz zadatki na wspaniałe hobby fotograficzne. Oczko

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości