Hvergelmir-Studnia Ryczący Kocioł
#2

Hvergelmir – Trująca Studnia i Źródło Élivagáru
Położone w pierwotnym uścisku nordyckiej kosmologii, Hvergelmir jest Studnią o głębokim znaczeniu, a jego wody są tak stare jak sam świat. To nie jest zwykła stara Studnia; to właśnie źródło, z którego wypływają rzeki mitologii, miejsce owiane mgłą nordyckich opowieści o stworzeniu. \Zagłębiając się w głębiny tej mitycznej Studni, odkrywamy narrację przesiąkniętą tajemnymi tajemnicami nordyckiego wszechświata, stanowiącą podstawowy element wspaniałego gobelinu Yggdrasil, Drzewa Świata.

Imię i etymologia
Imię „Hvergelmir” jest złożeniem słów staronordyckich, których znaczenie nie jest jasne (często tak się dzieje). „Hver” (od hverr) może mieć kilka znaczeń, ale najbardziej logiczne jest tutaj albo „kocioł”, albo „gotowanie”. 
Tego samego staronordyckiego słowa użyto, gdy Tyr i Thor udali się po kocioł od ojca Tyra, Hymira.

Druga część, „-gelmir”, nie jest rzadkością, także jako część imion jötun. W Vafthrudnirsmál, zwrotka 29, znajdujemy trzy takie imiona.
Na wiele lat przed powstaniem Ziemi
narodził się Bergelmir;
Thrúdgelmir był ojcem tego,
a Aurgelmir dziadkiem.


Aurgelmir to inna nazwa Ymira, pierwszego z Jotnarów. 
We wszystkich tych przypadkach „-gelmir” rozumie się jako „krzyczący” lub „ryczący”. 
Widziałem, jak tu i ówdzie używano -yeller, ale dla mnie ma to mniej sensu niż „ryczenie”. 
Zatem Bergelmir to Niedźwiedź Wrzeszczący, Thrudgelmir to Wrzask Siły, a Aurgelmir to Wrzask Żwiru/Piasku. 
Kiedy zamiast tego tłumaczymy -'gelmir' jako "ryczący", otrzymujemy na przykład "Ryczący Niedźwiedź" lub "Ryczący Niedźwiedź", co wydaje mi się bardziej prawdopodobne jako nazwa.

Łącząc je i tłumacząc bezpośrednio, otrzymujemy Cauldron/Boiling-Yeller/Roaring. 
Użycie słowa „gotowanie” nie do końca oddaje znaczenie, jakie moim zdaniem ma to oznaczać, a tłumaczenie „Wrzeszczący/Ryczący Kocioł” jest bardziej poprawne. 
Wierzę, że najdokładniejszym znaczeniem Hvergelmir jest Ryczący Kocioł. 
Podobnie jak ryk wodospadu lub lwa, nazwa oddaje ryk tej pierwotnej Studni, bulgoczącej i przepełnionej trującą wodą.

Inne tłumaczenia imienia
Poszukałem trochę innych ludzi na ten temat, widziałem to na Wikipedii; „bulgoczące wrzące źródło”. 
Ta nazwa nie ma dla mnie sensu. Ani – hverr , ani – gelmir nie nadają się do "spring”.
Przy odrobinie wyobraźni zarówno bulgotanie, jak i wrzenie mogłoby pochodzić od -hverr, ale wówczas nazwa brzmiałaby Hverhver, co z pewnością nie jest.

Widziane z Islandzkiej perspektywy
Chociaż „Ryczący Kocioł” może wydawać się dziwną nazwą Studni, myślę, że odpowiednia perspektywa pomaga. 
Pierwszy Wiking odkrył Islandię około 830 roku n.e. przez kogoś, kogo burza zniosła daleko z kursu. 
Islandia to wyspa wrzących gorących źródeł, wulkanów i gejzerów. 
W takim środowisku, daleko na skraju ich znanego świata, Ryczący Kocioł ma sens.

Początki Studni Hvergelmir
Historia Hvergelmir zaczyna się jeszcze przed zaraniem nordyckiego kosmosu. 
To sięga czasów sprzed stworzenia. 
Istniały dwie wielkie, pierwotne krainy, Niflheim z mgły i lodu oraz ognisty Muspelheim, unoszący się w nieskończonej przestrzeni. 
Głęboko w Niflheim, w Hvergelmir bulgotała trująca woda, znajdowało się źródło zasilające wielkie rzeki zwane Élivágar
Te trujące rzeki wypływały z Niflheim, zamarzając i sięgając coraz dalej do Ginnungagap.

To tam, w zamarzniętej pustce pomiędzy Niflheim a Muspelheim, wyłoniło się życie. 
Wychodząc z pierwotnego basenu trującej wody, Ymir (staronordyckie imię Aurgelmir), wyłonił się pierwszy Jötun. 
Później dołączył do niego Buri, pierwszy z Asów, który wyłonił się z samego lodu.

Mimo że jest opisywane jako jadowite i zamieszkane przez potworne Węże, Hvergelmir jest źródłem wszelkiego życia. 
W porównaniu z innymi opowieściami o mitycznych źródłach i studniach życia, wersja nordycka jest dość ponura.

Yggdrasil czerpie wodę z Hvergelmir
Być może równie ważne jak stworzenie basenów, które dały początek pierwszemu życiu, Hvergelmir podtrzymuje także Yggdrasil. 
Jest to jedna z trzech Studni, obok Urdarbrunnr i Mimisbrunnr, z których każda zasila jeden z trzech korzeni Yggdrasil.

Jednak w bulgoczących, trujących wodach Hvergelmir żyje smok Nidhogg i niezliczone inne Węże. 
Gryzą korzenie Yggdrasil, powodując ból i rozkład.

Jest to świetny przykład dualności, którą często można spotkać w Mitologii Nordyckiej. 
W ten sam sposób wielu Bogów jest rozdartych pomiędzy przeciwstawnymi siłami, dobrem i złem, życzliwym lub okrutnym.

Studnia Hvergelmir jest jedną ze Studni, z których Yggdrasil czerpie wodę, ale powoduje także jego rozkład.
Rozkład korzeni może być jednym z powodów, dla których Hel i umarli uciekają z Helheimu, aby rozpocząć atak na bogów podczas Ragnarök .
Powiedzieć, że relacje między Hvergelmir i Yggdrasil są skomplikowane, to mało powiedziane.
https://vikingr.org/norse-cosmology/hvergelmir

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Hvergelmir-Studnia Ryczący Kocioł - przez Krystyna - 28-01-2024, 00:00
RE: Hvergelmir-Studnia Ryczący Kocioł - przez Krystyna - 28-01-2024, 12:57
RE: Hvergelmir-Studnia Ryczący Kocioł - przez Krystyna - 28-01-2024, 13:40
RE: Hvergelmir-Studnia Ryczący Kocioł - przez Krystyna - 28-01-2024, 14:00



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości