OSHO ZEN Tarot - rozmowy...
#23

Zagadka napisał(a):
Zib napisał(a):Już naprawiam zaległości z 9 Buław.
Super, duży plusik Oczko , a pytania do pracy nad kartą?
Hej, Zib, co z tymi pytaniami? Oczko
Odpowiedz
#24

No to dostaliście mnie do raportu! :o
O zgrozo! Ale co tam, zgoda! Moście Państwo ! Zgoda !
BO ZGODA BUDUJE A NIEZGODA RUJNUJE !!!

PS
Pogrubione hasło pisałam APOLITYCZNIE - żeby nie było Oczko
Odpowiedz
#25

Rozi wspanialy pomysl, pisze sie na ucznia / Gosiu moze to o ta nauke chodzilo?/ a karty Osho to oczywiscie Tarot. Kupilam i jestem zachwycona.
Odpowiedz
#26

To świetnie Rozi. Cieszę się bo nie wiedziałem gdzie szukać kursów na temat Thota - a nieznane kusi. Może zacznij od wyjaśnienia dlaczego jest tak różny od tego co uważamy za klasycznego Tarota w wersji Waite. Technicznie to była taka pośrednia forma pomiędzy Marsylskim gdzie brak ilustracji w Arkanach Małych a Waite który jest w pełni zilustrowany.

WiesiaM, czy Twoja opinia o kartach Osho ma odzwierciedlenie w głosach bo do tej pory tylko ja uważam, że bezwzględnie jest to Tarot a tylko Eremit- jak myślę - uważa, że absolutnie nie jest. Lol
Odpowiedz
#27

Zib napisał(a):To świetnie Rozi. Cieszę się bo nie wiedziałem gdzie szukać kursów na temat Thota - a nieznane kusi. Może zacznij od wyjaśnienia dlaczego jest tak różny od tego co uważamy za klasycznego Tarota w wersji Waite.

Ha! Żbiku kochany, żeby to było takie proste! Trzeba by załączyć biografię autora a dzisiaj nie mam do tego głowy, ale nie mówię nie...
Zaczynam od cytatów prawdziwych znawców, Lon Milo i samej "Bestii" czyli Crowleya, dodam też w trakcie opisu poszczególnych kart,
cytaty z listów jakie Lady Harris (malarka i tarocistka, przyjaciółka Crowleya, która te karty namalowała pod "dyktando" tego Maga) pisała do Crowleya
w trakcie pracy nad kartami.
Zaczęłam GŁUPCA - Strażnika moich kart... Uwielbiam Go!
Odpowiedz
#28

Gośka napisał(a):A dlaczego Tarot Osho nie może być nazywany Tarotem :?: Z definicji Tarot to : "Tarot (lub tarok) – teoria symbolistyczno-filozoficzna, oparta o 78 przedstawień znajdujących się na kartach podobnych do kart do gry i tworzących talię kart........Obecnie tarot nie ewoluuje w formie, lecz funkcji i zastosowaniu. Od czasu powstania nie zmieniła się jego budowa. W talii Ridera-Waite'a dokonano jedynie zmiany karty VIII Sprawiedliwość na kartę XI Moc. Natomiast powielające się i powstające nowe talie różnią się techniką wykonania, ekspresją autora i zawartością symboli, a nie zasadniczą budowa Arkanów Wielkich i Małych."- Wikipedia
Akurat ten fragment artykułu nie jest jakąś uznaną definicja Tarota, a poza tym trafiłaś kulą w płot Lol , bo nagłówek do tej części opisu brzmi "Tarot tradycyjny"
Mowa jest więc o tradycyjnych taliach, które rzeczywiście nie ewoluują i nie zmienia się w nich nazw kart, ani przedstawionych archetypów. Wzmianka o zawartości symboli mówi, jak się domyślam, o dodatkowych symbolach na tradycyjnych kartach, czyli np. symbole astrologiczne itp. Nie chodzi o symbolikę kart.
Cytowany fragment wyraźnie mówi o tradycyjnym tarocie nawiązując do zamiany kart Sprawiedliwości i Mocy. A gdzie są te karty w Osho Lol
Karty Osho z Tarotem tradycyjnym mają bardzo mało wspólnego co pokażę w następnym poście.
Odpowiedz
#29

Zib, zacznijmy od tego, że ankieta jest tendencyjna  :|  2 opcje zbieraja głosy na tak, a jedna skrajna opcja zbiera głosy na nie, opcja 4 zbyteczna, niezwiązana z pytaniem, jesli już to powinno być "nie mam zdania / nie wiem"

Jeśli chodzi o definicję Tarota, to są mniej lub bardziej trafne i mniej lub bardziej ogólne. Ogólnikowa definicja (jak cytowana przez Gośkę) nie rozstrzygnie czy karty Osho sa Tarotem, gdyż karty te owszem zachowują strukturę Tarota, wg mnie tylko po to, by własnie nazywać je Tarotem.
Ogólna definicja np. bolidu formuły 1 (pojazd na 4 kołach napędzany silnikiem spalinowym) jest nic nie warta, bo duży fiat mieści się w takiej definicji  Lol

Po czym więc poznamy Tarota, nie ma chyba nic oprócz tradycji, która ukształtowała klasyczne karty Tarota na przestrzeni wieków. Zatem czasu było wiele na ugruntowanie pewnych kanonów, określonych archetypów i symboli. Pewne talie mocno różniące się od tych klasycznych nazywane sa Tarotem i całkiem prawidłowo, ale dotyczy to dawnych talii historycznych, które wlaśnie stały się podwaliną pod Tarota z XIX wieku. Dzisiaj kto chce tworzyć swoją wersję Tarota musi poruszać sie w okreslonych ramach, bo one już są, nie można wylecieć poza te ramy w kosmos i twierdzić, że maluje się ten sam obraz  Lol  jak to zrobił Oshi i wielu innych odszczepieńców.
Panie Osho, maluj se karty jakie chcesz, ale po co przypinasz etykietę "Tarot". Tylko po to by nobilitować swoje mazaje i nadać im większą wartość komercyjną  :evil:

Arkana Wielkie w Osho
- zgodność z tradycyjnym Tarotem tylko 3 na 22 nazwy kart  Shock   = 13,63 %
Naciagając na korzyść Osho można się doszukać 5 kart z WA korespondujących z klasycznym Tarotem  :o
Obrazkowo najbardziej z klasycznym Tarotem z kart Osho koresponduje Głupiec i tu mamy kwintesencję tych kart  Lol  Tak oto obnaża się twórca tego rzekomego Tarota, karta Głupca najlepiej mu wyszła  Język

Arkana Małe już nawet nie usiłują nawiazywać do klasycznych kart ani w nazwach żywiołów, ani w obrazach, tyle tylko że nasladują budowę Tarota, jak furmanka samochód. Taki z Osho mistrz Zen, że odwołuje się do europejskich 4 zywiołów ignorując wschodnią, starszą tradycję, pieciu zywiołów http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywio%C5%82y

Karty Osho od początku są pomyślane i nastawione na populizm, nazwane Tarotem ze wzgledów komercyjnych i kto chce, to zauwazy. Nie widzę tam żadnej filozofii, a takie malunki grafik komputerowy robi w 6 dni. Owszem trzeba napisać, że prace trwały 6 lat, by nadać kartom głęboką wartość.
Zresztą wszystko byłoby OK, karty jak wiele innych, gdyby nie to świetokradztwo nazwy Tarot  :evil:
Odpowiedz
#30

No to znowu niezła jazda sie zaczyna !!!!! Język  Lol  Lol  :o [Obrazek: smilie_girl_249.gif]
Odpowiedz
#31

rozi napisał(a):
Zagadka napisał(a):Gosiu, dobitnie przedstawiłaś istotę problemu i naświetliłaś sens tego wątku
Mam nadzieję, że w dziale opisów kart będzie możliwość dołączania opisów poszczególnych arkanów również według wizji Osho.
Prosiłam wcześniej o to Ziba (przy 9 Buław), ale wstrzymał się chyba z pewnych znanych mu względów  Oczko

Taaaaaaaa !  Lol
Wszyscy, znamy te względy !!!
Patrz odp. Żbika

Drogi nasz Pustelniku, ulubiony, kochany SZEFUŃCIU (wybacz wazelinę :roll: ), dajże Zagadce i Żbikowi wrzucić Osho i Crowleya
PLIiiiiS !!!

PS
Tarot Thota Crowleya, to na moją własna samozwańczą prośbę :oops:
Jesli chodzi o opisy kart, to prosze nie umieszczać tam innych znaczeń i opisów niż tradycyjnych talii. I nie chodzi o to, że nie lubię Oshołoma  :evil:  chodzi o to, żeby opisy pasowały do grafiki na początku każdej karty (wreszcie skończyłem wszystkie karty Tarota  Rotfl ) Opisy znacznie różniące się od grafiki wprowadzą bałagan i zamieszanie.

Na forum jest miejsce na każde karty  Rotfl  także Osho, dział nawet mogę utworzyć, ale zwolennicy tych kart powinni sie zdeklarować, że opracują cała talię. Nie ma sensu zakladać działu na jakieś przypadkowe wątki o kartach Osho, więc jeżeli ktos sie podejmie rzetelnego opracowania zrobię dział, a nawet nazwę go (z bólem serca i drżącą ręką) "Tarot Osho"  Oczko

rozi zadeklarowała, że opracuje karty Crowleya (za którymi też nie przepadam), ale pomoge przy grafice i co bedzie trzeba.
Pamiętajcie że forum jest nasze i nikt za poglądy i przekonania nie będzie prześladowany.
Ja lubię dyskusje z pazurem  :twisted:  więc krytyki kart Osho niech nikt nie odbiera osobiście.
Odpowiedz
#32

Zatkało mnie: :o
Eremit napisał(a):...więc jeżeli ktos sie podejmie rzetelnego opracowania zrobię dział, a nawet nazwę go (z bólem serca i drżącą ręką) "Tarot Osho" ...
Rotfl ale cieszę się, że w tej sprawie stępił Ci się pazur. Napisałem już co myślę o opisach znaczeń kart z tej talii - istnieją na necie więc w zasadzie nie widzę sensu powielania i kopiowania na forum. Nie jestem też pewnien czy jest więcej zainteresowanych. Można by pokusić się o analizę archetypów zaprezentowanych w Arkanach Wielkich i porównanie wszystkich Małych Arkanów włącznie z kartami dworskimi z klasycznym Tarotem ale wtedy Twoje poniższe wypowiedzi mogłyby okazać się bardziej tendencyjne niż pytania w mojej ankiecie. To ja decydowałem o pytaniach i dlaczego obchodzić ma mnie, że któreś pytanie powinno być "nie mam zdania"? Czy tylko dlatego, że inni tak robią, czy robili do tej pory? Gdyby w ten sposób myśleli Rider i Waite to nie stworzyliby nigdy swojej wersji Tarota. Lol Mnie wcale nie chodziło o sprawdzenie ile osób nie ma zdania ale o tendencyjne sprawdzenie ile osób nie uznaje podobieństwa kart Osho do Tarota. Ja na codzień nie używam tej talii. Powiem więcej - ja wcale ich nie rozkładam. Nie jestem pewnien czy wogóle była przeze mnie potasowana. Owszem oglądałem ją kilka razy i od dawna leży gdzieś w pudle wraz z innymi taliami. Na forum używałem znaczeń kart Osho w rozdaniach z kart klasycznych tylko aby pokazać w praktyce jak bliskie i podobne są obie talie - w sensie właśnie archetypów, żywiołów i znaczeń. Symbolikę Osho ma własną i bardzo różną od klasycznych talii.
Wielu sławnych nawet później ludzi próbowało kiedyś stworzyć ramy dla tarota, stworzyć jakieś sztywne kanony. Nigdy dotąd się to nie udało. Tarot wymknął się za każdym razem i nie pozwolił się zamknąć w żadne ustalone ramy. Daremnie więc próbujesz nawoływać do uznania rzekomych ram. Czy chcemy czy nie to Tarot i tak poleci w kosmos czy gdziekolwiek indziej udadzą się ludzie.
Na koniec chciałem dodać, że ja wcale nie narzucam nikomu swojej opinii o kartach Osho. To nie są karty dla każdego i nie każdemu muszą się podobać i nie do każdego muszą trafiać.
Odpowiedz
#33

Eremit, oczywiście czekamy na Twoje widzenie kart. Myślę, że niedługo coś napiszesz. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale prosiłam Cię o coś w wątku 7 Denarów. Zresztą nieważne jest, od której karty zaczniesz - ważne jest natomiast, jak Ty nam opiszesz poszczególne katy, jak je postrzegasz na planie ogólnym.

Druga sprawa - zauważ, że nie we wszystkich taliach Małe Arkana zawierają obrazki sytuacyjne. Nie ma też ustalonego tak do końca kanonu określającego, jak interpretować blotki.

W każdym bądź razie czekamy na Twoje opisy kart  Oczko
Odpowiedz
#34

Eremit napisał(a):ten fragment artykułu nie jest jakąś uznaną definicja Tarota
Więc jaka Twoim zdaniem jest uznana definicja Tarota?
Eremit napisał(a):trafiłaś kulą w płot , bo nagłówek do tej części opisu brzmi "Tarot tradycyjny"
Przeczytaj ze zrozumieniem, bo prawie cały artykuł opisuje jak wyglądają współczesne talie. Fragment "Natomiast powielające się i powstające nowe talie różnią się techniką wykonania, ekspresją autora i zawartością symboli, a nie zasadniczą budowa Arkanów Wielkich i Małych." mówi o zachowaniu podziału na 22 AW i 56 AM, nie o tym, że symbolika jest taka sama.
Za talie niestandardowe uważane są talie o innej ilości kart, nie o innej symbolice. Więc każda talia posiadająca 22 AW i 56 AM może być uznawana za talię Tarota..
Jeszcze jeden fragment z Wikipedii: Współcześnie powstaje wiele różnego rodzaju talii tarota, będących indywidualną interpretacją twórcy, bądź próbą syntezy różnych tradycji ezoterycznych
Eremit napisał(a):Arkana Wielkie w Osho
- zgodność z tradycyjnym Tarotem tylko 3 na 22 nazwy kart = 13,63 %
Wszystkie nazwy nawiązują do znaczeń AW, a że Osho Zen Tarot jest talią bardziej filozoficzną niż inne, to nazwy także mogą zwracać uwagę na tę stronę AW. Czy jednym ze znaczeń Kapłanki nie jest Wewnętrzny głos czyli intuicja, Cesarzowa nie oznacza Kreatywności, a Koło Fortuny Zmiany? Np. w talii Goddess Tarot również nazwy WA nie są tożsame z tradycyjnymi.
Eremit napisał(a):Arkana Małe już nawet nie usiłują nawiazywać do klasycznych kart ani w nazwach żywiołów, ani w obrazach
No i co z tego? Nie wszyscy twórcy Tarota do nich nawiązują, u Haindla Denary to Kamienie, u Zerner Farbera Kielichy to Serca, u Crowleya Denary noszą nazwę Dysków. Są też talie, które zachowują tradycyjne nazewnictwo żywiołów, a z kolei obrazki na kartach mają inne znaczenie niż u Waitea. Np. Pagan Tarot, czy Lenormand Tarot. Czy te wszystkie talie nie mogą nosić nazwy Tarot?
Eremit napisał(a):Pewne talie mocno różniące się od tych klasycznych nazywane sa Tarotem i całkiem prawidłowo, ale dotyczy to dawnych talii historycznych, które wlaśnie stały się podwaliną pod Tarota z XIX wieku.
Dlaczego Tarot Mantegny został prawidłowo nazwany Tarotem, przecież nie zachowuje ani ilości kart, ani symboliki AW i AM, ma inne grupy i nazwy kart. Czy Osho Zen Tarot nie jest bardziej podobny do Tarota?
Odpowiedz
#35

Zagadka napisał(a):Eremit, oczywiście czekamy na Twoje widzenie kart. Myślę, że niedługo coś napiszesz. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale prosiłam Cię o coś w wątku 7 Denarów. Zresztą nieważne jest, od której karty zaczniesz - ważne jest natomiast, jak Ty nam opiszesz poszczególne katy, jak je postrzegasz na planie ogólnym.
Opisy kart będę robił systematycznie, jak robiłem z grafiką. Już wszystkie karty Tarota mamy opisane, niektóre mniej, niektóre więcej, więc postaram się nie powielać, a napisac coś nietypowego, a nawet kontrowersyjnego Oczko

Cytat:Przepraszam, że w tym wątku, ale....

Eremit napisał(a):Na edycję lub usunięcie są 3 godziny.


W tej chwili już nie mogę edytować poprzedniego mojego postu, spójrz na czas (która jest teraz godzina?)
Już przestawione na 3, rzeczywiście nie było 3 godzin :oops:
Odpowiedz
#36

Gosiu, zwlekałem z odpowiedzią, bo szykowałem niespodziankę  :o

Niektóre talie (np. Mantegny) mocno różniące się od klasycznego Tarota nazywane są Tarotem ze względów historycznych. Talia kształtowała sie na przestrzeni wieków, więc nawet średnio podobne talie, które jednak wywarły wpływ na tradycyjnego Tarota są zaliczane do niego.
Cytat:Przeczytaj ze zrozumieniem, bo prawie cały artykuł opisuje jak wyglądają współczesne talie.
Ja tam widzę, że prawie cały artykuł opisuje historię i klasycznego Tarota
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tarot_%28te...oficzna%29
A co rozumiesz jako współczesne Talie? RW nią jest, czy nie  :roll:
Cytat:Więc każda talia posiadająca 22 AW i 56 AM może być uznawana za talię Tarota..
Więc do dzieła  :twisted:
Odpowiedz
#37

I oto stało się!
Po 20 latach obcowania z Tarotem, Eremit wydaje własną talię Tarot Abstrakszyn Power Full
Taa daaaam  :!:

Talia ta jest owocem wieloletnich studiów, przemysleń i doświadczeń mistyka i tarocisty Eremita  Oczko
Zawarte w niej symbole kryją tajemna wiedzę ezoteryczną starozytnych Egipcjan, Majów, Helleńczyków, Tajemnice Tybetu i piramid. Europejskie tajne bractwa również wniosły ogromny wkład do tej wyjątkowej talii. Pod obrazami znajdują się bezdenne studnie wszechwiedzy sięgające jądra Poznania, a jesli tego nie widzisz, to znaczy że nie masz wyobraźni, ani intuicji, nie nadajesz się do nauki Tarota i w ogóle jesteś kiep  :evil: Ogrom pracy (ponad 7000s) jaki tu został włozony bedzie emanował na przyszłe pokolenia przez tysiąclecia, więc klękajcie narody  :!:

Oto Arkana Wielkie - Tarot Abstrakszyn Power Full


xxx

Arkana Małe są w przygotowaniu, prace potrwają następne 20 lat, chyba że będzie mocno naciskać, to mogą być jutro  Oczko
Odpowiedz
#38

No ,No ,No !!!Eremit [Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQUASAZZ_3_O1wA7xXP4oC...wwUCZehUnj]do stóp!!! Piękne ,Gratuluje Rotfl
Odpowiedz
#39

Proszę wynosić się z tym Abstrakszytem do innego wątku a nie porywać mojego na poboczne historię. Bo napuszczę jakichś moderatorów i bana za tworzenie bałaganu dostaniecie
Odpowiedz
#40

Zib napisał(a):Proszę wynosić się z tym Abstrakszytem do innego wątku a nie porywać mojego na poboczne historię. Bo napuszczę jakichś moderatorów i bana za tworzenie bałaganu dostaniecie

Zibku ,przestań jazgotać o tak późnej porze!!!!.....,bo jeszcze dostaniesz żółta kartkę ,po co Ci to? Lol
Odpowiedz
#41

Tarot Osho przy Tarot Abstrakszyn Power Full, to zwykłe karty do gry w Piotrusia Język


PS. Cały wątek powinien byc przeniesiony do "dyskusji"
Odpowiedz
#42

Wiesz Eremit to wygląda na piękność , ale wymaga nie tylko wyobrazni i intuicji , ale i wiedzy o Egipcjanach i tajemicach Tybetu , żeby móc zrozumiec i dostrzec wiedzę zawarta w tych kartach .
Ja to jeszcze muszę kupić sobie lupę , żeby nie wyjść na kiepa Shock
Odpowiedz
#43

Eremit ! Ty to tak powaznie, czy jaja sobie robisz? Te karty nie maja nic wspolnego z toba. Przeciez ty tradycyjne lubisz....
Odpowiedz
#44

A ty jesteś ruda, czy blondynka :roll:
No przecież jaja se zrobiłem Lol
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości