29-12-2022, 20:10
Artemisia Pancicii
Występowanie:
Endemit Panoński - występuje tylko w kilku stanowiskach w serbskiej Wojwodinie, panońskim regionie Austrii i południowych Morawach.
W naszym kraju więc tylko w najbardziej wysuniętej na południe części Moraw, prawdopodobnie tylko na trzech stanowiskach, stanowiska te leżą na północno-zachodniej granicy niewielkiego zasięgu gatunku.
To jedna z najrzadszych roślin w Czechach.
Nie rośnie na Słowacji.
Ekologia:
Rośnie na trawnikach stepowych, na wydatnych zboczach i skrajach leśno-stepowych, na terenach pagórkowatych. Kwitnie od połowy sierpnia do września.
W miejscowościach południowomorawskich jest utrzymywana wegetatywnie, rzadko kwitnie, a niełupki praktycznie nigdy nie dojrzewają.
Opis:
Bylina zielna o podziemnych pędach, które tworzą luźny wzrost, 20-60 cm wysokości, sterylne łodygi 5-8 cm długości, z 3-5 szarymi lub złotożółtymi liśćmi owłosionymi, liście petiolate, blaszka w zarysie jajowata, 2 razy pierzasty.
Pędy kwiatowe powstają na naszym terenie bardzo rzadko - jeśli kwitnie wyjątkowo, wówczas kwiatostany są kuliste lub dzwonkowate, o średnicy 3 mm, a kwiaty żółtawe.
Zagrożenie i ochrona:
Piołun Pančicia jest bardzo rzadki na całym obszarze występowania, jest to w zasadzie gatunek stojący na samej granicy jego dalszego istnienia.
Jest chroniony prawie wszystkimi obowiązującymi normami prawnymi i konwencjami ochronnymi: w naszym kraju jest klasyfikowany jako gatunek krytycznie zagrożony (C1r), w tej samej kategorii prawnie chronionej (§1), znajduje się na czerwonej liście Austrii, chronione prawem w Serbii .
W systemie Natura 2000 zaliczany jest do gatunków priorytetowych w załączniku II Dyrektywy 92/43/EWG w sprawie siedlisk, a także w wykazie roślin chronionych ściśle Konwencji o ochronie europejskiej fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych Rady Europy (Berno) , znajduje się również na światowej czerwonej liście zagrożonych gatunków roślin.
https://botany.cz/cs/artemisia-pancicii/
https://www.botanickafotogalerie.cz/foto...sortby=lat