16-04-2022, 19:14
Asparagus Cochinchinensis
Szparagi Cochinchinensis powszechnie znane jako Szparagi Chińskie to gatunek z rodzaju Asparagus, który obejmuje od 217 do 242 gatunków i należy do rodziny Asparagaceae (rodzina Szparagów).
Żaden podgatunek nie jest wymieniony w Katalogu Życia.
Roślina pochodzi z południowej części Hebei, Shanxi, Shaanxi, Gansu i innych prowincji we wschodniej, środkowej i południowej części południowo-zachodnich Chin.
Szparagi Chińskie występują również w Korei, Japonii, Laosie i Wietnamie.
Niewiele popularnych nazw zwyczajowych tych roślin to Szparagi Chińskie, Szparagi Koszenińskie, Szparagi Błyszczące i Szparagi Dzikie .
Roślina ta jest często zbierana na wolności do użytku w medycynie tradycyjnej, a korzenie są czasami wykorzystywane lokalnie jako żywność.
Roślina bywa uprawiana jako roślina ozdobna.
Korzeń Cochinchinensis Asparagus
jest używany jako tradycyjny lek w tych krajach od tysięcy lat i jest uważany za lek leczniczy ze względu na działanie przeciwzapalne, moczopędne, antyseptyczne, przeciwkaszlowe, przeciwbakteryjne, na nerwy, sialogoue, przeciwgorączkowe i działanie żołądkowe, chociaż brak jest naukowych dowodów na to działanie. Co więcej, jest powszechnie stosowany w połączeniu z innymi ziołami w leczeniu płuc, śledziony, układu odpornościowego i starzenia.
Opis rośliny
Szparagi Chińskie to wiecznie zielone lub liściaste byliny lub półkrzewy, czasem pnąca roślina zielna, która zwykle dorasta do około 2,5 m wysokości.
Roślina rośnie na słabo zalesionych zboczach, poboczach dróg i nieużytkach blisko poziomu morza.
Występuje również w pobliżu wybrzeży w całej Japonii.
Roślina dobrze rośnie w pełnym słońcu na głębokiej, dobrze przepuszczalnej, żyznej, gliniastej glebie, ale częściowo toleruje cień i suszę i może rosnąć na glebach suchych, piaszczystych.
Korzeń bulwiasty ma kształt wrzeciona i jest rozszerzony w środku lub przy końcu.
Powiększona część ma 3-5 cm długości i 1-2 cm grubości.
Pędy są gładkie, często zakrzywione lub skręcone, do 1-2 m długości, gałęzie skośne lub wąsko uskrzydlone.
źródło