Jodła
#25

   
   
   
   
   
   
Abies Pinsapo
Występowanie: 
Endemiczny gatunek górski występujący w południowej części Hiszpanii, w naturze występuje wyłącznie na wyspach w postaci niewielkich grup roślinności, na niewielkim obszarze ciepłego Morza Śródziemnego w południowej części Hiszpanii, w okolicach Malagi. Rośnie głównie w paśmie górskim Sierra de Ronda, w trzech reliktowych pasmach górskich: Sierra de Las Nieves, Sierra del Pinar i Sierra Barmeja (Los Reales). 
Cały obszar zajmuje powierzchnię zaledwie 1200 ha, w zakresie pionowym od 1000 do 1800 m n.p.m. 
Po raz pierwszy został zasadzony w Czechach w 1845 roku w Sychrovie.

Ekologia: 
Jest to gatunek drzewa żyjącego w ciepłym klimacie śródziemnomorskim, toleruje obszary suche i ciepłe, z opadami w miesiącach letnich poniżej 100 mm. 
Optymalne opady deszczu w ciągu roku wynoszą ok. 1000 mm. 
Rośnie na północno-zachodnich zboczach i szczytach wapiennych gór (czasem nawet w dolinach na wysokości 350 m n.p.m.), na dobrze przepuszczalnych, suchych i piaszczystych glebach. 
Do drzew towarzyszących zaliczają się dęby Quercus ilex , Quercus lusitanica , sosna nadmorska Pinus pinaster i krzewy Ulex parviflorus subsp. funkii , Cistus populifolius , Cistus albidus , Pistacia lentiscus , Berberis hispanica i inne. 
Dawny zasięg występowania jodły pinsapo był znacznie większy, ale niewłaściwa gospodarka leśna (np. uprawa dębu korkowego Quercus suber na terenie jego występowania), pożary, szkody wyrządzone przez owady, wypas kóz i inne czynniki ograniczyły jego całkowity obszar do dzisiejszych 1200 ha.

Opis: 
Gęsto rozgałęzione drzewo dorastające do 30 m wysokości i około 1,5 m średnicy. 
Korona regularna, stożkowata, gęsta, z wyprostowanymi gałęziami. Kora jest gładka, szara, gdy jest młoda, później bruzdowana i szorstka. 
Młode pędy są błyszczące, nagie, czerwonobrązowe z lekkim fioletowym odcieniem. 
Pąki jajowate, matowo błyszczące, pomarańczowobrązowe, żywiczne. 
Gatunek ten znacząco różni się od innych jodeł kształtem igieł i ich rozmieszczeniem. 
Rosną niemal prostopadle do gałęzi, a także rosną spiralnie wokół nich. 
Igły są sztywne, mięsiste, rombowe w przekroju, 8–20 mm długości i 1,5–2,5 mm szerokości, zaostrzone na końcach, z bardzo wyraźnie dyskowatą, rozszerzoną podstawą, najczęściej ciemnozielone (lub nawet szarawe), z rzędami jaśniejszych aparatów szparkowych na spodniej stronie. 
Młode osobniki (do ok. 1,5 m wysokości) wytwarzają igły o długości do 4 cm, płaskie i ostro zakończone (być może jest to naturalna obrona przed ukąszeniami). 
Szyszki męskie są fioletowe, wyrastają pośrodku zeszłorocznych gałązek na ich spodniej stronie, pod górną 1/3 korony, szyszki żeńskie są zielonkawobrązowe, wyprostowane, na górnej stronie zeszłorocznych pędów na szczycie korony. 
Szyszki na krótkich ogonkach lub siedzące, wydłużone, cylindryczne, długości 10–15 cm, szerokości 3,5–4,5 cm, przed dojrzewaniem brązowozielone, później ciemnobrązowe, z wystającym pępkiem na wierzchołku. 
Łuski nasienne mają szerokość 2,2–2,8 cm, długość 2,2–2,6 cm, są całe, lekko zakrzywione. Łuski podporowe sięgają 1/5–1/3 łuski nasiennej i nie wystają poza szyszkę. Nasiona trójkątne, długości 7,5 mm, szerokości 4 mm, skrzydełka 3 razy dłuższe. 
Szyszki dojrzewają w październiku. Żyje około 300 lat.

Gatunek dzieli się na 3 podgatunki:
Abies Pinsapo var. Marocana
Abies Pinsapo var. pPnsapo
Abies Pinsapo var. Tazaotana

Zastosowanie: 
Cenne drzewo ozdobne do parków i ogrodów; w naszym kraju sadzi się je w cieplejszych, osłoniętych miejscach. Najczęściej uprawiane są odmiany o igłach szarozielonych, np. Odmiany 'Glauca' i 'Argentea'.

Uwaga: 
Gatunki spokrewnione taksonomicznie pochodzą z północno-zachodniej i północnej Afryki. Są to jodły praktycznie nieuprawialne w naszym kraju – Abies Maroccana , Abies Numidica , A. Tazaotana (według niektórych autorów zaliczana do podgatunków Abies Pinsapo ), a także gatunek z Azji Mniejszej – Abies Cilicica , który stosunkowo dobrze radzi sobie w naszym kraju. 
W kulturze łatwo krzyżuje się z niektórymi bardziej odległymi gatunkami jodły. 
Hybryda Abies alba x Abies Pinsapo jest ważna pod względem morfologicznym, wzrostu i ekologii . 
Jest wykorzystywana do zalesiania zboczy o ekspozycji południowej w Katalonii (Hiszpania), a także jako choinka bożonarodzeniowa.
https://botany.cz/cs/abies-pinsapo/

[Obrazek: attachment.php?aid=76937]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości