Karty Madame Lenormand

Jeśli mogę się zapytać, może jest to widoczne lub jest taka informacja co to za rodzaj ptaków jest na karcie? (ciągle czekam na moją talię) być może to będzie pomocna wskazówka odnośnie sów na karcie i jej przesłania ... ale chętnie poczytam co o tym sądzi Madrugada Uśmiech
Odpowiedz

Basiu, bywają różne - na klasycznych kartach widziałam szczygły, ale są też i takie z jaskółkami, z jemiołuszką, a nawet z mewami i gołębiami. U Ciro są to jakieś niezwykle kolorowe ptaki nieco przypominające ubarwieniem gile.

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz

No to trzeba będzie poczytać o gatunkach ptaków i ich zwyczajach, bynajmniej tych które tu wymieniłaś, np. jaskółki cenią sobie wolność, ludzie wierzyli, że jak nisko latają deszcz będzie padać itd. żeby być wolnym trzeba posiąść wiedzę ... tak sobie gdybam ... Myśli
Odpowiedz

Sporo się naszukałam, żeby znaleźć dokładnie ten gatunek sowy który jest na mojej karcie - bo to nie nasza, tylko ichnia, amerykańska. Oczko
Nazywa się ten gatunek Barred Owl.
Może sobie poczytam o ich zwyczajach. Uśmiech

[Obrazek: wNSkaJEm.jpg][Obrazek: vKVdmXBm.jpg]
                                                        http://www.banffmoments.com/blog/2017/6/19/barred-owls

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz

O ile ja się orientuję, w lenormand nie chodzi o to, jak dana karta została przedstawiona. Lenormand czyta się zupełnie inaczej, niż tarota- w tarocie liczy się każdy element na obrazku, każda kreska, każdy detal, podczas gdy w lenormand Ptaki to Ptaki, Serce to Serce, Lis to Lis, Książka to Książka- nieważne, jak została przedstawiona w talii, zawsze czyta się tak samo (tzn. wg przyjętego znaczenia).
Tym się różni lenormand od tarota, że tarot jest znacznie bardziej intuicyjny, podczas gdy lenormand jest raczej logiczny, prosty. Karty lenormand są jak słowa, z których buduje się zdania. Każda karta coś znaczy (jak słowo), w połączeniu z inną kartą może zupełnie zmienić swoje lub jej znaczenie. Lenormand czyta się prosto, bez kombinowania pt. "jak na karcie Ptaków są sowy, to znaczy to i to, a jak są jaskółki, to znaczy to i to". I m.in. dlatego w przypadku talii lenormand doskonale sprawdza się stwierdzenie: "im prościej, tym lepiej".
Odpowiedz

No nie bardzo się zgadzam. Gdyby tak było, to wszyscy by interpretowali rozkłady z kart Lenormand w dokładnie taki sam sposób - a z tego co się orientuję to chyba tak nie jest.
Na całkiem klasycznych z pozoru taliach masz w jednej talii parę ptaków w gnieździe, a w innej tali - kilka swobodnie fruwających ptaków. Dla mnie wymowa takich kart jednak się różni, chociaż te karty wcale nie są udziwnione.

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz

Jednorożec LeCaro napisał(a):Gdyby tak było, to wszyscy by interpretowali rozkłady z kart Lenormand w dokładnie taki sam sposób

Nie tyle chodzi mi o tego rodzaju sztywność znaczeń lenormand, raczej o to, że po prostu te karty mają już pewne ustalone znaczenia i w przeciwieństwie do tarota znaczenia poszczególnych kart lenormand nie zmieniają się (a przynajmniej z założenia nie powinny) w zależności, od tego, jak zostały w danej talii przedstawione.
Przykładowo: Ptaki oznaczają m.in.: rozmowy, plotki, komunikację, parę (np. dwoje osób). Na liście ich znaczeń nie ma np. mądrości, wiedzy, tajemnicy- to są inne karty. Niezależnie od tego, jak zostały przedstawione, Ptaki nigdy nie będą oznaczały mądrości, wiedzy (a przynajmniej jeśli mówimy o klasycznym systemie lenormand).

Jednorożec LeCaro napisał(a):Na całkiem klasycznych z pozoru taliach masz w jednej talii parę ptaków w gnieździe, a w innej tali - kilka swobodnie fruwających ptaków. Dla mnie wymowa takich kart jednak się różni, chociaż te karty wcale nie są udziwnione.
No i właśnie to jest takie "nielenormandowe" spojrzenie. Oczywiście jeśli chcesz interpretować lenormand tak bardziej po swojemu, to nie ma problemu, ja jedynie chciałam zwrócić uwagę na pewną ważną rzecz, a mianowicie, że interpretacja lenormand po tarotowemu a interpretacja lenormand po lenormandowemu to dwie zupełnie różne rzeczy.

Wklejam link do filmiku (po angielsku), w którym jest to ładnie objaśnione: <!-- m --><a class="postlink" href="https://www.youtube.com/watch?v=yPGhAITIaXE">https://www.youtube.com/watch?v=yPGhAITIaXE</a><!-- m -->
Odpowiedz

Obejrzałam i teraz wszystko rozumiem jeśli chodzi o technikę czytania kart  Kwiatek  Lenormand to werbalne czytanie kart, tarot jest wizualny, więc nie ma potrzeby znać wnikliwej symboliki karty. Czyli jeśli dobrze rozumiem, to jeśli np. ptaki (nie ważne jakie) mają oznaczać komunikację, rozmowy itd. to przy kolejnych kartach widać o jaką rozmowę chodzi i kto z kim ? gdzieś już czytałam, że należy odseparować technikę, sposób czytania, tarota od lenormand, że to są dwie różne techniki, które nie do końca ze sobą wspólnie pracują, aby wychodziły w prawidłowe przekazy, w takim przypadku zaleca się używania tali takich, które są połączone z tarotem jak np talia Tarot Lenormand i tu podaję opis talii (Pierwsza talia Tarota zainspirowana przez Madame Lenormand, najsłynniejszą wróżbitkę w historii. Wizerunki pochodzą z Księgi Thotha napisanej przez Etteilla i kart wyroczni stworzonych przez samą Lenormand. Prostota i intuicyjna moc Tarota jest kluczem do analizowania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości) oraz ten link gdzie są pokazane różne talie w nawiązaniu do tarota http://www.aeclectic.net/tarot/cards/lenormand.shtml
A ja już chciałam oglądać kanały przyrodnicze z lektorką Krystyną Czubówną  Rotfl  Głupek  Wyśmiewacz
Odpowiedz

barbara40 napisał(a):Czyli jeśli dobrze rozumiem, to jeśli np. ptaki (nie ważne jakie) mają oznaczać komunikację, rozmowy itd. to przy kolejnych kartach widać o jaką rozmowę chodzi i kto z kim ?

Z tego, co ja wiem (a wiedzę czerpię głównie z filmików z tego kanału, z którego pochodzi filmik, do którego wkleiłam link), to generalnie tak to właśnie wygląda, jak piszesz, Basiu. Jest też taka zasada, że- jeśli mamy dwie karty albo jeśli czytamy karty parami w rozkładzie- karta po prawej opisuje kartę po lewej.
Czyli jeśli mamy np. Ptaki+Ogród, to mogą to być rozmowy dotyczące społeczności (np. kraju, miasta, wsi, znajomych, społeczności forumowej), jakieś plotki nt. kogoś z jakiejś grupy ludzi lub całej grupy. Ptaki+Trumna to mogą być rozmowy o śmierci. Albo spotkanie zmarłych... Ptaki+Drzewo to mogą być rozmowy o zdrowiu, a np. Ptaki+Gwiazdy to rozmowy przez internet, Ptaki+List- rozmowy listowne, itd. Takie proste przykłady.
Ptaki+Ogród+Gwiazdy- rozmowy w społeczności internetowej. Oczko
Odpowiedz

No to sobie popatrzę na te filmiki, mam gdzieś tej pani chyba bloga w ulubionych, jak coś to jutro może tu wkleję ... o ile się nie mylę ...
Puki co poczytam tu trochę mądrzejszych w temacie ludzi ... ćwiczenia jakieś by się tu na forum przydały na kartach Lenormad ... tak se tylko myślę ... Myśli albo ślepa jestem Głupek
Odpowiedz

Tak tylko jeszcze dodam, że w związku z tym, jak czyta się lenormand, najlepiej jest używać jak najprostszych i jak najbardziej czytelnych talii.
Mnie np. bardzo podoba się Lenormand Silhouettes: https://picasaweb.google.com/10455435325...atrinaHill# Talia niesamowicie prosta- i o to chodzi.
Alone's Vision Lenormand też bardzo fajnie wygląda, jest prościutka, przejrzysta, od razu można się zorientować, która karta jest która, no a przy tym jest to bardzo ładna talia: https://picasaweb.google.com/10455435325...rmandCards#
Niestety ani jednej ani drugiej nie posiadam. Jednak jak ostatnio przeglądałam różne talie lenormand, to tak sobie myślę, że chyba mój #1 to Magiczny Lenormand- w której to talii jestem posiadaniu Rotfl- miły dla oka, przejrzysty- choć wcale nie aż taki prosty, ale wykonany tak, że bez problemu można się zorientować, co jest co, nawet w Wielkiej Tablicy- a przy tym karty są tak narysowane, że nawet nieco podpowiadają znaczenia, wciąż pozostając proste i bardzo czytelne. Tu jest link do galerii: https://picasaweb.google.com/10455435325...redirect=1

Talia Ciro- Gilded Reverie Lenormand- też jest bardzo dobra, bo mimo pozornego przepychu, większego napakowania obrazów elementami, ciągle można się bardzo łatwo zorientować, która karta jest która. Chociaż- jak już wspominałam- w większych rozkładach robi się troszkę za tłoczno (ale to w sumie kwestia przyzwyczajenia). Poza tym te karty to takie małe dzieła sztuki, więc jeśli ktoś szuka czegoś z wyższej półki (jeśli chodzi o grafikę), a w dalszym ciągu prostego w odczycie, ta talia jest moim zdaniem świetna.
Mam jeszcze kilka innych talii, np. Enchanted Lenormand- śliczna talia, która mogłaby być naprawdę fantastyczna, gdyby nie ten motyw kuli wsadzonej w żywopłot (czy co to tam jest)... Trochę mnie czasami irytuje, bo tak jakby odrobinę "zamazuje" obraz. Ale generalnie bardzo fajnie się z tej talii czyta- zarówno małe rozkłady, jak i te większe.

Jeszcze takie np. Fairy Lenormand- generalnie mi się nie podobają, a jako lenormand też nie wydają się zbytnio czytelne- za dużo tam tych elfików... Bezradny Oczywiście każdy ma swój styl, swój gust, itd., aczkolwiek mi by się z tą talią ciężko pracowało. Ja lubię talie (z kategorii lenormand, oczywiście), gdzie mogę czytać szybko, gdzie od razu widzę, jakie mam karty na stole i nie muszę poświęcać czasu na przyglądanie się kartom i zastanawianie, która jest która- od razu: mam rozkład na pięć kart, szybki rzut okiem i od razu widzę, że mam: Gwiazdy, Ptaki, Dom, Kosa, Pies.

[Obrazek: 16.png][Obrazek: 12.png][Obrazek: 4.png][Obrazek: 10.png][Obrazek: 18.png]
[Obrazek: 16.png][Obrazek: 12.png][Obrazek: 04.png][Obrazek: 10.png][Obrazek: 18.png]
[Obrazek: 76882_116626885068772_111191325612328_12...9366_n.jpg][Obrazek: 148429_116196118445182_111191325612328_1...9844_n.jpg][Obrazek: 74387_115261051872022_111191325612328_11...7166_n.jpg][Obrazek: 76921_116099905121470_111191325612328_11...1173_n.jpg][Obrazek: 76759_116891208375673_111191325612328_12...4875_n.jpg]


Dla kontrastu: https://picasaweb.google.com/10455435325...redirect=1#  oraz https://picasaweb.google.com/10455435325...redirect=1#
Te dwie talie są bardzo nieczytelne i tak naprawdę jako lenormand są one niewiele warte (o ile w ogóle cokolwiek). Mogą być ładne, mogą być pomysłowe, ale na pewno nie są praktyczne- o ile oczywiście używamy ich typowo, jak lenormand.

[Obrazek: 16%252520stars.jpg][Obrazek: 12%252520birds.jpg][Obrazek: 4%252520house.jpg][Obrazek: 10%252520scythe.jpg][Obrazek: 18%252520dog.jpg]
[Obrazek: 16_stars.jpg][Obrazek: 12_0wls.jpg][Obrazek: 04_house.jpg][Obrazek: 10_scythe.jpg][Obrazek: 18_dog.jpg]
Odpowiedz

Opieram się na tym, co napisała wcześniej Madrugada:

Hmmm zamiana ptakow na sowy - czy nawiazanie jest do Sow jako symbolu wiedzy, dodatkowo to nawolywanie sie w nocy. Troszke mroczniejsza sie ta karta robi Uśmiech

KOniecznie wrzuc Bat, dla mnie rozgi czesto pokazywaly goracy seks, taka reprezentacja bardzo pasuje tej interpretacji Oczko

Natomiast nie bardzo rozumiem Wieze, jakies pomysly? Moze chodzi o to ze zegar byl z reguly zawieszony na szczycie wiezy ratuszu, to by wskazywalo na wieksze powiazanie interpreacji z urzedami czy sprawami sluzbowymi.

No jak zamiescisz obrazki to pomyslimy co mozna z nich wyciagnac Uśmiech


Wywnioskowałam z tego, że chyba jednak można zmieniać lekko swoje podejście do znaczenia poszczególnych kart...
Czy też jest to czysta matematyka? Myśli Przecież w tym samym rozkładzie kart Lenormand jedna osoba może dostrzec coś, na co ta druga nie wpadła (zakładając że obie osoby znają Lenormand na podobnym poziomie)...
Poczekam na Madrugadę, może ona to rozstrzygnie i powie jednoznacznie czy tak czy nie, bo trochę to dla mnie niejasne. Można czy nie można interpretować po swojemu karty Lenormand? Chodzi mi tu o taką lekką modyfikację, nie diametralnie różną od wzoru. Nie mam na myśli tego, że w jednej talii Ptaki będą oznaczać coś innego (dlatego że jest trochę inny rysunek) a w drugiej coś innego. Chodzi mi o to, że np. przez to, że w mojej talii zamiast tradycyjnych ptaszków mam na karcie dwie sowy - to moja interpretacja tej karty oprócz tradycyjnego znaczenia powiększy się jeszcze o dodatkowe aspekty. Czyli powiedzmy, że jeśli np. dotąd interpretowałam tę kartę jako rozmowę, to teraz (niezależnie od tego jakiej talii będę używać w przyszłości) wezmę też pod uwagę, że zamiast rozmowy może ona oznaczać np. samotność, albo mądrą radę... Ale to tylko taka teoria i gdybanie. Uśmiech

Bardzo przyjemny ten filmik, do którego zamieściłaś link Karolino. Tak

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz

Ja myślę, że pod tym kątem to jest troszkę tak jak z czytaniem tarota- w sensie: każdy ma jakieś tam swoje osobiste przywary, zasady, itd. Ja np. czytam kartę Ptaków zawsze "tak samo" (tzn. nie dodając symboliki sów czy jaskółek, jeśli są one przedstawione na karcie), a ktoś inny może takie elementy uwzględniać jako dodatkowa podpowiedź modyfikująca/wzbogacająca znaczenie karty. W sumie grunt to to, by nam się dana metoda sprawdzała- choć warto też mieć pewien szacunek do systemu, tym bardziej, jeśli jest on nieco sztywniejszy.
Takie moje zdanie. Ale jestem bardzo ciekawa również zdania Madrugady. Uśmiech
Odpowiedz

Nie czuje sie jako osoba mogaca roztrzygac, ale zgadzam sie z Jednorozcem. Dla mnie magia Lenormandow jest zwiazana z mnogoscia znaczen i tym ze kazdy je jakos inaczej rozumie. U mnie naprzyklad lilie sie nie sprawdzaja jako seks, a jest to rozga. Moze dlatego ze mam taki a nie inny temperament.

Ptaki o ktorych mowicie, takze maja wiele znaczen. Z zalozenia oznaczaja rozmowy, ale moze to byc rozmowa przynoszaca plotki albo tez zwykla konwersacja, rozmowy z reguly przynosza jakies wiadomosci, czy tez wiedze (stad moze Sowy) czyli czegos sie mozemy dowiedziec, ale moze byc to gadka o niczym. Moze oznaczac pare ludzi. Naprawde uwazam, ze czy to osoba sie posluguje kartami tarota czy lenormand najwazniejsza jest nasza intuicja powiazana z rozbudowana znajomoscia znaczenia kart.
Odpowiedz

To mnie pocieszyłaś Madrugado, bo już myślałam że nie będę mogła włożyć nic "od siebie" do odczytu Lenormandów i będę się musiała zawsze sztywno trzymać znaczenia kart. A to jest niestety niezgodne z moją naturą. Oczko

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz

A ja mam takie pytanie, być może banalne, ale chciałabym się tylko w tym upewnić ... tak jak to było na tym filmiku ...
Wieża+Książka mówi tu np. o instytucji poświęconej nauce, karta na ostatnim miejscu mówi o charakterze przesłania kart, z kolei jeśli dodając do tego kartę Dziecko, czyli Wieża+Książka+Dziecko = np. pokazuje instytucję poświęconą edukacji dla dzieci lub młodzieży (nie ma karty Pan lub Pani), bibliotekę, gdzie są książki dla dzieci lub odpowiedni dział zabawy połączony z edukacją, wydanie książki o tematyce związanej z dziećmi lud dla dzieci, czyli karta ostatnia mówi o charakterze przekazu w rozkładzie, daje odpowiedź na zadane pytanie ... i teraz tak czyli mamy przede wszystkim inny charakter zadawania pytań kartom lenormand niż w tarocie, nie ma tu złożonych rozkładów z pozycjonowaniem znaczenia każdej z kart ? następny przykład podany to karta Kobiety i jej wizerunek (młoda, zamyślona, atrakcyjna, niewinna kobieta wg. spostrzegania karty intuicyjnie tak jak w tarocie), który może świadczyć o charakterze Kobiety reprezentowany w tej karcie i obok po prawej leży karta Rózgi (Bicz) to to może świadczyć o jej pozycji w której teraz się znalazła, kłopotach, złych doświadczeniach emocjonalnych i również seksualnych, ale nie można w tym przypadku wykluczyć możliwości kłopotów w pracy w domu ... kiedy zostaje dołożona trzecia karta Wąż przekaz już całkowicie się zmienia, ewidentnie chodzi o jej zazdrość, próbę kontrolowania, manipulację erotyczną do osiągnięcia swych celów, która się nie powiodła itd... tu postać kobiety w karcie już się sama zmieniła przy dodatkowych kartach, a trzecia jako ostania karta to dopiero pokazała, nie trzeba było doszukiwać się w jednej karcie oblicza tej kobiety na samym początku. I teraz jeśli z kolei dołożymy kartę np. nad kartę Rózgi, może ona nam jeszcze więcej powiedzieć o tej kobiecie i jej problemie i dajmy na to, że jest to karta Pan, widać tu teraz problem, że to partner tej kobiety wpędził ją w dołek psychiczny ponieważ nie mogła ona spełnić stawianych jej oczekiwań na różnym polu również seksualnym i dlatego wzbudza to u niej zazdrość o swojego partnera i znowu mamy sytuację, gdzie ostatnia karta jest decydującą o wymowie przekazu kart, więc wnioskuję, że umiejętność odczytu kart tarota jest czasami pomocna, ale może często przeszkadzać, oczywiście mogę się mylić ... są takie szczegóły jak np. karta Kosa i w którą stronę jest skierowana na karcie w stosunku do karty "sygnifikatora" będzie sygnalizować o przeszłości lub co nas czeka, ciemne chmury są przed lub za nami itd...
i przy okazji zapytam, bo coś mi nie pasuje ... Jest wielka tablica z której odczytujemy przeszłość i przyszłość z wcześniejszym odnalezieniu tzw. "sygnifikatora" osoby pytającej, a co jeśli karta Pana lub Pani znajduje się w dolnym prawym rogu na końcu ?? nie ma ta osoba przyszłości, za to wiele możemy powiedzieć o jej przeszłości? nie mamy już możliwości dołożenia kart ...
Odpowiedz

Dodam jeszcze, czy nie lepszą opcją było by dogłębniej poznać znaczenie, przesłanie danej karty lenormand kierując się wypowiedzią Izabelity w tym wpisie http://dobrytarot.pl/showthread.php?tid=...6#pid35246  wiem, że książka jest trudno dostępna bynajmniej w języku polskim ...
Odpowiedz

madrugada napisał(a):Nie czuje sie jako osoba mogaca roztrzygac, ale zgadzam sie z Jednorozcem. Dla mnie magia Lenormandow jest zwiazana z mnogoscia znaczen i tym ze kazdy je jakos inaczej rozumie. U mnie naprzyklad lilie sie nie sprawdzaja jako seks, a jest to rozga. Moze dlatego ze mam taki a nie inny temperament.

Ptaki o ktorych mowicie, takze maja wiele znaczen. Z zalozenia oznaczaja rozmowy, ale moze to byc rozmowa przynoszaca plotki albo tez zwykla konwersacja, rozmowy z reguly przynosza jakies wiadomosci, czy tez wiedze (stad moze Sowy) czyli czegos sie mozemy dowiedziec, ale moze byc to gadka o niczym. Moze oznaczac pare ludzi. Naprawde uwazam, ze czy to osoba sie posluguje kartami tarota czy lenormand najwazniejsza jest nasza intuicja powiazana z rozbudowana znajomoscia znaczenia kart.

Ja uważam bardzo podobnie.
Tak sobie myślę... Ja interpretuję karty tarota bardzo wolno- tzn. w taki bardzo osobisty, wolny sposób. Interpretuję w zależności od talii, a więc czasami te moje interpretacje są takie trochę "z sufitu wzięte" w odniesieniu do typowego tarotowego znaczenia. Lenormand natomiast interpretuję znacznie bardziej sztywno, tzn. typowo zgodnie z systemem, z przyjętym znaczeniem kart. Dla mnie taki np. tarot pod kątem wróżebnym jest znacznie bardziej elastyczny, niż lenormand. Lenormand interpretuję bardziej schematycznie- można to przyrównać do takiego sposobu interpretacji rozkładu kart tarota, że niezależnie od tego, jakiej talii używamy, karty zawsze interpretujemy po tarotowemu (czyli tak, można powiedzieć, bardziej w oparciu o wykute znaczenia, niż o stricte intuicyjny odbiór obrazów, nawet jeśli przedstawiają coś zupełnie innego- co oczywiście jest absurdalne- przynajmniej moim zdaniem).
Dałabym tu jakiś przykład, żeby lepiej wyjaśnić, o co mi chodzi, ale nie jest to odpowiedni wątek, a poza tym nie ma to w sumie większego znaczenia dla tego wątku- tak tylko chciałam wyjaśnić, jak ja zapatruję się na kwestie sposobu interpretacji lenormand.
Bo wiecie, dzisiaj (w sumie to już wczoraj, ale mniejsza) porobiłam kilka rozkładów z lenormand i to nie jest tak, że ja się w interpretacjach trzymam wykutych na pamięć znaczeń czy siedzę ze ściągawką przy rozkładzie (co, tak nawiasem, zupełnie nie jest w moim stylu- ja zawsze uwielbiałam iść na całego Oczko i interpretować stricte po obrazkach, nie bacząc na przyjęte znaczenia kart- niezależnie od tego, jakim systemem się posługiwałam)- gdy interpretuję, pamiętam o typowych znaczeniach kart, o tym, jak się interpretuje po lenormandowemu, itd., co absolutnie nie wyklucza włączenia w to intuicji (zresztą ta jest niezbędna, by zinterpretować rozkład trafnie)- to jest po prostu współpraca typowo książkowej wiedzy z intuicją (nieco inaczej, niż to jest w przypadku tarota, talii runicznych, wyroczni, itp., gdzie znaczną większość roboty odwala intuicja- że tak to ujmę).
Odpowiedz

Karolina11 jeszcze raz i sądzę, że wielokrotnie będę zmuszona od przeczytania twojego wpisu ponieważ nie rozumiem go do końca, co przez to miałaś na myśli?, co chciałaś nam przekazać? ... muszę się zastanowić ... twoje wcześniejsze wypowiedzi były bardziej wyraziste ... Myśli może jednak odniesiesz się do przykładów ? być może lepiej będziesz zrozumiana ....
Odpowiedz

Karolina 11 napisał(a):
madrugada napisał(a):Nie czuje sie jako osoba mogaca roztrzygac, ale zgadzam sie z Jednorozcem. Dla mnie magia Lenormandow jest zwiazana z mnogoscia znaczen i tym ze kazdy je jakos inaczej rozumie. U mnie naprzyklad lilie sie nie sprawdzaja jako seks, a jest to rozga. Moze dlatego ze mam taki a nie inny temperament.

Ptaki o ktorych mowicie, takze maja wiele znaczen. Z zalozenia oznaczaja rozmowy, ale moze to byc rozmowa przynoszaca plotki albo tez zwykla konwersacja, rozmowy z reguly przynosza jakies wiadomosci, czy tez wiedze (stad moze Sowy) czyli czegos sie mozemy dowiedziec, ale moze byc to gadka o niczym. Moze oznaczac pare ludzi. Naprawde uwazam, ze czy to osoba sie posluguje kartami tarota czy lenormand najwazniejsza jest nasza intuicja powiazana z rozbudowana znajomoscia znaczenia kart.

Ja uważam bardzo podobnie.
Tak sobie myślę... Ja interpretuję karty tarota bardzo wolno- tzn. w taki bardzo osobisty, wolny sposób. Interpretuję w zależności od talii, a więc czasami te moje interpretacje są takie trochę "z sufitu wzięte" w odniesieniu do typowego tarotowego znaczenia. Lenormand natomiast interpretuję znacznie bardziej sztywno, tzn. typowo zgodnie z systemem, z przyjętym znaczeniem kart. Dla mnie taki np. tarot pod kątem wróżebnym jest znacznie bardziej elastyczny, niż lenormand. Lenormand interpretuję bardziej schematycznie- można to przyrównać do takiego sposobu interpretacji rozkładu kart tarota, że niezależnie od tego, jakiej talii używamy, karty zawsze interpretujemy po tarotowemu (czyli tak, można powiedzieć, bardziej w oparciu o wykute znaczenia, niż o stricte intuicyjny odbiór obrazów, nawet jeśli przedstawiają coś zupełnie innego- co oczywiście jest absurdalne- przynajmniej moim zdaniem).
Dałabym tu jakiś przykład, żeby lepiej wyjaśnić, o co mi chodzi, ale nie jest to odpowiedni wątek, a poza tym nie ma to w sumie większego znaczenia dla tego wątku- tak tylko chciałam wyjaśnić, jak ja zapatruję się na kwestie sposobu interpretacji lenormand.
Bo wiecie, dzisiaj (w sumie to już wczoraj, ale mniejsza) porobiłam kilka rozkładów z lenormand i to nie jest tak, że ja się w interpretacjach trzymam wykutych na pamięć znaczeń czy siedzę ze ściągawką przy rozkładzie (co, tak nawiasem, zupełnie nie jest w moim stylu- ja zawsze uwielbiałam iść na całego Oczko i interpretować stricte po obrazkach, nie bacząc na przyjęte znaczenia kart- niezależnie od tego, jakim systemem się posługiwałam)- gdy interpretuję, pamiętam o typowych znaczeniach kart, o tym, jak się interpretuje po lenormandowemu, itd., co absolutnie nie wyklucza włączenia w to intuicji (zresztą ta jest niezbędna, by zinterpretować rozkład trafnie)- to jest po prostu współpraca typowo książkowej wiedzy z intuicją (nieco inaczej, niż to jest w przypadku tarota, talii runicznych, wyroczni, itp., gdzie znaczną większość roboty odwala intuicja- że tak to ujmę).

Rozumiem o co Tobie chodzi Karolino. Lenormand faktycznie pomimo tego ze gdzies mozna wzbogadac znaczenia kart, ale jednak w ramach jakiegos ustalonego slowa kluczowego (Bocian - Zmiany; Dziecko-Radosc). Podczas gdy znaczenie kart tarota, przypisane do danej karty jest znacznie mniej sprecyzowane, uzaleznione od miejsca w rozkladzie (w Lenormand bardziej od towarzywtwa dookola niego), tarot zreszta nie opiera sie w takim stopniu na konkertach jak lenormand. On mowi bardziej o emocjach, pozwala dotrzec glebiej. Niewatpliwie sa to bardzo rozne systemy i ciezko jest je porownywac.
Odpowiedz

Mam coś z dla nauki, chciałam się z wami z tym podzielić  Buźki  można sobie poćwiczyć, a tak w ogóle ta kobieta jest świetna w tłumaczeniu, ale jak to się okaże w praktyce u mnie ??  Ja się pytam gdzie są moje karty  Nerwus  już nie mogę się doczekać ileż można... 

A Begginer's Activity for Learning Lenormand Card Combinations
https://youtu.be/RExem9kTp1g
Odpowiedz

Jak na razie dotarła do mnie książka  Hura  , którą bym ciała wam polecić ponieważ zauważyłam, że w księgarniach internetowych, na polskich stronach jest teraz (w sumie to nic nie znalazłam ciekawego) mało książek o kartach Lenormand, w przeciwieństwie do kart Tarota. W książka ta ma 408 stron, pomijając strony wstępu, spis treści i od autora przesłanie, to 382 strony, w których jest zawarta informacja na tematy takie jak, znaczenie karty pod względem odczytu jeśli chodzi o zdrowie, opis osoby w każdej z kart, czasu, astrologi i oczywiście, podstawowe informacje o przesłaniu kart, są omówione rozkłady i sposób odczytywania Wielkiej Tablicy. Problem jest tylko taki, że ja ją zakupiłam w języku angielskim, nie wiem czy jest ona dostępna również w języku polskim lub innym, po mimo wszystko może komuś się przydać, ja wierzę, że jest w śród nas wiele osób, które znają ten język lub wie gdzie kupić w polskim wydaniu. The Essential Lenormand by Rana George, książkę zakupiłam z polecenia tej pani Donna Leigh Book Review: The Essential Lenormand by Rana George https://youtu.be/4IqbRjCcMx8
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości