15-02-2019, 17:19
Unguentarium Emerald
W Cesarskim Skarbcu w Wiedniu
Określenie unguentarium pochodzi od łacińskiego słowa "unguent", które oznacza miękką tłustą lub gęstą substancję stosowaną jako maść lub do smarowania.
Nieungentarium to małe naczynie lub pojemnik z maścią.
Unguentaria o różnych rozmiarach i kształtach wykonane z ceramiki lub szkła były używane od czasów przedchrześcijańskich, w regionach imperium greckiego i rzymskiego, co pokazują znaleziska archeologiczne.
Stosowano je w rytuałach pogrzebowych, a więc często w archeologicznych wykopaliskach dawnych cmentarzy.
Archeolodzy uważają, że te pojemniki były używane do przechowywania perfumowanych olejków, maści, balsamu. jaśmin, kohl, miód, pudry, kadzidełka, proszki zapachowe i preparaty kosmetyczne.
Unguentarium Emerald w skarbcu cesarskim (Schatzkammer), w Wiedniu, zostało zamówione przez króla Habsburgów, cesarza Ferdynanda III w 1641 roku,
i zostało wykute w jednym dużym Szmaragdowym krysztale kolumbijskiego pochodzenia, prawdopodobnie o wadze ponad 3000 cali, być może największy kryształ Szmaragdu odkryty na świecie w tym czasie.
Unguentarium Emerald ma kształt przypominający butelkę i wydaje się mieć nieco nieregularny kształt, ponieważ władca ogromnego Szmaragdowego kryształu został poinstruowany przez króla, by zredukować straty w cięciu do minimum.
Unguentarium miało pokrywkę, a stopy również wykonane ze Szmaragdu, prawdopodobnie wykonane z materiału wydobytego z naczynia.
Charakterystyka Szmaragdu
Dokładna waga oryginalnego masywnego kryształu nie jest znana, ale po tym, jak kryształ został wydrążony i przekształcony w naczynie maściowe (Unguentarium), ważyło 2860 karatów.
Kuter, który najwyraźniej podążał za kształtem naturalnego kryształu - który był w rzeczywistości bliźniaczym kryształem wplecionym w siebie - aby zminimalizować straty, ostatecznie zakończył się naczyniem o raczej nieregularnym kształcie.
Powierzchnię naczynia graweruje się czterema wzorami liści.
Pokryta kopułą pokrywka butelki ma emaliowane złote dekoracje u podstawy, w których pasuje do wylotu naczynia.
Mistrz rzeźbiarz, który zaprojektował statek, stworzył również powierzchnie o różnych kształtach na powierzchni naczynia, a także pokrywę, którą następnie wypolerowano, by wydobyć z siebie nieodłączne piękno Szmaragdu.
Ungentarium ma głęboką, żywą zieleń, charakterystyczną dla Szmaragdów pochodzących z kopalń Muzo w Kolumbii.
Przejrzystość widoczna na górnych płaszczyznach wydaje się wyjątkowa.
W 1660 r. wartość Szmaragdowego naczynia oszacowano na 300 000 talarów.
Obecnie jest wystawiony w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Austria.
historia szmaragdu
źródło