Pierogi...nie tylko świateczne
#23

Zobaczcie jak to u nas...
Wszystkie gotujemy niby to samo - a każda inaczej Uśmiech
Ja uszka nadziewam farszem z gotowanych, odciśniętych grzybów suszonych z dodatkiem przeszklonej na oleju cebuli.
Mielę (już nie mlę Boi się ) ku zgorszeniu mojej mamy( z lubelszczyzny Tak ) wszystko, dodaję trochę tartej bułki by były łagodniejsze i delikatniejsze, doprawiam solą i sporą ilością pieprzu...
Ciasto robię z jajkiem i olejem dla elastyczności, zwarte i wałkuje cieniutko...
Do pierogów używam gotowanej kiszonej kapusty, posiekanej, z dodatkiem przesmażonych z cebulka pieczarek -zmielonych.
Taka "papka" skleja kapustę i dobrze mi się pracuje z farszem.
Pieprzę szczodrze.
Świetny do krokietów.
Wywar z gotowania grzybów suszonych dodaję do wigilijnego barszczu.
Nie robię kwasu buraczanego a nie uznaję dodatku doń octu czy cytryny (zmienia smak).
Stosuję więc do zakwaszania - wywar z gotowania kiszonej kapusty Hura
Odlewam ją do gara i dodaje wg smaku.
Sprawdza się Ok
Buraki wcześniej (przed gotowaniem) rozdrabniam przesypując lekko solą i cukrem.
Stoją tak z godzinę.
Zlewam sok, który się wytworzy.
Zmacerowane buraki gotuja sie szybciej, a sok dodaje do ugotowanego barszczu - na koniec.
Ma piękny, rubinowy kolor.
Bo użycie koncentratu byłoby dla mnie...dyshonorem Zawstydzony
Odpowiedz
#24

Fajny pomysł z zakwaszaniem barszczu wywarem z kiszonej kapusty. Muszę spróbować.
Odpowiedz
#25

Tylko dolewaj małymi porcjami i smakuj...
Do skutku czyli zadawalającego Cię efektu Ok
Odpowiedz
#26

Pieczone pierogi z kasza i kapusta

Składniki:
na ciasto:

-300-350 g mąki
-220 ml wrzątku
-1 jajko
-30 ml oleju
-szczypta soli

na farsz:

-50 g kaszy gryczanej
-1 cebula
-200 g mięsa mielonego
-100 g kapusty kiszonej
-ząbek czosnku
-2 łyżki oleju
-sól
-pieprz
-ostra papryka
-łyżeczka ziół prowansalskich

dodatkowo:

-1 jajko
-łyżka czarnuszki


Najpierw przygotować farsz. Kaszę ugotować w osolonej wodzie. Cebulę posiekać i podsmażyć na złoto, dodać mięso i przyprawy, usmażyć razem. Na końcu dodać pokrojoną kapustę, kaszę i czosnek. Mieszając smażyć jeszcze przez kilka minut. Przestudzić.
Ciasto zagnieść dosypując stopniowo mąkę, aż będzie miało idealną konsystencję. Położyć na podsypanym mąką blacie i przykryć miską, odstawić na 10 minut.
Ciasto rozwałkować cienko i szklanką wycinać koła. Nadziewać farszem i sklejać boki. Jajko rozbełtać i smarować pierogi z obu stron, układać na blaszce do pieczenia i posypać czarnuszką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200*C i piec aż będą złote czyli około 10 minut Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości