01-01-2023, 21:36
Artemisia Tournefortiana
Występowanie :
Trzon pierwotnego zasięgu znajduje się w Azji Środkowej, gdzie rośnie w Kazachstanie, Uzbekistanie i Turkmenistanie. Ale rozciąga się także na Rosję, na południowy kraniec Uralu, na południe do Afganistanu, do północnego Iranu, a najdalej na zachód do Azerbejdżanu i Armenii. Został introdukowany do Europy, gdzie znany jest od Francji po Polskę.
Po raz pierwszy wykryto go w Czechach w 1964 roku; od 1969 roku stale występuje w Brnie i okolicach.
Ekologia:
Na pierwotnym obszarze występuje część niezwiązanej roślinności na suchych pastwiskach. W Europie rośnie głównie na przeżuwaczach, ale obserwowano go również w żegludze rzecznej.
Opis:
Jednoroczne, mało aromatyczne zioło; łodyga jest prętowata, prosta, często nierozgałęziona, o wysokości 50–220 cm, naga lub tylko słabo owłosiona, w górnej części rowkowana. Liście są naprzemienne, petiolate, klapowane u podstawy, blaszka jest okresowo pierzasta, eliptyczna w zarysie, 8–20 cm długości i 5–13 cm szerokości, segmenty ostatniego rzędu są lancetowate, do 2,5 cm długości, spiczaste , daleko ostry na krawędzi postrzępiony. Liście tworzą cofniętą wiechę, której boczne gałęzie są krótkie, dociśnięte do wrzeciona kwiatostanu; przylistki są po prostu pierzaste, od najwyższych do całych; ząbkowane lub postrzępione; przylistki kuliste do jajowatych, długości 2,5–3 mm; przylistki są nagie, jajowate do lancetowatych, błoniaste obrzeżone; kwiaty brzeżne są żeńskie, z wydatnymi ramionami znamienia, kwiaty środkowe są biseksualne, a ramiona znamienia nie są widoczne. Niełupki są wydłużone, jajowate, długości około 1 mm, nieco spłaszczony, płytko ryflowany; brakuje puchu.
Uwaga:
Stwierdzenia w Czechach są najprawdopodobniej związane z importem surowej wełny z krajów byłego Związku Radzieckiego. Jednak udomowił ten piołun w Brnie; ognisko jego występowania znajduje się w szerszym sąsiedztwie dawnej elektrowni Vlněna, ale stwierdzono go również wzdłuż rzek Svitava i Svratka.
https://botany.cz/cs/artemisia-tournefortiana/
Bardzo podobna do Artemisia Biennis Artemisia Tournefortiana , pochodząca z zachodniej i środkowej Azji, mogła zostać przeoczona. Bardzo przypomina Artemisia Biennis i według niektórych autorów jest uważany za gatunek tego samego gatunku.
Jednak zwykle jest znacznie wyższy (do 250 cm), ma wyrostki owalne z szerszym błoniastym brzegiem (i tylko wąskim zielonym nerwem głównym) oraz ząbkowaną (nie całą) osadkę liściową.
Jest naturalizowany w częściach południowo-zachodniej Europy, ale ostatnio rozprzestrzenił się wzdłuż autostrad w Niemczech (Brandes 2007, Bank 2008).
Mniej więcej podobne rośliny zarejestrowano niedawno na terenie rozbiórki dawnej fabryki przetwórstwa buraków w Veurne.
https://alienplantsbelgium.myspecies.inf...ia-biennis